Z przedstawionych danych wynika, że Afryka otrzymała zaledwie 2,6% spośród wszystkich podanych dotąd szczepionek.

WHO: pandemia pozostanie dłużej. Kanada i Wielka Brytania krytykowane

Organizacje charytatywne Oxfam i UNAIDS skrytykowały władze Kanady i Wielkiej Brytanii za zabezpieczenie za pośrednictwem globalnego programu dystrybucji szczepionek Covax, wspieranego przez ONZ, dostaw szczepionek na potrzeby własnych społeczeństw. Dane pokazują, że Kanada otrzymała tą drogą prawie milion dawek preparatu AstraZeneca, a Wielka Brytania niemal 540 tys. dawek szczepionki Pfizera.

Minister rozwoju międzynarodowego Kanady, Karina Gould odpiera krytyczne zarzuty kierowane z ust m.in. doradcy ds. zdrowia w Oxfam, Rohit Malpani, który stwierdził, że „takie działanie jest nadal moralnie nie do obrony”:

„Gdy stało się jasne, że dostawy szczepionek w ramach dwustronnych porozumień będą wystarczające dla społeczeństwa kanadyjskiego, przekierowaliśmy dawki zakupione w ramach Covax z powrotem do programu, by mogły je nabyć rządy państw rozwijających się”.

Program Covax miał zapewnić dostawy dwóch miliardów dawek szczepionek do końca 2021 roku, ale jak dotąd w jego ramach przekazano 371 mln dawek – przypomina BBC.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Zobacz także:

Zobacz też:
Koronawirus 21 października 2021. Raport Polska, czwartek, szczegółowe dane