Senatorowie w trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia i Komisji Ustawodawczej poparli projekt nowelizacji prawa, które ma umożliwić uzyskiwanie bezpłatnych leków kobietom w czasie połogu. Do tej pory mogły na to liczyć tylko kobiety w ciąży.

Nowelizację musi jeszcze przegłosować Senat

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych autorstwa senatorów KO. Teraz pozostało przegłosowanie jej przez Senat.

Jedna z autorek projektu, senator Ewa Matecka z Koalicji Obywatelskiej wyjaśniała, że chodzi o przyznanie takich samych uprawnień, jakie przyznano kobietom w ciąży. Teraz taką możliwość będą miały również kobiety będące w połogu, jednak nie dłużej niż 8 tygodni po porodzie.

Jakie leki znajdą się na liście?

Na liście znajdą się darmowe leki na nadciśnienie, cukrzycę oraz antybiotyki. Ponadto lista miałaby zostać wydłużona o leki związane z terapią depresji poporodowej.

Senator Matecka podkreślała:

„Dostęp do bezpłatnych leków w czasie połogu jest równie istotny, jak w okresie ciąży. W trakcie połogu organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży, co wiąże się z osłabieniem, dolegliwościami poporodowymi oraz ryzykiem wystąpienia powikłań”.

Ostateczny kształt listy miałby zostać zatwierdzony przez ministra zdrowia. Leki przepisywać będzie mógł ginekolog-położnik oraz inni lekarze, którzy opiekują się kobietą w okresie połogu.

za: PAP, cowzdrowiu.pl, politykazdrowotna.com

Zobacz także:

Zobacz też:
Protest medyków. Kraska: Postulaty są zasadne, ale...

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły