Czy wiesz, czym jest piaskowanie? Stomatologia powinna od razu przyjść ci na myśl. Skaling, wybielanie i właśnie piaskowanie zębów to trzy najczęściej wykonywane zabiegi zachowawcze w gabinetach stomatologicznych w Polsce i na świecie. Nic w tym dziwnego – pozwalają przeciwdziałać próchnicy, paradontozie i wielu innym chorobom. W dodatku zapewniają piękny, bielszy uśmiech. Na czym polega zabieg piaskowania i co to właściwie jest? Dowiedz się ile kosztuje piaskowanie zębów i jak często powinno się je wykonywać. Przeczytaj nasz poradnik!

Piaskowanie zębów – co to?

Piaskowanie zębów to prosta i nieinwazyjna procedura dentystyczna. Specjaliści zalecają, aby wykonywać ją regularnie, ponieważ samo szczotkowanie nie jest w stanie przynieść takich samych efektów. Piaskowanie stomatologiczne ma na celu oczyścić zęby z nagromadzonego na nich kamienia i osadu. 

Piaskowanie zębów i jego rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje tego zabiegu:

  • piaskowanie naddziąsłowe;
  • piaskowanie poddziąsłowe. 

Piaskowanie naddziąsłowe dokładnie oczyszcza tylko tę część zęba, która znajduje się nad dziąsłem. Poddziąsłowe zaś wymaga przedostania się do kieszonek zębowych. Jest to znacznie mniej przyjemna wersja zabiegu, która niesie za sobą większe ryzyko podrażnienia.

Zobacz też:
Witamina K i jej rola w organizmie. Czym grozi jej nadmiar i niedobór?

Piaskowanie zębów – na czym polega?

Sama nazwa tego zabiegu dostarcza już sporo informacji. Piaskowanie polega na oczyszczeniu zębów za pomocą specjalnej substancji, która zawiera w sobie drobinki czyszczące. Jest to tzw. piasek stomatologiczny. Nie jest on tym samym, co piasek, który możesz znaleźć na plaży lub w piaskownicy. Czym więc wykonuje się piaskowanie? Dentysta używa substancji na tyle twardej, że jest w stanie skutecznie usunąć osad. Jednocześnie jest ona delikatna dla szkliwa zębów. Przeważnie używa się do tego wodorowęglanu sodu, czyli sody oczyszczonej.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Chcesz wiedzieć, jak wygląda piaskowanie zębów?

  1. Piaskarka pracuje pod wysokim ciśnieniem. Wytwarza strumień wodno-powietrzny, w którym znajduje się też piasek dentystyczny. 
  2. Taki natrysk wystarczy, aby dokładnie oczyścić zęby i usunąć ich przebarwienia. 
  3. Lekarz stosuje też specjalny odsysacz, który usuwa piasek z wnętrza jamy ustnej. Zabieg ten trwa około pół godziny.

Piaskowanie zębów – czy boli?

Wiele osób unika odkamieniania i piaskowania, ponieważ ma wizję bardzo nieprzyjemnego zabiegu. Pora więc szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie – czy piaskowanie zębów boli? Rozważmy wady i zalety:

  • nie jest to zabieg, który należy do bolesnych i nie ma konieczności stosowania do niego żadnego znieczulenia;
  • jednocześnie nie jest on jednak szczególnie przyjemny, bo już sam smak substancji może być odrzucający;
  • w nowoczesnych gabinetach używa się jednak specjalnych dodatków smakowych, które mają temu zaradzić;
  • piaskowanie zębów może też powodować lekkie podrażnienie dziąseł, ale to efekt krótkotrwały, któremu można zaradzić, stosując łagodzące pasty i płukanki. 
Zobacz też:
Awitaminoza – co robić, gdy w organizmie brakuje witamin?

Kto powinien rozważyć zabieg i jak często piaskować zęby?

Piaskowanie to zabieg, któremu warto się poddać, ale niektórzy powinni go szczególnie rozważyć. Na nieestetyczne przebarwienia narażone są zwłaszcza osoby, które:

  • piją dużo kawy, herbaty i czerwonego wina;
  • palą papierosy;
  • noszą stały aparat na zębach;
  • cierpią na wadę zgryzu, która objawia się tzw. stłoczeniem zębów – gdy znajdują się one zbyt blisko siebie, bardzo trudno zachować odpowiednią higienę.

A jak często piaskować zęby? Bez względu na powyższe czynniki, każdy powinien przystąpić do zabiegu piaskowania przynajmniej dwa razy w roku. Jest to jedyny tak skuteczny sposób na usunięcie chorobotwórczych bakterii. Piaskowanie zębów przyniesie też korzystny efekt lekkiego wybielenia zębów.

Jedzenie po piaskowaniu zębów

Nie jest to zabieg, który wpływa w znaczący sposób na codzienne funkcjonowanie. Zaleca się jednak:

  1. nie przyjmować żadnych napojów ani pokarmów przez około 2-3 godziny od wizyty w gabinecie stomatologicznym;
  2. przez kilka kolejnych dni lepiej unikać produktów kwaśnych i silnie barwiących. Wpływają one niekorzystnie na wrażliwość zębów i efekt wizualny po zabiegu.

Po piaskowaniu zębów unikaj:

  • kawy i herbaty;
  • czerwonego wina;
  • buraków;
  • jagód;
  • cytrusów;
  • szpinaku.

O czym jeszcze pamiętać po piaskowaniu zębów?

Należy też wstrzymać się od palenia papierosów przynajmniej na 24 godziny od zabiegu piaskowania. Niektórzy specjaliści zalecają jeszcze stosowanie płukanek z chlorheksydyną przez pierwsze dwa tygodnie po piaskowaniu zębów. Substancja ta łagodzi ewentualny dyskomfort w jamie ustnej. Aby zapewnić sobie długi efekt zabiegu, należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej robić to po każdym posiłku.

Zobacz też:
Suchość w gardle – jak skutecznie nawilżyć gardło?

Piaskowanie zębów – efekt przed i po

Jeśli chcesz pozbyć się kamienia, rozważ zabieg zwany skalingiem. Piaskowanie zębów usuwa niewielkie ilości kamienia. Piasek przeważnie stosuje się tylko uzupełniająco po odkamienianiu. Zabieg, któremu poświęciliśmy nasz tekst, jest jednak bardzo skuteczny w usuwaniu przebarwień oraz zalegających i trudnych do wyeliminowania zanieczyszczeń. Efekt po piaskowaniu zębów to bielszy uśmiech oraz gładsze i czystsze zęby niż kiedykolwiek wcześniej.

Piaskowanie zębów jako etap w innych zabiegach dentystycznych

Zabieg ten pozwala pozbyć się bakterii z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, dlatego jest wykonywany także przy okazji innych czynności. Piaskowanie zębów co prawda nie wybiela zębów, lecz może pomóc w tym procesie. Stosuje się je profilaktycznie lub jako wstępny etap przed wybielaniem. Na końcu warto zabezpieczyć szkliwo przed próchnicą poprzez fluoryzację.

Piaskowanie zębów – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje piaskowanie zębów i gdzie możesz je wykonać? Praktycznie każdy gabinet stomatologiczny ma w swojej ofercie piaskowanie. Cena takiego zabiegu waha się w granicach 50-200 złotych. Konkretna cena piaskowania zębów uzależniona jest od gabinetu i miejscowości, w której je wykonujesz. Wybierz renomowany gabinet, ponieważ masz pewność, że stomatolog wykona zabieg profesjonalnie i skutecznie.

Piaskowanie zębów – NFZ

Czy NFZ refunduje piaskowanie zębów? Niestety, nie. Jest to zabieg profilaktyczny i estetyczny. Choć służy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, to nie jest niezbędny dla zdrowia. Warto jednak raz na rok lub pół roku wydać około 100 złotych. Można bowiem zaoszczędzić w dłuższej perspektywie i uniknąć bardziej kosztownego leczenia.
Piaskowanie zębów niesie za sobą wiele korzyści. Jest to zabieg, który pomaga oczyścić jamę ustną zdecydowanie bardziej skutecznie niż szczotkowanie. Nie jest co prawda tym samym, co odkamienianie i wybielanie, jednak zabieg ten je uzupełnia. Pozbycie się zalegających zanieczyszczeń z zębów i spomiędzy nich zdecydowanie zwiększa efekt jasnych, gładkich i czystych zębów. Koniecznie umów się na piaskowanie do swojego dentysty i pamiętaj, aby powtarzać ten zabieg mniej więcej raz na pół roku. Cena piaskowania zębów to stosunkowo nieduży koszt, biorąc pod uwagę zalety tego zabiegu.

Zobacz też:
Czym jest recepta online na Internetowym Koncie Pacjenta?

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły