Laserowa korekcja wzroku – na czym polega?

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna, bezpieczna metoda chirurgii refrakcyjnej, która polega na korekcji wzroku przy wykorzystaniu wiązki lasera. Jest ona wykorzystywana przy leczeniu wad refrakcji (wad wzroku), takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Dzięki zabiegowi można usunąć całą wadę wzroku lub poprawić widzenie, zostawiając wadę resztkową (w przypadku dużych wad). W większości przypadków laserowa korekta wzroku pozwala pozbyć się okularów bądź soczewek kontaktowych.

W trakcie zabiegu przeprowadza się modelowanie (korygowanie) kształtu rogówki w taki sposób, aby światło wpadające do oka było skupiane na siatkówce – przy nadwzroczności uwypukla się rogówkę, gdy występuje krótkowzroczność – spłaszcza się ją, a w przypadku astygmatyzmu należy ją wyrównać. Laserowa korekcja wzroku jest mało inwazyjna i bezbolesna. Zabieg na jedno oko trwa około 5-6 minut. Zanim zostanie on przeprowadzony, pacjent musi odbyć wizytę kwalifikacyjną w klinice okulistycznej.

Zapoznaj się z szeroką ofertą nowoczesnych metod laserowej korekcji wzroku dostępnych w Klinikach Optegra: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.

Laserowa korekcja wzroku a wiek

Przyjmuje się, że laserowej operacji wzroku mogą poddać się osoby, które ukończyły 21 lat – wcześniej wada może być jeszcze nieustabilizowana. Zabieg może odbyć się u osób młodszych w przypadku szczególnych wskazań (np. służby mundurowe), głównym warunkiem jest jednak stabilna wada wzroku od około roku. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz, indywidualnie oceniając stan zdrowia pacjenta.

Zobacz też:
Proteza całkowita - jak przywrócić funkcjonalność jamy ustnej?

U osób, które ukończyły 38. rok życia należy zastosować inną metodę korekcji. Aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie, pacjent jest poddawany szczegółowym badaniom przed ostateczną decyzją. Warto jednak mieć na uwadze, że do tej procedury medycznej są kwalifikowani pacjenci z krótkowzrocznością do 12.00 dioptrii, nadwzrocznością +6.00 dioptrii czy astygmatyzmem do 6.00 dioptrii.

Metody laserowej korekcji wzroku

Metod laserowej korekty wad wzroku jest kilka. Wyboru najodpowiedniejszej dla danego pacjenta dokonuje lekarz okulista.

  • 20-38 lat – u pacjentów w tym wieku najczęściej stosuje się metody FemtoLASIK, Lentivu® oraz LASEK. Dwie pierwsze z wymienionych to najnowocześniejsze sposoby korekcji wzroku, mają one szerokie zastosowanie, a powrót do większości aktywności następuje już dzień po zabiegu (korekcja wzroku metodą Lentivu® jest dostępna wyłącznie w Klinikach Optegra). Metoda LASEK charakteryzuje się natomiast dłuższą rekonwalescencją i nieco większym dyskomfortem po zabiegu.
  • 38-60 lat – osoby w wieku 38-60 lat również mogą być poddane laserowej korekcji wzroku z wykorzystaniem Lentivu® i FemtoLasik, ale także innej metody dostępnej wyłącznie w Klinikach Optegra – Clearvu®. Dzięki zastosowaniu metody Clearvu lub FemtoLASIK LBV –najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie okulistyki możliwe jest wówczas laserowe usunięcie starczowzroczności. Tą metodą mogą zostać skorygowane następujące wady: krótkowzroczność do –8.50 dioptrii, nadwzroczność +3.50 dioptrii, astygmatyzm do 2.00 dioptrii.
  • Powyżej 60 lat – pacjenci, którzy ukończyli 60 lat mogą zostać zakwalifikowani do laserowej korekty wzroku powyższymi metodami.
Zobacz też:
Laserowe usuwanie przebarwień – ciesz się równomiernym kolorem cery nawet bez makijażu

Artykuł sponsorowany

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles