Suchość w gardle może być odczuwana przewlekle lub być wywołana przez bardzo różne przyczyny. Na szczęście to dolegliwość, którą można wyleczyć nawet domowymi sposobami. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny, a także jak skutecznie leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość. 

Czym jest suchość w gardle?

Czym dokładnie jest suchość w gardle i dlaczego ją odczuwasz? Uczucia suchości w gardle możesz doświadczyć na skutek zaburzonej pracy ślinianek. W konsekwencji stale zmniejsza się produkcja śliny, co prowadzi do uczucia suchości w gardle. Ta uporczywa dolegliwość może pojawić się zarówno w porze letniej, jak i zimowej, dotyczy dorosłych i dzieci. Chociaż to właśnie zimą zdarza się częściej i towarzyszy przeziębieniom. Z kolei latem może się pojawić na skutek częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. W niektórych przypadkach to drapanie i suchość w gardle może samoistnie minąć, ale nie warto na to czekać. Lepiej od razu skonsultować się z lekarzem, choć w niektórych, lżejszych przypadkach bardzo pomocne mogą okazać się domowe sposoby, dzięki którym uda się nawilżyć gardło i jamę ustną. 

Zobacz też:
Jak szybko wytrzeźwieć? Poznaj sprawdzone sposoby na szybkie pozbycie się alkoholu z organizmu!

Śluzówki, które znajdują się w gardle, a także w nosie są bardzo ważne i pełnią wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim ich zadaniem jest ochrona organizmu przed bakteriami i drobnoustrojami, które mogłyby dostać się do organizmu. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia błon śluzowych. Najważniejsze to poznać przyczynę suchości w gardle u danego pacjenta, a następnie ją wyeliminować. Tylko w ten sposób można skutecznie pozbyć się problemu. 

Objawy towarzyszące drapaniu i suchości w gardle

Uczucie suchości w gardle może występować jako pojedyncza dolegliwość lub może łączyć się z innymi objawami, takimi jak:

 • ból głowy;
 • gorączka;
 • kaszel;
 • duszności. 

W takim przypadku objawy mogą wskazywać na infekcję, jednak najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z lekarzem i omówienie z nim tych symptomów. Suchość w gardle w połączeniu z charakterystyczną chrypką i kaszlem możesz wskazywać na choroby przełyku lub może być efektem palenia papierosów. Warto poznać opinię swojego lekarza na ten temat.

Przyczyny suchości i drapania w gardle i przełyku u dzieci i dorosłych

Zastanawiasz się pewnie, jakie mogą być przyczyny uczucia suchości w gardle i przełyku? Przyczyn takiego stanu może być naprawdę dużo. Wybraliśmy kilka najważniejszych czynników.

Infekcja

W większości przypadków uczucie suchości w gardle i kaszel pojawiają się przy infekcji górnych dróg oddechowych. Gardło staje się suche na skutek zmniejszonej produkcji śliny. 

Leki

Kolejną przyczyną suchości w gardle może być przyjmowanie niektórych leków. Oczywiście leki te stosowane są ze względu na inne schorzenia, a ich efektem ubocznym jest wysuszenie śluzówek. Do takich preparatów zalicza się przede wszystkim leki antydepresyjne czy leki na serce. 

Zobacz też:
Witamina B3 (niacyna) kluczem do zdrowia i pięknego wyglądu? Jakie właściwości ma witamina pp i czy można ją przedawkować?

Nadwyrężanie głosu

Do wysuszenia śluzówki gardła dochodzi bardzo często u osób, które zawodowo zajmują śpiewaniem lub są mówcami, aktorami, czy nauczycielami i głos jest ich głównym narzędziem pracy. Takie osoby stale nadwyrężają głos, co może powodować uczucie suchości lub chrypkę.

Inne przyczyny suchego gardła

Do innych przyczyn, które powodują uczucie suchości w gardle i przełyku, zalicza się:

 • palenie papierosów;
 • spożywanie narkotyków;
 • picie alkoholu;
 • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub aucie, a także w pomieszczeniach nadmiernie ogrzewanych;
 • bardzo duże zanieczyszczenie powietrza;
 • odwodnienie organizmu;
 • przewlekły stres;
 • terapie w leczeniu nowotworów;
 • problemy przewlekłe związane z górnymi drogami oddechowymi. 

Jednym z najbardziej drażniących czynników jest właśnie palenie papierosów. Podrażniają one śluzówki i mogą przyczynić się do powstania nowotworu. 

Suchość w gardle a choroby

Wysuszenie gardła może być spowodowane także pewnymi chorobami, takimi jak zapalenie migdałków, choroba refluksowa czy mononukleoza. Gdy występuje u ciebie ta nieprzyjemna dolegliwość, jaką jest drapanie i uczucie suchości w gardle, najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z lekarzem i wspólnie będziecie mogli ustalić przyczynę takiego stanu. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu postawi trafną diagnozę. Jeśli poznasz przyczynę tego problemu, zdecydowanie łatwiej będzie ci go wyeliminować ze swojego życia i cieszyć się zdrowiem i brakiem tak uciążliwych i nawracających dolegliwości. 

Na jakie objawy przy suchości w gardle należy zwrócić szczególną uwagę?

Objawy, które towarzyszą suchości w gardle to problemy z przełykaniem, ból gardła, zalegająca wydzielina, duszności, ból w klatce piersiowej, osłabienie organizmu, ciągłe uczucie zmęczenia, chrapanie, gorączka. To objawy towarzyszące, które mogą wskazywać, że w organizmie dzieje się coś złego. W takim przypadku bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić niezbędne badania, które pozwolą zdiagnozować problem. Jeśli jedynym objawem, jaki odczuwasz, jest suchość w gardle, możesz postarać się samodzielnie odnaleźć przyczynę problemu i ją wyeliminować, a dodatkowo zastosować sprawdzone domowe metody na nawilżenie gardła. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi konsultacji lekarskiej. To właśnie lekarz zna się najlepiej na diagnozowaniu różnych chorób i jedynie on może zlecić odpowiednie metody leczenia, dostosowane do twojego problemu. 

Zobacz też:
Utrata głosu – jak go odzyskać? Jakie są najczęstsze przyczyny bezgłosu?

Suchość w gardle podczas ciąży

Bardzo często na suchość w gardle skarżą się kobiety, które są w ciąży. W większości przypadkach objaw ten związany jest ze zgagą, która doskwiera kobietom w tym stanie. Jednak objaw ten w połączeniu z innymi dolegliwościami może świadczyć o toczącej się w organizmie infekcji. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza i stosowanie się ściśle do jego zaleceń. W czasie ciąży kobiety nie powinny bagatelizować żadnych niepokojących dolegliwości, tym bardziej że omawiana suchość w gardle może być symptomem cukrzycy ciążowej. W tym stanie nie można lekceważyć nawet tak pozornie błahych objawów, jak uczucie suchości w gardle i przełyku. 

Co na suche gardło, czyli metody leczenia

Mimo, że uczucie suchości w gardle nie świadczy zazwyczaj o poważnych chorobach, warto sięgnąć do korzeni i pozbyć się go raz na zawsze. Czy istnieją skuteczne sposoby leczenia suchości w gardle i przełyku? Oczywiście, że tak. Gdy udasz się do lekarza, po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania z pewnością będzie on mógł stwierdzić, co jest u ciebie przyczyną tego stanu. Po rozpoznaniu problemu zaproponuje skuteczne leczenie farmakologiczne. Większość leków, które skutecznie poradzą sobie z tymi objawami, dostępna jest bez recepty w aptece. Zazwyczaj są to preparaty, których zadaniem jest nawilżenie gardła. Mogą być w postaci proszków, a także sprayu. Jednak w wielu przypadkach wystarczające będą domowe sposoby, które pozwalają nawilżyć śluzówki i pozbyć się uczucia suchości. 

Domowe sposoby na uczucie suchości w gardle w nocy i w dzień

W przypadku delikatnych dolegliwości nie ma potrzeby od razu sięgać po leki z apteki. Możesz wypróbować domowe i naturalne sposoby na nawilżenie gardła. Pamiętaj jednak, że zarówno diagnozowanie problemu, jak i leczenie się na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem. Nawet jeśli chcesz zastosować domowe sposoby leczenia, wcześniej warto omówić to z lekarzem. 

Zobacz też:
Wpływ okien na zdrowie mieszkańców

Miód, masło i mleko

Domowe mikstury to świetny sposób na suchość w gardle. Jedną z nich jest mieszanka mleka, miodu i masła. Z pewnością zna ją twoja babcia i mama. Wszystkie składniki należy wymieszać, a wcześniej podgrzać mleko, pilnując, by nie doprowadzić go do wrzenia. Choć ta mikstura nie należy do najsmaczniejszych, to jest bardzo skuteczna. 

Syrop z cebuli

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest znany i ceniony od wielu lat syrop z cebuli. Cebula wykazuje świetne właściwości dezynfekujące i łagodzące. Jak stworzyć taką miksturę? Wystarczy pokroić cebulę i wymieszać ją z łyżką cukru, a następnie odstawić na kilka godzin. Po tym czasie zrobi się gęsty syrop, który świetnie wpłynie na problemy z gardłem. 

Siemię lniane

Łagodzące działanie na gardło może mieć także siemię lniane. Wystarczy zalać ziarna wrzątkiem, odczekać godzinę, następnie odcedzić przygotowany napar. Ciepła herbata z miodem także będzie dobrze wpływała na dolegliwości związane z gardłem. 

Jeśli chcesz pozbyć się uczucia suchości, powinieneś zadbać także o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu. Świetnie w tej roli sprawdzą się nawilżacze powietrza. 

Choć uczucie suchości w gardle nie należy do przyjemnych, to istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą w walce z tą dolegliwością. Nie bagatelizuj jej i udaj się do lekarza, który może przypisać produkty z apteki lub domowe naturalne sposoby na nawilżenie gardła.

Zobacz także:

Zobacz też:
Chcesz oddychać w mieszkaniu czystym powietrzem? Sprawdź, czym jest ozonator!

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły