Minął już pewien czas od stosunku i pojawiają się rosnące obawy lub nadzieje. Nasuwa ci się na myśl tylko jedno pytanie – „kiedy zrobić test ciążowy”? Sięgasz po niego jak najszybciej? Niesłusznie! W pierwszych dniach wynik może wcale nie być wiarygodny.

Domowe testy ciążowe to najtańsza i najpopularniejsza metoda wykrywania ciąży. Prawidłowo używane, wykazują aż 90% wiarygodności. Po ilu dniach zrobić test ciążowy? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie w niepewności, jak od tej chwili będzie wyglądać ich życie. Być może już na następny dzień lub kilka godzin po stosunku kupiłaś dla siebie test ciążowy. Niestety, nie jest on właściwie do niczego przydatny. Od zbliżenia musi minąć określony czas, aby test ciążowy zadziałał.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Niestety, nie istnieje żadna metoda, która dałaby ci wiarygodny wynik od razu po stosunku. Zapłodnione jajo wędruje do macicy około 6 dni. Dopiero po tym czasie zagnieżdża się ono w endometrium. Gdy ten proces zostanie ukończony, w organizmie kobiety pojawia się hormon beta-hCG. Jest on obecny we krwi i w moczu – to właśnie na jego podstawie działają testy ciążowe. 

Zobacz też:
Ciąża urojona, czyli ciąża bez ciąży. Jak to możliwe?

Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

Odpowiedzmy zatem na pytanie, po ilu dniach test ciążowy wykaże wiarygodne informacje. Musi minąć przynajmniej 8-10 dni od zbliżenia i owulacji. Dopiero po takim czasie od momentu zapłodnienia w ciele wytwarzany jest hormon beta-hCG. Niektóre opakowania testów ciążowych zalecają poczekać do spodziewanego terminu miesiączkowania. Oznacza to więc przerwę aż około 14. dni od dnia owulacji.

Kiedy zrobić test ciążowy i ile razy go wykonać?

Jeśli wcześniej nie wiedziałaś, kiedy wykonać test ciążowy i zrobiłaś go chociażby tydzień po stosunku – najbezpieczniej będzie go powtórzyć. Przedwczesny test ciążowy mógł wykazać wynik ujemny lub niewyraźnie dodatni. Czasem taka informacja jest słabo czytelna lub po prostu nieprawdziwa. Kiedy zrobić test ciążowy, by mieć pewność wyniku? Zawsze dobrze jest wykonać go kilka razy, z zachowaniem kilkudniowych odstępów czasowych. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy spóźnia ci się miesiączka.

Kiedy można zrobić test ciążowy hormonu beta-hCG?

Wiesz już ogólnie, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy. W ocenie swojej sytuacji przydadzą się jednak informacje na temat tego, czym jest hormon beta-hCG. Jak powstaje i w jaki sposób działa? Dopiero po zrozumieniu tych czynników, będziesz w stanie samodzielnie określić, kiedy zrobić test ciążowy w twojej sytuacji.

Jak powstaje i jak działa hormon beta-hCG?

Gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika, w jej miejsce powstaje tzw. ciałko żółte ciążowe. Wytwarza ono progesteron. Jest to hormon, który odpowiada za przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja. Umożliwia także dalszy rozwój zarodka. Po 12. tygodniu ciąży przestaje być jednak potrzebne – zostaje zastąpione przez łożysko. 

Zobacz też:
Jak wybierać buty dla dzieci? O tych zasadach nie możesz zapomnieć!

Dopiero obecność hormonu beta-hCG pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu. Beta-hCG wytwarzany jest przez trofoblast. Jest to warstwa komórek błony płodowej zarodka. To właśnie z niego wraz z postępem ciąży wytworzy się łożysko. 

Kiedy można zrobić test ciążowy? – zależność od beta-hCG

Podczas ciąży zapotrzebowanie organizmu na progesteron (a więc też na beta-hCG) jest bardzo wysokie. W pierwszych 12 tygodniach (do czasu wytworzenia łożyska) stężenie beta-hCG ciągle rośnie. To właśnie dzięki temu zjawisku możliwe jest wykonanie testu ciążowego. Badanie beta-hCG jest także wartościowe w celu rozpoznania ewentualnych zagrożeń poronienia.

Test ciążowy a stężenie beta hCG

Po jakim czasie zrobić test ciążowy? Hormon beta-hCG jest wykrywalny już około 9.-11. dnia po poczęciu. Dokładny czas zależy jednak od danego organizmu. Stężenie tej substancji w ciele drastycznie rośnie w ciągu następnych paru dni. Swoją maksymalną wartość osiąga około 40.-90. dnia, czyli pomiędzy 8. a 12. tygodniem ciąży. W tym przedziale czasowym otrzymasz więc najpewniejsze wyniki testu ciążowego. Po tym okresie jego stężenie maleje, jednak hormon ten jest wciąż obecny w trakcie trwania ciąży. 

Poziom hormonu beta-hCG i jego interpretacja

Mimo to, że jego poziom się waha i nie jest jednoznacznym wskaźnikiem co do zdrowia płodu, może dać ci to pewne informacje. Zdecydowanie obniżony poziom może oznaczać zagrożenie poronienia lub ciąży pozamacicznej. Z kolei podwyższona ilość beta-hCG wskazuje na dwie ewentualności – mnogą ciążę lub nowotwór. Zaawansowana ciąża to nie jest jednak czas na to, kiedy można zrobić test ciążowy. Poziom hormonu najlepiej ustalić u lekarza, nie na własną rękę. Lekarz da ci konkretne informacje oraz pomoże je właściwie zinterpretować.

Zobacz też:
Katar u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku, które ma zatkany nos?

Kiedy zrobić test ciążowy laboratoryjny?

Istnieją też przypadki, w których test ciążowy pokazuje wynik pozytywny mimo braku zapłodnienia komórki jajowej. Dlatego też najlepiej udać się na badania laboratoryjne. Kiedy zrobić test ciążowy laboratoryjny? Wiarygodne informacje możesz uzyskać już tydzień po odbytym stosunku. Wyniki od lekarza pomogą ci nawet ustalić orientacyjny wiek płodu. Jest to więc dużo bardziej wartościowa i pewniejsza metoda niż domowy test ciążowy.

Po ilu dniach test ciążowy – rodzaje i ceny

Różne testy działają w nieco inny sposób. Odmienne są przede wszystkim sposoby ich używania. Łączy je jednak zasada, po ilu dniach zrobić test ciążowy. Wszystkie najlepiej wykonać po około 10 dniach od stosunku. Istnieją na przykład:

  • testy ciążowe płytkowe posiadają dwa okienka – kontrolne i testowe. To na tym drugim pojawia się wynik testu;
  • strumieniowe – wyglądem przypominają flamaster, działają po ściągnięciu plastikowej nakładki;
  • paskowe – działają po zanurzeniu ich w próbce moczu;
  • cyfrowe – bardziej zaawansowane technologicznie. Wynik testu pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu.

Ile kosztują testy ciążowe?

Cena takiego testu zależna jest od firmy i rodzaju. Najtańsze z nich możesz kupić już nawet za 4 złote. Są to właśnie płytkowe testy. Najdroższą opcją są cyfrowe testy ciążowe. Mogą one kosztować nawet do 40 złotych. Laboratoryjne badanie wcale nie musi być droższe. Dokładna cena zależy od placówki, w której zdecydujesz się na jego wykonanie. Możesz jednak wykonać je już za około 30-40 złotych.
Wiesz już, kiedy zrobić test ciążowy, aby otrzymać najbardziej wiarygodne wyniki. Zasada działania tej technologii jest dość prosta. Ceny testów ciążowych są bardzo przystępne, a produkty te łatwo dostać w sklepach. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wyniku testu, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Możesz także zdecydować się na dokładniejszy test z krwi w dowolnej placówce medycznej.

Zobacz też:
Skuteczne i bezpieczne sposoby na chrypkę u dziecka

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły