O badaniach przeprowadzonych w Północnej Karolinie w ciągu dziewięciu miesięcy informuje „New England Journal of Medicine”.

Skuteczność szczepionek: czas ochrony preparatu trudny do oszacowania

Ciężko oszacować jest czas ochrony szczepionki od momentu jej podania. Kwestia ta jest o tyle problematyczna, ponieważ nie wiadomo czy wzrost liczby zakażeń u osób zaszczepionych latem i wczesną jesienią 2021 r. był spowodowany spadkiem odporności w czasie, pojawieniem się wariantu B.1.617.2 (Delta), czy też obydwoma tymi czynnikami. Badacze z University of North Carolina w Chapel Hill w USA wraz ze współpracownikami dokonali porównania skuteczność preparatów przeciwko koronawirusowi dwudawkowych preparatów firm Pfizer/BioNTech (BNT162b2) i Moderna (mRNA-1273) oraz jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson (Ad26.COV2.S). Szczepionka Astra Zeneca nie jest stosowana w USA.

Skuteczność szczepionek: naukowcy brali pod uwagę dane z dziewięciu miesięcy

Naukowcy analizowali dane dotyczące szczepień i wyników związanych z COVID-19 w okresie dziewięciu miesięcy (od 11 grudnia 2020 r. do 8 września 2021 r.) dla około 10,6 miliona mieszkańców Karoliny Północnej, łącząc dane z systemu nadzoru COVID-19 w Północnej Karolinie i systemu zarządzania szczepionkami na COVID-19. Korzystając z modelu tzw. regresji Coxa szacowano skuteczność szczepionek w zmniejszaniu ryzyka zakażenia COVID-19, hospitalizacji i zgonu w funkcji czasu, jaki upłynął od szczepienia.

Skuteczność szczepionek: rezultaty

W przypadku Pfizera i Moderny skuteczność przeciwko COVID-19 spadła odpowiednio z 94,5 proc. do 66,6 proc. i 95,9 proc. do 80,3 proc. po upływnie siedmiu miesięcy od zaszczepienia. Z kolei jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson z 74,8 proc. skuteczności po miesiącu od zaszczepienia, zmniejszyła swoją efektywność do 59,4 proc. po pięciu miesiącach. Wszystkie trzy szczepionki zachowały z upływem czasu lepszą skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i zgonowi niż w zapobieganiu infekcji, chociaż dwie szczepionki mRNA zapewniały wyższy poziom ochrony niż firmy Johnson&Johnson.

Zobacz też:
Jest decyzja rządu: Od poniedziałku otwarte przedszkola i żłobki, ale większość obostrzeń zostaje

Skuteczność szczepionek: badania są przydatne do określenia efektywności dawek przypominających

Jak wskazują autorzy, dane dotyczące chorób zakaźnych i rejestrów szczepionek z kompleksowych systemów nadzoru w całym stanie są przydatne do badania skuteczności szczepionek. Metody opracowane na potrzeby tego badania można zastosować także w innych stanach, a łącząc je – uzyskać pełniejsze zrozumienie skuteczności szczepionek w Stanach Zjednoczonych. Mając dodatkowe dane z obserwacji, dałoby się ocenić nie tylko skuteczność oryginalnej serii szczepionek po dziewięciu miesiącach, ale także skuteczność programów przypominających i potrzebę dodatkowych dawek przypominających.

Źródło: PAP

Zobacz także: