Jest to jedynie nieestetyczny problem, który wiele osób decyduje się usunąć. Nie ma jednak takiej konieczności, bo nie powoduje to żadnych problemów zdrowotnych. Oczywiście w niektórych skrajnych przypadkach może powodować wady zgryzu i wymowy, a także choroby przyzębia. Czym dokładnie jest diastema? Jak powstaje? W jaki sposób ją leczyć? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Co to jest diastema?

Diastema to przerwa między górnymi jedynkami. Jeśli nie jest duża, nie powinna powodować problemów ze zgryzem lub mową. Jeśli przekracza 2 mm, może okazać się, że konieczne będzie usunięcie szpary między zębami nie ze względów estetycznych, ale zdrowotnych. 

Niektórzy w pełni akceptują diastemę i uznają ją za swój atut. Natomiast dla innych to kompleks, który wprawia ich w zakłopotanie i zaburza poczucie własnej wartości.  Jedno jest pewne, jeśli przerwa między zębami negatywnie wpływa na twoje samopoczucie, obniża pewność siebie i nie jesteś w stanie jej zaakceptować, nie wahaj się i udaj się do stomatologa. Zlikwidowanie tej przypadłości nie jest takie trudne, a może znacząco zwiększyć komfort twojego życia. 

Rodzaje diastemy

Można wyróżnić kilka rodzajów diastemy, każda z nich wiąże się z przyczyną, która wywołała szparę między zębami. Można wyróżnić trzy rodzaje diastemy ze względu na przyczynę jej powstania:

  • diastema prawdziwa, której przyczyną jest przerost wędzidełka górnej wargi. Leczenie tego wariantu diastemy polega na podcięciu wędzidełka i wdrożeniu specjalnego  leczenia ortodontycznego;
  • diastema fizjologiczna, której przyczyną jest wyrzynanie się dwójek, które z kolei naciskają na korzenie jedynek. Ten rodzaj występuje u dzieci i znika wraz z pojawieniem się stałych zębów; 
  • diastema rzekoma, której przyczyną są zmniejszone siekacze lub ich brak. 
Zobacz też:
Tabletka „dzień po” EllaOne – kto może wystawić receptę online?

Istnieje także inny podział: diastema zbieżna, rozbieżna i równoległa.

Przyczyny powstawania szpary między zębami

Pewnie ciekawi cię, jakie są przyczyny powstawania przerwy między zębami u niektórych osób. Nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny, która ma na to bezpośredni wpływ. Jedną z przyczyn może być zbyt mała ilość zębów w jamie ustnej. U innych z kolei może być powodem zbyt dużej liczby zębów w jamie ustnej. 

Jak wygląda leczenie diastemy?

Osoby, które nie akceptują szpary między zębami, bardzo często chcą wiedzieć, czy istnieje skuteczny sposób, który może usunąć ten defekt estetyczny. Oczywiście, istnieje kilka sposobów na usunięcie przerwy między zębami. Leczenie diastemy przeprowadza stomatolog. W przypadku diastemy prawdziwej stosuje się zabieg polegający na podcięciu wędzidełka lub aparat ortodontyczny. Diastema fizjologiczna powinna zniknąć samoistnie. Poznaj wszystkie sposoby pozbycia się przerwy między jedynkami. 

Aparat na diastemę 

Pierwszą możliwością jest założenie aparatu na diastemę. Efekt nie jest natychmiastowy, a wiele osób nie chce tyle czekać. Niektórzy także obawiają się aparatu ortodontycznego i braku komfortu podczas jego noszenia. Jednak wizyta u ortodonty może okazać się idealnym rozwiązaniem. To mało inwazyjny sposób, który skutecznie może zlikwidować diastemę, jednak takie leczenie może trwać nawet dwa lata. Wymaga cierpliwości, jednak wtedy problem zniknie na zawsze, a ty będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem. 

Licówki na przerwę między jedynkami 

Kolejnym sposobem na diastemę są licówki. To prosta metoda, która daje natychmiastowy efekt. Polega na nakładaniu cienkich płytek na zęby, dzięki czemu można łatwo ukryć szparę między zębami. 

Zobacz też:
Sorbinian potasu – czy ten konserwant szkodzi zdrowiu?

Implanty na szparę między zębami 

Jeszcze innym sposobem jest założenie implantów, jeśli szpara jest bardzo duża. O podjętym leczeniu decyduje oczywiście lekarz. Właśnie z tego względu najlepiej nie szukać rozwiązań na własną rękę, tylko od razu udać się do specjalisty i omówić z nim możliwości leczenia diastemy. Podjęcie konkretnego leczenia zależy od indywidualnych czynników i wielkości szpary. 

Diastema to niewielka szpara między górnymi jedynkami. Coraz więcej osób uważa ją za atut, coś wyjątkowego, co może wyróżnić cię na tle innych. W końcu znakiem rozpoznawczym wielu modelek jest właśnie diastema.  Oczywiście najlepszym sposobem jest jej zaakceptowanie. Nie wszyscy jednak są w stanie to zrobić. Dla wielu jest to defekt, który obniża poczucie własnej wartości, wprawia w zakłopotanie. Niektórzy ludzie z diastemą przestają się uśmiechać, zakrywają usta, gdy rozmawiają z innymi. To wszystko może mieć negatywny wpływ na wiele aspektów życia. Właśnie z tego względu najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. Odpowiednie leczenie rozwiąże twoje problemy związane z diastemą i wyeliminuje wady zgryzu.

Zobacz także:

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły