Jak podkreśla dyrektor Centrum e-Zdrowia Jarosław Kieszek, w liczbowych statystykach nie uwzględniono e-skierowań wystawionych na szczepienie przeciw COVID-19.

E-skierowania: na jakie badania można otrzymać

Skierowanie w formie elektronicznej dotyczy również zabiegów finansowanych przez NFZ. Mowa tu o badaniach: echokardiograficznym płodu, endoskopowym przewodu pokarmowego, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, a także medycyny nuklearnej. W grudniu 2021 r. katalog ten został rozszerzony o rehabilitację leczniczą.

E-skierowanie: w jakiej formie można otrzymać

E-skierowanie można otrzymać w postaci: SMS-a z czterocyfrowym kodem, e-maila z plikiem PDF lub wydruku informacyjnego. Dostępne są również w aplikacji mobilnej mojeIKP. Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. elastyczność w kwestii doboru terminu wizyty u specjalisty, wygodnego dla pacjenta. Ponadto nie ma już obowiązku przynoszenia oryginalnego dokumentu, co w przypadku skierowań tradycyjnych trzeba było zrobić w terminie do 14 dni. Na wizytę u specjalisty lub badanie można zapisać się telefonicznie, podając czterocyfrowy kod e-skierowania i nr PESEL. Jeśli pacjent zapisuje się osobiście w przychodni, może pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu, e-skierowanie w aplikacji mojeIKP lub wydruk informacyjny.

E-skierowanie jest ważne tylko jednej placówki medycznej

Jeśli po zarejestrowaniu e-skierowania, pacjent znajdzie bardziej dogodny termin wizyty w innej placówce, musi wycofać e-skierowanie w pierwotnie wybranym miejscu. Można to również zrobić telefonicznie. Dopiero, gdy e-skierowanie wróci do statusu „wystawione”, można zarejestrować je w innym podmiocie

– podkreśla Centrum e-Zdrowia.

Do tej pory najwięcej e-skierowań wystawiono w woj. mazowieckim (8 mln), śląskim (ponad 6 mln) i w pomorskim (blisko 4 mln). Najwięcej placówek je wystawiających pochodzi również z woj. mazowieckiego i śląskiego (odpowiednio 1,5 tys. i 1,7 tys.). Za nimi plasuje się wielkopolskie (1,2 tys.).

Zobacz też:
Obowiązkowe szczepienia? Prof. Banach: Albo to, albo ciągła pandemia

Ponad połowa e-skierowań (56%) została wystawiona kobietom, a najczęściej otrzymują je pacjenci do 17. roku życia i w wieku 60 – 69 lat.

Źródło: Puls Medycyny

Zobacz także: