Nawet najbardziej zaawansowany zegarek dbający o zdrowie nie może zastąpić wizyty u lekarza i profesjonalnej porady. Warto jednak z niego korzystać, bo ułatwia regularne monitorowanie kondycji zdrowotnej, a w razie pojawienia się niepokojących objawów — pomaga odpowiednio szybko je zauważyć. Jego działanie szczególnie doceniają sportowcy, osoby starsze i każdy, kto chce skutecznie troszczyć się o swój organizm.

Zakres, w jakim zegarek kontroluje zdrowie, zależy od jego producenta i półki cenowej. Zwykle tańszy smartwatch ma EKG, pulsometr, monitor snu. Droższy jest natomiast dodatkowo wyposażony w zaawansowane czujniki mierzące efektywność ćwiczeń, poziom energii czy wydolność tlenową. W artykule przyglądamy się bliżej najpopularniejszym możliwościom zegarków z dwóch kategorii cenowych: do i powyżej 700 zł. A jeśli któryś z nich przypadnie Ci do gustu? Możesz go nabyć na przykład w autoryzowanym sklepie ZEGAREK.NET prosto od oficjalnego dystrybutora.

Smartwatch z natlenieniem krwi i nie tylko. Co oferują zegarki do 700 zł?

W smartwatchach do 700 zł standard stanowi pulsometr, czyli czujnik pomiaru tętna. Można go uruchomić przy dowolnej aktywności lub ustawić cykliczne badanie, aby zaobserwować zmiany w szybkości bicia serca. Uzyskane wyniki wiele mówią o wydolności organizmu i ogólnym stanie zdrowia. Czy wiesz, że niemal każdy smartwatch wykorzystuje je dodatkowo do monitorowania nocnego odpoczynku? Na podstawie pulsu można bowiem ocenić długość fazy płytkiej i głębokiej, a co za tym idzie — ogólną jakość snu danej nocy.

Zobacz też:
Jakie właściwości zawiera ocet malinowo-jabłkowy?

To wciąż jednak jeszcze nie wszystko. Niektóre zegarki, np. Hagen czy Marea, uzupełniają wskazania pulsometru o pomiary ciśnienia oraz EKG w formie wykresu. Odbywają się one za pomocą wbudowanego w dekiel czujnika, dając jeszcze bardziej szczegółowy ogląd kondycji serca. Jeśli wybierzesz do tego smartwatch z pulsoksymetrem i pomiarem temperatury ciała, otrzymasz dość szerokie dane na temat funkcjonowania organizmu. Nigdy nie będą one jednak pełne bez informacji o aktywności. Dlatego nawet najtańszy zegarek to smartwatch z licznikiem kroków obejmującym wskaźnik przebytego dystansu oraz spalone w tym czasie kalorie.

Zegarki z półki cenowej do 700 zł są dostępne w różnych stylach, ale z podobnymi możliwościami od takich producentów jak: Hagen, Garett, Marea, Rubicon i Vector Smart. Jeśli chcesz wykorzystywać smartwatch z natlenieniem krwi i innymi funkcjami głównie na treningach, w portfolio każdej z tych marek znajdziesz lekkie i kompaktowe modele na wygodnym pasku z tworzywa sztucznego. Większość oferty stanowią jednak eleganckie smartwatche do noszenia na co dzień zamiast analogowego czasomierza. Niektóre marki np. Rubicon czy Marea, stworzyły smartwatche damskie dopasowane do potrzeb kobiet nie tylko pod względem designu, ale i funkcji śledzenia cyklu menstruacyjnego.

Dla osób, którym zależy na szerokiej funkcjonalności w dobrej cenie, powstał natomiast Polar Unite i Garmin Vivosmart 5. Trening oddechowy, czas odpoczynku i regeneracji czy przypomnienia o nawodnieniu to tylko niektóre funkcje dodatkowe, które można znaleźć w tych kolekcjach.

Smartwatch z pulsoksymetrem i innymi funkcjami. Jak działają modele powyżej 700 zł?

Znacznie szerszą funkcjonalność i większą precyzję zegarki tych brandów gwarantują w cenie powyżej 700 zł. Pod względem dokładności sensorów zdrowotnych nie ma sobie równych zaawansowany Polar smartwatch z natlenieniem krwi i innymi funkcjami. Fińska marka opracowała jak dotąd najdokładniejszy system pomiaru tętna na rynku — OHR Precision Prime™ z technologią głębszego przenikania światła.

Zobacz też:
Na co zwrócić uwagę, wybierając klinikę chirurgii plastycznej?

Ten i inne czujniki służą jak najlepszemu poznaniu możliwości organizmu, aby ułatwić sięganie po sportowe cele świadomie i bezpiecznie. Dlatego w modelach tej marki nie zabrakło opcji ściśle powiązanych z aktywnością sportową. Mowa tu m.in. o takich funkcjach jak:

  • całodobowy pomiar aktywności uwzględniający dzienne cele;
  • pomiar zużycia źródeł energii w trakcie ćwiczeń;
  • 5-minutowy Fitness Test pomagający ocenić wydolność tlenową;
  • marszowy test kondycji obliczany podczas dynamicznego 15-minutowego chodu w oparciu o wskaźnik VO2, płeć, wiek, wzrost i masę ciała;
  • biegowy test wydolności umożliwiający dostosowanie stref tętna, prędkości i mocy do aktualnych możliwości.

Na śledzenie rezultatów treningowych jest również nastawiony smartwatch Garmin z licznikiem kroków. Mierzy wytrzymałość organizmu i podaje statystyki efektywności ćwiczeń. Z kolei przy pomocy asystenta odpoczynku i aplikacji Body Battery określa zapasy energii oraz czas potrzebny do odzyskania sił przed kolejnym większym wysiłkiem fizycznym. Nie brakuje w nim też typowo sportowych opcji: profili dyscyplin, GPS czy możliwości udostępniania lokalizacji podczas samotnych wędrówek.

Poza tym są w nim dostępne funkcje zdrowotne, jakie powinien mieć dobry smartwatch: trening oddechowy, pulsoksymetr, pulsometr, monitor snu i nawodnienia. Jako że służą one szczegółowej ocenie kondycji, zapewniają większą precyzję i bardziej kompleksowe działanie. Tak oto optyczny czujnik tętna określa zmienność obciążenia organizmu. Pulsoksymetr wskazuje stopień aklimatyzacji wysokościowej. Z kolei monitor snu podaje zaawansowane statystyki dotyczące jakości nocnego odpoczynku. Z myślą o kobietach nie zabrakło śledzenia cyklu menstruacyjnego oraz ciążyNie ma natomiast w tym zegarku smartwatch EKG. Da się je jednak zmierzyć za pomocą dodatkowego czujnika. Chcąc kontrolować swoje zdrowie, możesz uruchamiać wybrane sensory lub sprawdzić jednym badaniem ogólną kondycję organizmu. Tak działa funkcja monitorowania stanu zdrowia podsumowująca wskazania różnych czujników biometrycznych.

Zobacz też:
Tych rzeczy o ubezpieczaniu aut mogłeś nie wiedzieć

Smartwatch powyżej 700 zł sprawdzi się więc głównie u sportowców, którzy chcą szczegółowo monitorować rozwój swojej kondycji. Tańsze modele okażą się natomiast wystarczające do całodobowego, podstawowego pomiaru zdrowia przy różnego rodzaju aktywnościach. Już wiesz, który okaże się najlepszy dla Ciebie?

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły