Zaniedbane zęby wciąż są codziennością wielu Polaków. Szacuje się, że prawie połowa naszych rodaków po 65. roku życia nie ma już ani jednego własnego zęba. Czy zepsute zęby mają wpływ na zdrowie? Jakich chorób mogą nam przysporzyć? Podpowiadamy. 

Jak rozpoznać zepsute i zniszczone zęby?

Zepsute, czy wręcz zgniłe zęby zazwyczaj można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Uśmiech osoby, która zaniedbała wizyty u stomatologa jest niepełny, jej zęby są czarne i noszą ślady licznych ubytków. Na powierzchni zębów i pomiędzy nimi często widoczny jest kamień nazębny. 

W czasach PRL-u nieleczone zęby u dorosłych były najczęściej skutkiem braku dostępu do dobrej medycyny stomatologicznej oraz strachu przed inwazyjnym i – nie da się ukryć – także bolesnym leczeniem. Chociaż czasy się zmieniły i obecnie na wyciągnięcie ręki mamy doskonałych specjalistów i bardzo zaawansowane leczenie, które całkowicie pozbawione jest bólu, wielu pacjentów wciąż instynktownie unika wizyt u stomatologa. 

Szczególnie niechętnie chodzimy na wizyty kontrolne w momentach, kiedy pozornie nic się nie dzieje w naszej jamie ustnej. Słowo „pozornie” jest tutaj kluczowe, ponieważ nawet bardzo chore zęby mogą przez długi czas nie dawać wyraźnych objawów. Tymczasem już takie czynniki jak nadwrażliwość zębów, zmiana ich barwy i okresowe niewielkie bóle mogą świadczyć o bardzo dużych problemach. Jeżeli w zębie pojawi się wyraźny ubytek sprawa najczęściej jest już bardzo poważna i wymaga leczenia stomatologicznego.

Zobacz też:
Witamina K i jej rola w organizmie. Czym grozi jej nadmiar i niedobór?

Nieleczone zęby – jakie mogą być skutki?

Zależność „chore zęby a zdrowie” jest niezwykle często bagatelizowana. Zepsute zęby najczęściej postrzegane są w kategoriach czysto estetycznych. Tymczasem skutki zaniechania leczenia stomatologicznego mogą być naprawdę poważne dla naszego zdrowia. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do zawału mięśnia sercowego. Długo nieleczonych zębów zazwyczaj nie możemy uratować i bardzo często bywają wyrywane, tworząc nieestetyczne ubytki jamie ustnej. Ubytki w uzębieniu prowadzą do rozchwiania pozostałych zębów, zmiany linii szczęki i zaniku kości. 

Czy zepsute zęby mają wpływ na zdrowie?

Skutki zepsutych zębów w kontekście zdrowotnym nie mogą być pomijane. Już niewielkie ubytki prowadzą do rozwoju bakterii i innych niebezpiecznych drobnoustrojów, które z naszej jamy ustnej mogą dostać się do innych części organizmu. Zepsute zęby znacznie zagrażają zdrowiu wielu organów wewnętrznych oraz układu krążenia. W skrajnych przypadkach, przy dużym obniżeniu odporności organizmu, mogą prowadzić nawet do rozwoju chorób takich jak sepsa. Zepsute zęby dyskwalifikują także kandydata do przeszczepu. 

Jakie choroby mogą powodować zepsute zęby?

Bardzo zepsute zęby mogą doprowadzić do następujących schorzeń:

  • choroby układu krążenia – bakterie z nieleczonych zębów przedostają się do krwiobiegu, gdzie przyspieszają tworzenie się blaszki miażdżycowej i w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu;
  • problemy z nerkami – dotarcie bakterii z jamy ustnej do nerek sprawia, że nieleczone zęby mogą doprowadzić bezpośrednio do problemów z funkcjonowaniem nerek, a nawet do ich niewydolności;
  • bakteryjne zapalenie zatok obocznych nosa – zakażenie zatok bakteriami z zepsutych zębów jest bardzo częstym powikłaniem, które może w konsekwencji skutkować porażeniem nerwu słuchowego;
  • problemy gastryczne – bolesne i zepsute zęby powodują, że gryzienie pokarmów jest utrudnione. Tym samym pacjent połyka źle przeżute kawałki i w konsekwencji ma przewlekłe problemy z trawieniem. Może prowadzić to do refluksu, zgagi a nawet do przewlekłego zapalenia jelit;
  • trudności z utrzymaniem ciąży – planowanie powiększenia rodziny zwykle łączy się z zaleceniem dokładnego wyleczenia wszystkich zębów. Ich zły stan może bowiem prowadzić do problemów z utrzymaniem ciąży, a w najgorszym przypadku – do przedwczesnego zakończenia ciąży.
Zobacz też:
Homeostaza, czyli najbardziej pożądany stan w organizmie

Jak nie doprowadzić do zniszczenia zębów?

Choroby od zepsutych zębów w skrajnych przypadkach mogą zagrażać nawet naszemu życiu. Właśnie dlatego nie warto zaniedbywać leczenia stomatologicznego i wizyt kontrolnych. Bardzo często pacjenci wpadają w spiralę strachu i poczucia beznadziei. Mają świadomość, że ich zepsute zęby są w coraz gorszym stanie, jednak boją się rozpocząć leczenie. Często wynika to ze strachu przed bólem, ale także z przekonania, że nic już się nie da zrobić. Tymczasem współczesna medycyna stomatologiczna jest w stanie odbudować i wyleczyć nawet bardzo chore zęby. W renomowanych klinikach dentystycznych, takich jak klinika stomatologiczna Supradent w Warszawie, pracują profesjonaliści, których zadaniem jest pomagać pacjentom, a nie ich oceniać. Współcześnie leczenie zębów jest całkowicie bezbolesne i komfortowe dla pacjentów. 

Zniszczone i nieleczone zęby – podsumowanie

Zepsute i zniszczone zęby mogą prowadzić do rozwinięcia się wielu chorób, nie tylko tych związanych z obszarem jamy ustnej. W naszym kraju bardzo często nadal niestety panuje ogólny strach przed stomatologiem. Skutkuje to tym, że jako społeczeństwo mamy ogromne problemy z próchnicą i ubytkami w jamie ustnej. Niestety, na samym nieestetycznym uśmiechu zazwyczaj się nie kończy. 

Jeżeli choroby zębów i dziąseł są zaniedbywane przez wiele lat, bakterie z jamy ustnej zaczynają powoli gromadzić się w innych częściach organizmu. Może mieć to bardzo negatywne konsekwencje dla naszego poziomu zdrowia i długości życia. Obecna oferta gabinetów stomatologicznych gwarantuje pomoc nawet w bardzo trudnych przypadkach, dlatego nawet długo nieleczone zęby mogą zostać doprowadzone do całkowitego zdrowia. W wielu przypadkach można także uniknąć ich usuwania. Warto więc przełamać strach i umówić się na wizytę kontrolną, aby nie doprowadzić do zniszczenia zębów.

Zobacz też:
Witamina B5 – naturalny sposób na zdrowie i piękną cerę. Jakie są objawy niedoboru kwasu pantotenowego?

Zobacz także: