Ta metoda bazuje na spożywaniu dużych ilości białek i ograniczaniu węglowodanów oraz tłuszczy. Dieta Dukana składa się z czterech części – uderzeniowej, naprzemiennej, utrwalenia oraz stabilizacji. Długość trwania kuracji oraz trwałość efektów zależą od wielu czynników. Polecanym przez Pierre’a Dukana sposobom na odchudzanie towarzyszy wiele kontrowersji. Zdaniem niektórych specjalistów stworzona przez niego dieta wysokobiałkowa ma negatywny wpływ na stan zdrowia organizmu. Spektakularne efekty okupione są nie tylko niedoborami składników odżywczych, ale też podwyższonym ryzykiem niewydolności nerek, osteoporozy, chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów.

Czym jest dieta Dukana? To odchudzająca dieta białkowa podzielona na 4 fazy

Pamiętaj, że szybka utrata masy ciała bywa niebezpieczna, a swoją dietę należy dostosować do indywidualnych predyspozycji. Zasady planu żywieniowego są bardzo restrykcyjne, polecane głównie dla młodych osób bez poważnych dolegliwości zdrowotnych. Kolejne etapy diety Dukana mają na celu:

  • wstrzymanie rozrostu tkanki tłuszczowej, a z czasem jej wyeliminowanie;
  • oczyszczenie organizmu;
  • wyrobienie nowych, zdrowych nawyków.
Zobacz też:
Dieta cud – efektywne odchudzanie. Prawda czy mit?

Najważniejsze zasady diety Dukana

Dieta polega na spożywaniu produktów wysokobiałkowych i ograniczeniu przyjmowania węglowodanów i tłuszczów. Wraz z postępami i traconymi kilogramami reguły ulegają zmianie. Dieta Dukana zakłada stopniowe wzbogacanie jadłospisu o kolejne składniki w czterech fazach. Wszystko zależy od tego, ilu kilogramów chcesz się pozbyć.

Pierwsze trzy fazy diety Dukana są mocno niezbilansowane. O ile organizm poradzi sobie z brakiem węglowodanów czy tłuszczy, tak już np. małe ilości błonnika i poszczególnych witamin stanowią poważniejszy problem. Dlatego trzeba wspomagać się suplementacją – adekwatną do fazy i potrzeb. Osobom stosującym metody doktora Dukana zaleca się również:

  • 2 szklanki wody do każdego posiłku;
  • przez dwie pierwsze fazy nie używać żadnych tłuszczów, z oliwą włącznie;
  • ograniczyć wysiłek fizyczny w pierwszych tygodniach, kiedy organizm jest osłabiony;
  • zaspokajać głód normalnie, ale wyłącznie produktami proteinowymi lub dopuszczalnymi w danej fazie diety.

Faza uderzeniowa

Dużą zawartość protein mają m.in. drób, ryby, owoce morza, chude części cielęciny i wołowiny, nabiał z wyłączeniem serów żółtych. Mięso można gotować, piec lub grillować. Długość fazy pierwszej zależy od twojego celu – podane wartości uznaj za orientacyjne:

  • 5 kg – 2 dni;
  • 10 kg – 3 dni;
  • 20 kg – 5 dni;
  • 40 kg – 7 dni.

Maksymalny czas przejścia do drugiej fazy to 10 dni.

Faza naprzemienna

Jadłospis wzbogaca się o warzywa – surowe lub gotowane. Po ok. 5 dniach okresu urozmaiconego należy przez kolejne 5 dni spożywać głównie proteiny. II faza diety Dukana trwa do momentu uzyskania pożądanej masy ciała. Można jeść również otręby owsiane.

Zobacz też:
Czy warto stosować rygorystyczną dietę 1000 kalorii? Sprawdź, jak wygląda przykładowy jadłospis diety 1000 kcal

Faza utrwalenia

Ma zapobiec efektowi jo-jo, pojawia się też nieco większa swoboda. Do produktów z poprzednich faz dochodzą owoce, produkty skrobiowe oraz pełnoziarniste pieczywo. Tutaj dieta Dukana pozwala też na dowolną potrawę (cheat meals), maksymalnie 2 razy w tygodniu. Faza utrwalenia zajmuje dziesięć dni na każdy utracony kilogram – jeśli w fazie naprzemiennej schudniesz 10 kg, to do powyższych reguł stosujesz się przez 100 dni.

Faza stabilizacji

O trwałe efekty w postaci smuklejszej sylwetki trzeba zadbać. Nie możesz jeść wszystkiego, na co przyjdzie ci ochota. Jadłospis z dominantą zdrowych produktów białkowych – taki sam, jak w pierwszej fazie – należy zachowywać minimum raz w tygodniu. Najlepiej do końca życia.

Produkty dozwolone – przykładowy jadłospis diety Dukana. Dominują dania wysokobiałkowe

Poniższa lista to jedynie propozycja. W innych źródłach z pewnością znajdziesz wiele innych porad. Swój jadłospis diety Dukana możesz urozmaicać przyprawami. Wśród dozwolonych produktów znajdują się m.in. sól, pieprz, musztarda (w rozsądnych ilościach) tymianek, pietruszka i wiele innych ziół. Do dań zgodnych z dietą Dukana należą:

  • w pierwszym etapie – jajecznica, marynowana pierś z indyka, curry z kurczaka, sałatka z tuńczyka, serek wiejski, jogurt naturalny, sernik;
  • w drugim etapie – gotowany dorsz, surówka z marchewki, serek ziarnisty z pomidorami i rzodkiewką, papryki nadziewane mięsem mielonym;
  • w trzecim etapie – gęsina, gotowany szpinak, grzanki, wino;
  • w czwartym etapie – praktycznie wszystko, byle w umiarkowanych ilościach.
Zobacz też:
Celiakia – dieta bezglutenowa w leczeniu celiakii

Efekty stosowania diety Dukana – ile można schudnąć na diecie proteinowej?

Pierre Dukan promuje swoją dietę wieloma drogami. Jego przepis na obniżenie masy ciała stosuje z powodzeniem wiele znanych i lubianych osobistości. Podobno dzięki diecie Dukana można zrzucić nawet 10 kilogramów w ciągu miesiąca – bez liczenia kalorii czy ograniczania ilości posiłków. „Sekret” tkwi w zmianie przebiegu procesów fizjologicznych, co następuje naturalnie i samoczynnie wobec zmienionego sposobu odżywiania. Nie rób tego na własną rękę.

Możliwe skutki uboczne diety Dukana – efekt jo-jo, dysfunkcje nerek, zwiększone ryzyko nowotworów

Dukan zaproponował dietę redukcyjną. Wszystkie metody odchudzania z tej kategorii wiążą się z niedoborami pokarmowymi oraz możliwością szybkiego powrotu do wagi wyjściowej. Zwiększona podaż białka wymusza intensywniejszą pracę wątroby i nerek. Pozostałe długofalowe, niepożądane efekty diety Dukana to:

  • wypłukiwanie wapnia z kośćca – kamica nerkowa, osteoporoza;
  • brak błonnika – zaparcia, nowotwór jelita grubego;
  • podwyższony poziom cholesterolu – niewydolność układu krążenia, choroby sercowo-naczyniowe.

Dieta Dukana nie jest dobra dla każdego. Dietetycy toczą zażarte spory

Pierre Dukan zbiera zarówno pochwały, jak i miażdżące głosy krytyki. Jego dieta białkowa zyskała ogólnoświatowy rozgłos, ale on sam przegrał proces sądowy, kiedy oskarżył Jeana-Michela Cohena o kłamstwa na temat długoterminowych skutków zdrowotnych. Wnioski? Dietę Dukana należy stosować wyłącznie po konsultacjach z lekarzem, który ma pełną wiedzę o twoim organizmie i chorobach.

Czy szybkie efekty są warte późniejszego ryzyka? Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. W sprawach zdrowia należy kierować się zdrowym rozsądkiem – na chłodno rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli dieta Dukana budzi twoje zainteresowanie, poproś specjalistę o pomoc i rozpisanie jadłospisu, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań.

Zobacz też:
Dieta online – indywidualna dieta dla każdego

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles