Minister Przemysław Czarnek w trakcie konferencji prasowej zabrał głos w kwestii nauczania w szkołach. Zapowiedział, że powrót do szkoły nastąpi już 1 września, jednak w trakcie roku szkolnego być może pojawią się pewne zmiany.

Powrót do szkoły będzie możliwy

Tegoroczny rok szkolny od razu rozpocznie się w formie stacjonarnej. Minister Czarnek podkreślił, że jest to możliwe między innymi dzięki zaszczepieniu około 80 proc. nauczycieli. Szkoły nie powinny więc stanowić dla grona pedagogicznego zagrożenia.

Minister wskazał też na sytuację epidemiczną, która poważnie różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia wiosną. Zakażeń nie ma wiele i wszyscy liczą na to, że spodziewana kolejna fala zakażeń będzie zdecydowanie mniejsza.

Powrót do szkoły od 1 września

Polityk w trakcie konferencji prasowej poinformował o spotkaniach, jakie odbył z ministrem Adamem Niedzielskim i jego współpracownikami. Podjęto wówczas decyzję, że szkoły będą otwarte, a lekcje będą się odbywały w trybie stacjonarnym.

Dodał też jednak, że ewentualny rozwój czwartej fali zakażeń może oczywiście doprowadzić do sytuacji, w której szkoły będą musiały pracować w nieco innym trybie. Zapewnił mimo wszystko, że na dziś nikt takich perturbacji nie przewiduje.

Powrót do szkoły i wytyczne ministerstw

Szkoły mają wrócić do normalnego trybu już na początku września. Drugiego sierpnia pojawiły się wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Będą obowiązywały już od 1 września.

Zobacz też:
Koronawirus raport Polska: środa, 15 września 2021

Zawarto w nich między innymi informacje na temat organizacji zajęć i pracy szkoły w taki sposób, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa zarówno uczniom, jak i pedagogom. Chodzi między innymi o kwestie dotyczące gastronomii, organizacji zajęć, dezynfekcji czy postępowania w razie podejrzenia zakażenia u pracowników.

Wszelkie informacje na ten temat dostępne są tutaj: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r

Za: Onet.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły