Infekcje intymne to dość drażliwy i wstydliwy temat. Wstydliwość w tej kwestii jest zrozumiała, jednak całkowicie niesłuszna. Zakażenia miejsc intymnych zdarzają się dość często i mogą przysparzać sporo niedogodności, a nawet przerodzić się w poważne choroby. Dlatego warto poznać domowe sposoby na infekcje intymne, które pomogą ci skutecznie zwalczać i zapobiegać takim dolegliwościom.

Objawy infekcji intymnych

Infekcje intymne zdarzają się często i praktycznie każdemu. Eksperci wyróżniają trzy typy tej dolegliwości:

 • infekcja bakteryjna;
 • infekcja grzybicza;
 • mieszane infekcje pochwy.

Samodzielne ustalenie rodzaju jest bardzo trudne, ponieważ ich objawy są niemalże identyczne. Obejmują one przede wszystkim:

 • swędzenie pochwy;
 • ból i pieczenie pochwy;
 • dyskomfort podczas stosunku;
 • ból podczas oddawania moczu;
 • upławy – wydzielina z pochwy może być wodnista, o rybim zapachu, pienista i żółta lub bezwonna i biała, przypominająca w swojej konsystencji twaróg.

Przyczyny infekcji intymnych

W zdrowej pochwie znajduje się naturalna mikroflora bakteryjna. Są to jednak tzw. dobre bakterie – pałeczki kwasu mlekowego. Chronią one okolice intymne przed zakażeniami i podrażnieniami. Utrzymują też naturalne pH pochwy na właściwym poziomie (powinien to być kwaśny odczyn). Do zakażenia pochwy dochodzi wówczas, gdy flora bakteryjna zostaje rozchwiana, a ilość dobrych bakterii spada. Wówczas zmniejsza się odporność na grzyby i niekorzystne drobnoustroje.

Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na afty w jamie ustnej. Afty – przyczyny i leczenie. Kiedy bolesne afty wymagają diagnostyki?

Do najczęstszych przyczyn zapalenia pochwy należą:

 • infekcja innych części ciała;
 • osłabienie i przemęczenie organizmu spowodowane przewlekłym stresem lub innymi powodami;
 • ciąża;
 • menstruacja;
 • antybiotykoterapia;
 • nieprawidłowa higiena intymna – zarówno niewystarczająca, jak i nadmierna pielęgnacja okolic intymnych może doprowadzić do grzybicy pochwy;
 • częste korzystanie z publicznych toalet;
 • uprawianie seksu bez prezerwatywy, szczególnie przy bogatym życiu seksualnym i mnogości partnerów;
 • noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych, nieoddychających materiałów.

Leczenie infekcji intymnych – wizyta u lekarza

Najbezpieczniej jest w pierwszej kolejności skonsultować się z ginekologiem, od razu po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Po wstępnym badaniu i wykonaniu wymazu z pochwy lekarz będzie w stanie ustalić rodzaj infekcji. Najczęstszym sposobem postępowania jest zastosowanie globulek dopochwowych, które skutecznie wyleczą infekcję. Jeżeli natychmiastowa wizyta u ginekologa nie jest możliwa lub szukasz sposobu na uzupełnienie leczenia, warto zastosować sprawdzone, domowe sposoby na infekcje intymne.

Domowe sposoby na infekcje intymne

Pierwszym i najważniejszym sposobem na nieprzyjemne dolegliwości intymne jest prawidłowa higiena. Nie kupuj perfumowanych ani barwionych płynów, a tym bardziej nie stosuj zwykłego mydła. Najlepszą domową metodą na profilaktykę infekcji intymnych jest stosowanie bezzapachowego żelu do mycia z dodatkiem wyciągu z kory dębu. Ten naturalny produkt posiada właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Warto mieć go pod ręką i stosować zarówno podczas procesu leczenia świądu pochwy i sromu, jak i regularnie profilaktycznie.

Jak często myć miejsca intymne?

Ważny jest nie tylko produkt stosowany do mycia okolic intymnych, ale też technika higieny. Aby nie dopuścić do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, używaj żelu z korą dębu codziennie rano i wieczorem. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego częściej, ponieważ może to zaszkodzić mikroflorze pochwy. W celu zapobiegania rozwojowi infekcji używaj osobnego ręcznika do osuszania tej części ciała i często go wymieniaj.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zajady – poznaj przyczyny powstawania i dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się zajadów

Działania wspomagające na infekcje intymne

Inne domowe sposoby na infekcje intymne, które warto stosować to:

 • żele do higieny intymnej z dodatkiem wyciągu z liści mniszka lekarskiego – wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne;
 • produkty intymne z dodatkiem lawendy – skutecznie koi i łagodzi podrażnienia;
 • nagietek w formie samodzielnych okładów, dodatków do kąpieli lub dodatku do kosmetyków – zapobiega powstawaniu podrażnień i infekcji;
 • domowe zwalczanie infekcji za pomocą sody oczyszczonej (spożywczej) – wodorowęglan sodu działa ściągająco, przeciwzapalnie i łagodząco na swędzenie i pieczenie. Co więcej, soda skutecznie przywraca naturalne pH śluzówki pochwy. Najlepszym domowym sposobem na infekcje intymne z użyciem sody jest wykonanie leczniczej kąpieli. W tym celu nalej do wanny ciepłej (lecz nie przesadnie gorącej) wody. Dodaj 1 łyżeczkę sody na każdy litr wody. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż około 15 minut, dwa razy w tygodniu;
 • nasiadówki z użyciem leczniczych ziół – infekcje intymne skutecznie leczy rumianek, szałwia i kora dębu. Jak samodzielnie wykonać taką kurację? Wlej około 5 litrów gorącej wody do czystej miski lub wiaderka. Następnie wrzuć do niej 50 gramów świeżych lub suszonych ziół. Siądź na wiaderko tak, aby parująca woda z ziołami ogrzewała twoje miejsca intymne. Możesz też odczekać nieco dłużej, aż woda ostygnie do przyjemnej temperatury i zanurzyć w niej zmienioną infekcją część ciała;
 • dostępne bez recepty globulki dopochwowe z witaminą C i kwasem hialuronowym – dostępne są w aptece i działają skutecznie nawet na nawracające infekcje grzybicze pochwy.
Zobacz też:
Jakie naturalne sposoby pomagają przy żylakach odbytu? Poznaj skuteczne domowe sposoby na hemoroidy

Nie zapominaj także o odpowiednim myciu i dezynfekcji używanych gadżetów erotycznych.

Zdrowie pochwy, sromu, cewki moczowej i całych dróg rodnych jest bardzo ważne w życiu każdej kobiety. Warto znać domowe sposoby na infekcje intymne i stosować się do podstawowych zasad higieny i profilaktyki. Nie traktuj jednak tych metod jako zamiennika profesjonalnego leczenia – a jedynie jako jego uzupełnienie. Jeżeli zauważyłaś jakiekolwiek z powyższych objawów, najlepiej od razu udać się do ginekologa.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły