Problemy z zatokami często towarzyszą przeziębieniu i grypie. Jednym z podstawowych założeń ich leczenia jest udrożnienie nosa. Jakie domowe sposoby na ból zatok sprawdzą się najlepiej? Oto kilka sprawdzonych metod, z których możesz skorzystać z walce z bólem. 

Domowe sposoby na ból zatok w ciąży

Jeśli spodziewasz się dziecka, musisz uważać przy wyborze zarówno leków, jak i domowych metod leczenia różnych dolegliwości. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrane rozwiązanie nie zaszkodzi ani tobie, ani dziecku, skonsultuj się z lekarzem. 

A jakie domowe sposoby na ból zatok w ciąży są cenione wśród oczekujących i młodych mam jako skuteczne i bezpieczne zarazem? Uznanie zyskały m.in. domowe zabiegi, polegające na płukaniu nosa solą fizjologiczną. Alternatywą są też parówki z dodatkiem zwykłej soli kuchennej.

Domowe sposoby na ból zatok szczękowych

Ból zatok szczękowych jest specyficzny. W jego przypadku przyczyną problemu mogą być dolegliwości związane ze stanem zębów oraz infekcje bakteryjne. Jakie domowe sposoby na ból zatok szczękowych mogą pomóc? Płukanie nosa domowym preparatem, przygotowanym z wody i soli fizjologicznej.

Zobacz też:
Atak woreczka żółciowego – domowe sposoby i profilaktyka

Inhalacje i okłady również mogą tu przynieść znaczną ulgę. Warto jednak odwiedzić dentystę lub laryngologa. Lekarz sprawdzi, czy w danym przypadku sięgnięcie po antybiotyki nie będzie jednak koniecznością. 

Co na ból zatok? Domowe sposoby, które uwolnią cię od bólu

Nie brak domowych sposobów na ból zatok, które sprawdzą się u większości osób. Usuwają one dolegliwości bóle i udrażniają nos. Sprawdź, o czym mowa.

Płukanka na ból zatok – domowy sposób dla każdego

Bez względu na to, jaki rodzaj bólu ci dokucza, możesz poprawić swoją formę dzięki płukaniu nosa specjalnymi roztworami na ból zatok. Domowe sposoby obejmują przygotowanie własnej płukanki, ale w aptekach możesz kupić gotowe środki. 

Z czego przygotujesz domowe płukanki do nosa? Najlepiej z izotonicznego (0,9%) lub hipertonicznego (3%) roztworu chlorku sodu. Roztwór taki wprowadzisz do nosa za pomocą gruszki lekarskiej lub bardziej profesjonalnego zestawu z apteki.

Kiedy warto postawić na płukankę? 

Irygacja nosa jest zabiegiem bezpiecznym, z którego mogą korzystać nawet kilkuletnie dzieci. W jakich sytuacjach taki sposób leczenia bólu zatok może się najlepiej sprawdzić? 

Domowe płukanki pomogą w przypadku:

  • nieżytu nosa, spowodowanego przez przeziębienie lub grypę;
  • ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok;
  • gdy śluzówka wymaga regeneracji;
  • obrzęku błony śluzowej nosa. 

Irygacja nosa – jakie są przeciwwskazania? 

Kiedy lepiej zrezygnować z takiego zabiegu? Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się:

  • sytuacje, w których dochodzi do całkowitej blokady przegrody nosowej;
  • zbyt duża wrażliwość na chlorek sodu;
  • inne dolegliwości, np. infekcje ucha. 
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból ucha. Z jakich metod możesz skorzystać?

Ziołowe inhalacje – jakie rośliny lecznicze sprawdzą się w tej roli najlepiej? 

Domowe inhalacje są jednym z najchętniej wybieranych sposobów na ból zatok. Jeśli chcesz poprawić swoją formę w taki właśnie sposób, musisz wybrać odpowiednią roślinę leczniczą. Jakie zioła będą najlepszymi dodatkami do inhalacji na ból zatok? 

Majeranek

Inhalacje z dodatkiem majeranku to jeden ze skuteczniejszych sposobów na uporanie się z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Zapalenie zatok? Uciążliwy katar? Inhalacja z takim dodatkiem sprawi, że szybko zapomnisz o dolegliwościach. 

Szałwia lekarska 

Inhalacje z szałwią lekarską jako podstawowym składnikiem to kolejne domowe sposoby na ból zatok. Ta roślina lecznicza pomaga w leczeniu przeziębienia. Znana jest też jako skuteczny środek na stany zapalne. 

Rumianek

Rumianek to kolejny dar natury, z którego mocy możesz skorzystać przy problemach z zatokami. Lecznicze właściwości rumianku sprawiają, że inhalacja z jego dodatkiem pozwoli złagodzić ból. Przy okazji ograniczy także problemy z kaszlem i katarem. 

Olejki eteryczne w inhalacjach na ból zatok 

Domowe sposoby na ból zatok zakładają również wykorzystanie olejków eterycznych. I tu wybór środków, z których możesz skorzystać, jest dość szeroki. Wśród tych, które skutecznie oczyszczają nos, a jednocześnie pozwalają zwalczyć bakterie, znajdują się olejki:

  • eukaliptusowy;
  • z drzewa sandałowego;
  • miętowy.

Znasz już domowe sposoby na bolące zatoki i wiesz, jak skutecznie udrożnić nos. Te proste domowe metody na ból zatok mogą ci pomóc w trudnym dla dróg oddechowym okresie zimowym. Każda z nich ma wielu zwolenników. To, na którą się zdecydujesz, zależy już tylko od ciebie.

Zobacz też:
Domowe sposoby na chrypkę, czyli co robić, kiedy nasz głos zawodzi

Zobacz także:

O autorze

Mirosława Jankowiak

Absolwentka Technikum Gastronomicznego w Bytomiu i historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miłośniczka podróży, przyrody i aktywnego wypoczynku. Podróżnicze i historyczne pasje łączy z pracą przewodnika turystycznego. W wolnym czasie poszerza swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i diet, ze szczególnym uwzględnieniem diety roślinnej.

Zobacz wszystkie artykuły