Infekcje intymne to dość drażliwy i wstydliwy temat. Wstydliwość w tej kwestii jest zrozumiała, jednak całkowicie niesłuszna. Zakażenia miejsc intymnych zdarzają się dość często i mogą przysparzać sporo niedogodności, a nawet przerodzić się w poważne choroby. Dlatego warto poznać domowe sposoby na infekcje intymne, które pomogą ci skutecznie zwalczać i zapobiegać takim dolegliwościom.

Objawy infekcji intymnych

Infekcje intymne zdarzają się często i praktycznie każdemu. Eksperci wyróżniają trzy typy tej dolegliwości:

  • infekcja bakteryjna;
  • infekcja grzybicza;
  • mieszane infekcje pochwy.

Samodzielne ustalenie rodzaju jest bardzo trudne, ponieważ ich objawy są niemalże identyczne. Obejmują one przede wszystkim:

  • swędzenie pochwy;
  • ból i pieczenie pochwy;
  • dyskomfort podczas stosunku;
  • ból podczas oddawania moczu;
  • upławy – wydzielina z pochwy może być wodnista, o rybim zapachu, pienista i żółta lub bezwonna i biała, przypominająca w swojej konsystencji twaróg.

Przyczyny infekcji intymnych

W zdrowej pochwie znajduje się naturalna mikroflora bakteryjna. Są to jednak tzw. dobre bakterie – pałeczki kwasu mlekowego. Chronią one okolice intymne przed zakażeniami i podrażnieniami. Utrzymują też naturalne pH pochwy na właściwym poziomie (powinien to być kwaśny odczyn). Do zakażenia pochwy dochodzi wówczas, gdy flora bakteryjna zostaje rozchwiana, a ilość dobrych bakterii spada. Wówczas zmniejsza się odporność na grzyby i niekorzystne drobnoustroje.

Zobacz też:
Choroba XXI wieku, czyli Zespół Suchego Oka

Do najczęstszych przyczyn zapalenia pochwy należą:

  • infekcja innych części ciała;
  • osłabienie i przemęczenie organizmu spowodowane przewlekłym stresem lub innymi powodami;
  • ciąża;
  • menstruacja;
  • antybiotykoterapia;
  • nieprawidłowa higiena intymna – zarówno niewystarczająca, jak i nadmierna pielęgnacja okolic intymnych może doprowadzić do grzybicy pochwy;
  • częste korzystanie z publicznych toalet;
  • uprawianie seksu bez prezerwatywy, szczególnie przy bogatym życiu seksualnym i mnogości partnerów;
  • noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych, nieoddychających materiałów.

Leczenie infekcji intymnych – wizyta u lekarza

Najbezpieczniej jest w pierwszej kolejności skonsultować się z ginekologiem, od razu po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Po wstępnym badaniu i wykonaniu wymazu z pochwy lekarz będzie w stanie ustalić rodzaj infekcji. Najczęstszym sposobem postępowania jest zastosowanie globulek dopochwowych, które skutecznie wyleczą infekcję. Jeżeli natychmiastowa wizyta u ginekologa nie jest możliwa lub szukasz sposobu na uzupełnienie leczenia, warto zastosować sprawdzone, domowe sposoby na infekcje intymne.

Domowe sposoby na infekcje intymne

Pierwszym i najważniejszym sposobem na nieprzyjemne dolegliwości intymne jest prawidłowa higiena. Nie kupuj perfumowanych ani barwionych płynów, a tym bardziej nie stosuj zwykłego mydła. Najlepszą domową metodą na profilaktykę infekcji intymnych jest stosowanie bezzapachowego żelu do mycia z dodatkiem wyciągu z kory dębu. Ten naturalny produkt posiada właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Warto mieć go pod ręką i stosować zarówno podczas procesu leczenia świądu pochwy i sromu, jak i regularnie profilaktycznie.

Jak często myć miejsca intymne?

Ważny jest nie tylko produkt stosowany do mycia okolic intymnych, ale też technika higieny. Aby nie dopuścić do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, używaj żelu z korą dębu codziennie rano i wieczorem. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego częściej, ponieważ może to zaszkodzić mikroflorze pochwy. W celu zapobiegania rozwojowi infekcji używaj osobnego ręcznika do osuszania tej części ciała i często go wymieniaj.

Zobacz też:
Najlepsze domowe sposoby na zapalenie ucha. Jakie są przyczyny bólu ucha? Dowiedz się, jak złagodzić ból!

Działania wspomagające na infekcje intymne

Inne domowe sposoby na infekcje intymne, które warto stosować to:

  • żele do higieny intymnej z dodatkiem wyciągu z liści mniszka lekarskiego – wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne;
  • produkty intymne z dodatkiem lawendy – skutecznie koi i łagodzi podrażnienia;
  • nagietek w formie samodzielnych okładów, dodatków do kąpieli lub dodatku do kosmetyków – zapobiega powstawaniu podrażnień i infekcji;
  • domowe zwalczanie infekcji za pomocą sody oczyszczonej (spożywczej) – wodorowęglan sodu działa ściągająco, przeciwzapalnie i łagodząco na swędzenie i pieczenie. Co więcej, soda skutecznie przywraca naturalne pH śluzówki pochwy. Najlepszym domowym sposobem na infekcje intymne z użyciem sody jest wykonanie leczniczej kąpieli. W tym celu nalej do wanny ciepłej (lecz nie przesadnie gorącej) wody. Dodaj 1 łyżeczkę sody na każdy litr wody. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż około 15 minut, dwa razy w tygodniu;
  • nasiadówki z użyciem leczniczych ziół – infekcje intymne skutecznie leczy rumianek, szałwia i kora dębu. Jak samodzielnie wykonać taką kurację? Wlej około 5 litrów gorącej wody do czystej miski lub wiaderka. Następnie wrzuć do niej 50 gramów świeżych lub suszonych ziół. Siądź na wiaderko tak, aby parująca woda z ziołami ogrzewała twoje miejsca intymne. Możesz też odczekać nieco dłużej, aż woda ostygnie do przyjemnej temperatury i zanurzyć w niej zmienioną infekcją część ciała;
  • dostępne bez recepty globulki dopochwowe z witaminą C i kwasem hialuronowym – dostępne są w aptece i działają skutecznie nawet na nawracające infekcje grzybicze pochwy.
Zobacz też:
Domowe sposoby na opryszczkę wargową. Jak pozbyć się opryszczki na ustach i zapobiegać nawrotom? Domowe sposoby leczenia

Nie zapominaj także o odpowiednim myciu i dezynfekcji używanych gadżetów erotycznych.

Zdrowie pochwy, sromu, cewki moczowej i całych dróg rodnych jest bardzo ważne w życiu każdej kobiety. Warto znać domowe sposoby na infekcje intymne i stosować się do podstawowych zasad higieny i profilaktyki. Nie traktuj jednak tych metod jako zamiennika profesjonalnego leczenia – a jedynie jako jego uzupełnienie. Jeżeli zauważyłaś jakiekolwiek z powyższych objawów, najlepiej od razu udać się do ginekologa.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły