Czym jest recesja dziąseł – leczenie i przyczyny
Na początek wyjaśnijmy, czym w ogóle jest recesja dziąseł. Leczenie tego stanu nie będzie bowiem proste. Sama recesja to rodzaj schorzenia, w wyniku którego dochodzi do odsłonięcia powierzchni korzenia. Prowadzi do tego odsuwanie się od dziąsła, przez to odsłonięte szyjki zębowe sprawiają, że sam ząb ulega wydłużeniu. Na stronie https://dentinfo.pl/odsloniete-szyjki-zebowe/ możesz sprawdzić, na czym dokładnie polega to schorzenie i jak radzić sobie z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.
Przeważnie ta choroba występuje w okolicy kłów, ale może pojawia się także w przypadku innych zębów. W takiej sytuacji konieczne jest postawienie diagnozy i leczenie.
A dlaczego do tego dochodzi? Przyczyn może być dosyć sporo. Nie zawsze wina leży całkowicie po naszej stronie. Czasami może to być wynik innych chorób. Jednak przeważnie wymienia się:
- Zbyt mocne dociskanie szczoteczki podczas mycia zębów
- Palenie papierosów
- Zgrzytanie zębami
- Zaciskanie szczęki
- Zapalenia przyzębia
- Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
Odsłonięte szyjki zębowe — jakie są objawy?
Pewne objawy mogą nam wskazywać na to, że występuje u nas recesja dziąseł. Leczenie powinno się rozpocząć od razu po zaobserwowaniu tego. Dzięki temu mamy większe szanse na wyleczenie i powrót do pełni zdrowia.
Przeważnie występują odsłonięte szyjki zębowe, nadwrażliwość zębów szczególnie przy spożywaniu zimnych lub słodzonych napojów. Pojawia się wtedy ból, który może być sygnałem, że dziąsła się cofają. Warto wtedy od razu skonsultować się z lekarzem.
Często bowiem recesję myli się po prostu z nadwrażliwością zębów. Jednak w niedługim czasie można zobaczyć kolejne objawy jak np.:
- Zanik dziąseł
- Ubytki tkanki
- Silne ścieranie się zębów
- Ubytki w szkliwie
- Rozchwianie zębów
- Większa podatność na próchnicę
- Stan zapalny miazgi
Recesja dziąseł – leczenie
Jeśli przynajmniej podejrzewamy, że występuje u nas recesja dziąseł, leczenie jest wręcz konieczne. Trzeba jednak przyznać, że wciąż nie jest to prosty zabieg. Obecnie dentyści korzystają z wielu metod, które dają pozytywny efekt. Można wybierać bardziej lub mniej inwazyjne metody, które pozwolą zapobiec dalszej recesji.
Najczęściej wybiera się następujące metody:
- Zabieg chirurgiczny – polega na odbudowaniu dziąsła, które zanika
- Leczenie metodą tunelową – pobiera się fragment dziąsła z innego miejsca jamy ustnej, potem wszczepia się go w przygotowany wcześniej tunel i przyszywa specjalnymi nićmi dentystycznymi
- Przeszczep dziąsła – jest to najbardziej radykalna metoda. Wykonuje się ją jedynie, gdy choroba weszła na wysokie stadium. Przeszczepia się wtedy fragment dziąsła lub podniebienia z innego miejsca w jamie ustnej.
- Pokrycie recesji materiałem kompozytowym – zmniejsza nadwrażliwość zęba i zakrywa odsłonięte szyjki zębowe
- Wygładzenie powierzchni korzenia zęba oraz usunięcie kamienia – zabieg wykonuje się ponad i poniżej linii dziąseł. Potem konieczne jest płukanie ust specjalnym płynem oraz powtórzenie zabiegu.
Gdy przygotowujemy się na taki zabieg, należy pamiętać, że po zakończeniu miejsce będzie bardziej wrażliwe. Dlatego zaleca się omijanie go podczas mycia szczoteczką oraz używanie specjalnych płynów do płukania ust. Warto tez ograniczyć alkohol, papierosy, jeść potrawy, które nie są ani za gorące ani za zimne.
Odsłonięte szyjki zębowe – jak im zapobiegać?
Przede wszystkim trzeba bardziej dbać o swoją jamę ustną. Konieczne jest regularnie mycie zębów oraz nitkowanie, co pozwoli na pozbywanie się płytki nazębnej. Warto też każdego dnia korzystać z płynów do płukania ust.
Zalecane jest też zmniejszenie ilości produktów, które mogą wpłynąć na wystąpienie płytki nazębnej oraz zrezygnowanie z palenia. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że wystąpi u nas recesja dziąseł. Leczenie bowiem nie będzie zbyt przyjemne.
Jeśli nie będziemy dbać o swoje zęby, mogą pojawić się odsłonięte szyjki zębowe, a także wiele chorób. A nikt nie chce narażać się na niepotrzebne problemy stomatologiczne.
Zobacz także:
- Nie możesz iść do dentysty? Poznaj domowe sposoby na ból zęba, które przyniosą ci szybką ulgę
- Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?
- Piaskowanie zębów – usuń przebarwienia i pozbądź się nagromadzonych zanieczyszczeń!
- Diastema – problem natury zdrowotnej, defekt kosmetyczny czy atut?
- Skuteczne domowe sposoby na afty w jamie ustnej. Afty – przyczyny i leczenie. Kiedy bolesne afty wymagają diagnostyki?