W jaki sposób zegarek sportowy pomoże Ci zadbać o zdrowie?

Dbałość o zdrowie to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące wiele różnych aspektów. Optymalna dieta, eliminacja używek, picie odpowiedniej ilości wody i regularne wykonywanie badań okresowych zaliczane są do podstawowych form dbałości o zdrowie. Nie można zapomnieć też o aktywności fizycznej, bo bez niej wszystkie pozostałe elementy nie spełnią dobrze swojej funkcji.

Uprawianie sportu to dobry sposób na budowanie kondycji, odporności i utrzymanie odpowiednich proporcji między tkanką mięśniową a tłuszczową. Przy wyborze dyscypliny lub aktywności sportowej warto pomyśleć też o dodatkowych gadżetach. To nie tylko buty, strój sportowy i bidon na wodę. To także zegarek sportowy, który będzie monitorował i zapisywał najważniejsze informacje związane z aktywnością fizyczną. 

Do podstawowych funkcji modeli damskich i męskich zalicza się licznik kroków, stoper, timer (przydatne przy treningach interwałowych), pulsometr i licznik spalonych kalorii. Do tego dochodzą jeszcze inne funkcje, bezpośrednio powiązane z dyscypliną sportową. Cechą wspólną wszystkich zegarków powinna być niska waga, wygodny pasek oraz miernik snu. Nie zawadzi, by model był odporny na wilgoć i zapylenie. Zegarek z krokomierzem to najprostszy model, dobrze posłuży osobom, które dopiero zaczynają regularne treningi lub chętnie odbywają długie wędrówki piesze. 

Zobacz też:
Aktywność fizyczna w życiu człowieka – lek na wszelkie dolegliwości!

Jazda na rowerze

Zegarek do jazdy na rowerze powinien mieć moduł GPS, by na bieżąco śledzić i zapisywać trasę przejazdu na sparowanym z nim smartfonie. Ponieważ jazda na rowerze, szczególnie na długie dystanse, może się odbywać w różnych warunkach, taki zegarek powinien być wodo i pyłoszczelny. Oczywiście, jak każdy inny zegarek sportowy powinien posiadać też podstawowe funkcje typu pulsometr, stoper i licznik kalorii. Wybierając zegarek sportowy na rower, warto sprawdzić w specyfikacji, czy oferuje on funkcję treningu kolarskiego. Nazwy mogą być różne: kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe, jazda na rowerze. Niektóre zegarki przystosowane są do jazdy wewnątrz pomieszczenia na rowerach treningowych.

Bieganie

Bieganie to bardzo odmienna od jazdy na rowerze forma aktywności fizycznej, dlatego zegarek na rower nie spełni wszystkich pokładanych w nim nadziei. Przede wszystkim osoby biegające bardzo lubią w trakcie treningu słuchać muzyki. Pozwala to zachować właściwy rytm i uprzyjemnić bieganie. Dlatego w zegarku do biegania przydatna jest właśnie funkcja odtwarzania muzyki i możliwość sparowania ze słuchawkami. Taką funkcję można znaleźć w zegarkach Marea. Podobnie jak zegarek do jazdy na rowerze, tak i ten do biegania powinien być wodoodporny i pyłoszczelny, mieć funkcję mierzenia tętna, zapisywania dystansu i przebiegniętej trasy oraz spalonych kalorii. Niektóre zegarki mają wbudowany moduł osobistego trenera. To nic innego jak plan treningowy, bardzo przydatny przy regularnym uprawianiu sportu.  Zegarek treningowy do biegania oczywiście musi posiadać stoper i timer. Do biegania przyda się też funkcja pomiaru ciśnienia. 

Zobacz też:
Dlaczego warto trenować na atlasie do ćwiczeń?

Trening na siłowni

Trening wewnątrz pomieszczenia różni się od tego zewnętrznego na tyle istotnie, że wymaga osobnego zegarka. Powinien on mieć funkcję treningu wewnątrz lub na siłowni. W tym trybie możliwe jest monitorowanie powtórzeń serii ćwiczeń, a także monitorowanie treningu siłowego i kardio. Zegarki do treningu na siłowni także powinny mieć wbudowany pulsometr, który pomoże nam mierzyć pracę serca.

Monitoruj swój sen i licz kalorie z zegarkiem sportowym

Zegarek sportowy wbrew pozorom przydaje się nie tylko do monitorowania aktywności fizycznej. To gadżet, który przydaje się także przy innych czynnościach. Dla zdrowia niezwykle istotne jest monitorowanie snu, nie tylko jego długości, ale też poszczególnych faz REM i tzw. snu głębokiego. Zegarek z monitorem snu pozwala wychwycić jego zaburzenia i odpowiednio im przeciwdziałać. Taką funkcję posiadają smartwatche. Tutaj też licznik kalorii w zegarku nie liczy tych, które zjadamy (choć to pewnie też byłoby przydatne), ale te spalane. Oparty jest na algorytmie wykorzystującym średnią dla danej grupy wiekowej, płci, masy ciała, wzrostu i tętna. Dlatego pomiar należy traktować jako przybliżony, niemniej warto taką funkcję w zegarku posiadać. Im lepszy model zegarka tym ten wynik będzie dokładniejszy.

Zobacz także:

Zobacz też:
Katabolizm mięśni – największy wróg sportowców. Jak uniknąć procesu katabolicznego i uchronić mięśnie przed spalaniem?