Z kolei eksperci ds. zdrowia zastawiają się czy łagodny przebieg Covid-19 jest cechą charakterystyczną dla Omikronu, czy spowodowana jest szczepieniami oraz nabytą odpornością na wirus.

WHO. Omikron mniej niebezpieczny od Delty? Jest zbyt wcześnie aby tak mówić

Pierwsze badania wykazują, że Omikron jest mniej niebezpieczny dla zdrowia od Delty, aczkolwiek zdaniem dr Catherine Smallwood nie można lekceważyć tego wariantu:

Obserwowany w wielu państwach szybki wzrost liczby infekcji wywołanych Omikronem, nawet przy nieco łagodniejszym przebiegu choroby doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych.

Ekspertka WHO podkreśla również, że jest za wcześnie aby mówić o mniejszym zagrożeniu ze strony Omikronu:

Jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy fala zakażeń Omikronem będzie mniej czy bardziej poważna w porównaniu do tej wywołanej Deltą. Wciąż jeszcze nie widzimy wpływu tego nowego wariantu na grupy najbardziej narażone, tj. starsze osoby nie w pełni zaszczepione

– powiedziała Smallwood.

WHO: Omikronem łatwiej się zakazić co wzbudza niepokój

Słowa lekarki potwierdzają obawy niektórych państw, które rozważają wprowadzić surowsze obostrzenia – zaznaczyła agencja AFP. Jak na razie z pierwszych analiz pochodzących z Anglii, Szkocji i RPA, gdzie po raz pierwszy wykryto Omikron wynika, że nowy wariant wywołuje mniej hospitalizacji niż Delta. Pierwsze wnioski, które należy traktować z dużym dystansem, mówią o potencjalnie mniejszym zagrożeniu ze strony Omikronu na poziomie od 35 do 80%. Zaniepokojenie wywołuje jednak wyjątkowo wysoka zakaźność wirusa.

Zobacz też:
"Zalecam ogromną ostrożność". Niedzielski przestrzega przed zbyt wczesnym luzowaniem obostrzeń

Źródło: Business Insider

Zobacz także: