Trądzik, krosty, syfy na plecach – obojętnie jak to nazwiesz, jest to problem dość uciążliwy. Powszechnie pryszcze uważane są za problem typowy w latach młodzieńczych. W rzeczywistości, dolegliwość ta spotyka też często dorosłych. Być może uważasz też, że trądzik pojawia się tylko na twarzy. To też nie jest prawda. Krosty na plecach, ramionach, dekolcie, a nawet na pośladkach są bardzo powszechne.

Trądzik na plecach a nadmiar sebum

Pryszcze pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest zwiększona produkcja łoju. Sebum wytwarzają tzw. gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. Zlokalizowane są one przy mieszkach włosowych. Proces wytwarzania sebum jest na ogół bardzo przydatny dla twojego organizmu. Produkowana przez ciało tłusta wydzielina zapewnia nawilżenie i natłuszczenie. Pomaga utrzymać skórę i włosy w optymalnej kondycji. Problem pojawia się wtedy, gdy produkcja łoju jest za duża.

Nadmiar sebum prowadzi do powstania czopów rogowych. Wówczas, ujście mieszka włosowego jest blokowane. Tworzy się w tym miejscu zastój łoju i keratyny. Jest to nieprawidłowe funkcjonowanie skóry, prowadzące do rozwoju bakterii. Wówczas tworzą się nieestetyczne wypryski, a nawet wągry na plecach i innych obszarach ciała.

Zobacz też:
Choroba wieńcowa, czyli niedrożne tętnice – jak ją rozpoznać i zapobiegać?

Przyczyny pojawienia się krost na plecach 

Powszechną przyczyną tworzenia się wyprysków na plecach są zaburzenia hormonalne. Trądzik na plecach może być spowodowany miesiączkowaniem lub ciążą. Czasem, tego typu problemy mają uwarunkowanie genetyczne. W takich przypadkach, ciężko jest skutecznie im zaradzić. Innymi powszechnymi przyczynami krost na plecach są też:

  • palenie papierosów;
  • narażenie na przewlekły stres;
  • źle dobrane do rodzaju skóry kosmetyki;
  • nadmierna potliwość;
  • niezdrowa dieta i styl życia;
  • uczulenia i alergie.

Jak pozbyć się wągrów i pryszczy na plecach?

Podstawowym czynnikiem, który pomoże ci zwalczyć pryszcze na plecach jest odpowiednia higiena. Koniecznie zadbaj o to, aby zapewnić swojej skórze odpowiednie oddychanie i swobodne wydzielanie łoju. W tym celu, regularnie złuszczaj martwy, zrogowaciały naskórek. Mniej więcej raz w tygodniu stosuj dobrane do twojej skóry peelingi. Nie zapominaj też o codziennym, dokładnym myciu pleców. 

Niestety, domowe sposoby na wypryski i wągry na plecach są bardzo mało skuteczne. Może się nawet zdarzyć, że sobie zaszkodzisz zamiast pomóc. A więc, jak pozbyć się pryszczy na plecach skutecznie i trwale? Najlepiej w tym celu udać się do sprawdzonego dermatologa. Lekarz zaleci ci odpowiedni sposób pielęgnacji oraz ewentualne preparaty lecznicze.

Dermatolog najpierw zaprosi cię na wizytę wstępną. Zwykle zaczyna się od konsultacji, omówienia problemu i diagnozy. Na tej podstawie, lekarz jest w stanie określić, co dokładnie jest przyczyną twojego trądziku na plecach. Następnie prawdopodobnie otrzymasz leki do stosowania miejscowego. Na rynku dostępne są liczne kremy, maści i płyny do przemywania i smarowania pleców dotkniętych trądzikiem. 

Zobacz też:
Skuteczne sposoby na suchy kaszel u dorosłych i dzieci

Jeżeli preparaty do stosowania zewnętrznego nie pomagają, będziesz musiał brać leki doustne. Lekarz może przepisać ci antybiotyk, retinoid lub antykoncepcję hormonalną. Bez obaw! Dermatolog omówi z tobą wszystkie możliwe opcje, skutki uboczne oraz ewentualne przeciwwskazania. Pamiętaj jednak, że krosty na plecach są uciążliwym problemem, który nie zniknie od razu. Niekiedy efekty leczenia widoczne są dopiero po paru tygodniach, a nawet miesiącach.

Krosty i wypryski na plecach – uzupełnienie leczenia

Możesz przyspieszyć proces leczenia twojej skóry pleców. W tym celu przydadzą ci się dobrej jakości, wysoce przyswajalne witaminy. W ramach kuracji wyprysków na plecach najlepiej stosować poniższe substancje:

Zadbaj o zrównoważoną, zdrową dietę. Możesz też kupić gotowe mieszanki witamin przeznaczone dla osób z problemami skórnymi. Pamiętaj jednak, że tego typu preparaty nie zastąpią profesjonalnego leczenia ani zbilansowanej diety. Mogą jedynie pomóc twojej skórze szybciej się zregenerować. Jednocześnie dostarczysz sobie witamin niezbędnych dla prawidłowego działania całego organizmu.

Wypróbuj też delikatnych kąpieli i nawilżania. Pryszcze na plecach często irytująco swędzą lub bolą. Letnie kąpiele ziołowe pomogą złagodzić te objawy. Wykorzystaj w tym celu szałwię, rumianek lub lipę. W trakcie kuracji, unikaj opalania i przesuszania skóry. Staraj się nosić odzież, która pomoże twojej skórze oddychać. Postaw na naturalne, przewiewne tkaniny. Unikaj materiałów syntetycznych i ciężkich, utrudniających prawidłową cyrkulację powietrza.

Zobacz też:
Co obniża ciśnienie? Sposoby na walkę z wysokim ciśnieniem

Wypryski na plecach – tego nie wolno robić

Największym błędem u osób cierpiących na trądzik pleców jest wyciskanie i rozdrapywanie krostek. Powoduje to rozprzestrzenianie się bakterii po skórze. W ten sposób, sprawisz, że pojawi się więcej tak zwanych syfów na plecach. Do usuwania wyprysków stosuj tylko przepisane przez dermatologa preparaty.

Pryszcze na plecach są nie tylko nieestetyczne, ale też bolesne. Ta nieprzyjemna dolegliwość może spotkać ludzi w różnym wieku. Z odpowiednią troską, da się ją jednak wyleczyć. Domowe sposoby lepiej jednak traktować jako uzupełnienie kuracji. Podstawą leczenia trądziku na plecach powinna być konsultacja z dermatologiem. Nigdy nie wybieraj metody i nie stosuj kuracji samodzielnie. Możesz sobie tylko zaszkodzić.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły