Obecny już w Polsce wariant Mu pierwotnie został odkryty w Kolumbii. Szczep odpowiada w tym kraju za niemal 40 proc. zakażeń koronawirusem.

Wariant Mu był w Polsce już w lipcu

Po raz pierwszy nowy wariant koronawirusa został potwierdzony w Polsce w województwie pomorskim. Wariant Mu wyizolowano między 18 a 26 lipca tego roku.

Łącznie odnotowano w tamtym czasie dokładnie cztery przypadki, jednak odmiana nie zdążyła się rozprzestrzenić. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że zanim się to stało, zdominowała go odmiana Delta. To właśnie ta mutacja patogenu stała się w Polsce najczęściej izolowaną.

Wariant Mu. Jak często występuje?

Do tej pory wariant Mu został już potwierdzony w 39 krajach na całym świecie. Daleko mu jednak do rozprzestrzeniania się na poziomie takim jak odmiana Delta. W tej chwili według informacji Światowej Organizacji Zdrowia wariant odkryty po raz pierwszy w Kolumbii odpowiadać ma tylko za jedną dziesiątą procenta ogólnej liczby zakażeń na świecie.

Wzrost zakażeń w Polsce

W Polce dominuje w tej chwili nie wariant Mu, ale Delta. W ostatnim czasie widoczny jest niewielki wzrost liczby odnotowywanych zakażeń koronawirusem. Według informacji Ministerstwa Zdrowia, w ciągu ostatniej doby potwierdzono 390 nowych infekcji. Najwięcej (58) dotyczy województwa małopolskiego.

Resort przekazał też dane na temat liczby zgonów. Z powodu zakażenia koronawirusem zmarły dwie osoby. Nie żyje też pięciu pacjentów, u których infekcja współistniała z innymi chorobami.

Zobacz też:
Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu! Jest rozporządzenie

Za: PAP, rmf24.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły