Zapalenie migdałków w większości dotyka dzieci. Według badań American Academy of Otolaryngology każde dziecko przynajmniej raz doświadczyło anginy. Dorośli też mogą na nią zachorować, jednak w tej grupie wiekowej zdarza się to rzadziej.

Czym jest angina?

Angina to choroba wynikająca najczęściej z zapalenia gardła. Objawia się przede wszystkim stanem zapalnym (wywołanym przez bakterie lub wirusy), charakterystyczną ropną wydzieliną, obrzękiem gardła, powiększonymi węzłami chłonnymi i gorączką. Leczenie anginy opiera się na sprawdzonych, domowych metodach, z dodatkowym wsparciem syropów, leków lub antybiotyków. Nieleczone choroby górnych dróg oddechowych prowadzą do poważnych powikłań, dlatego nigdy nie ignoruj objawów anginy!

Rodzaje anginy

Mimo podobnych objawów możemy wyróżnić dwa rodzaje anginy:

  • angina bakteryjna zwana również anginą ropną lub białą – objawia się bardzo silnym bólem gardła, promieniującym do uszu, który utrudnia nawet przełykanie płynów. Towarzyszy jej wysoka gorączka, ogólne osłabienie, ból głowy, ostry stan zapalny, biały nalot na języku oraz przekrwienie gardła i migdałków;
  • angina wirusowa, niegdyś zwana czerwoną – wirusowa infekcja gardła i migdałków podniebiennych. Zwykle dotyka dorosłych. Ból gardła jest mniej intensywny, objawami przypomina mocne przeziębienie. Pojawia się nieżyt nosa, kaszel i chrypka.
Zobacz też:
Duszący kaszel w nocy – domowe sposoby. Co pomaga?

Jak uniknąć zakażenia?

Anginą możesz zarazić się przede wszystkim drogą kropelkową, dlatego warto zwracać uwagę na chore osoby w swoim otoczeniu – nie należy pić z jednej szklanki i unikać pocałunków. By uniknąć zakażenia, dbaj o swoją odporność, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym lecz przez cały rok. Pomoże ci w tym zbilansowana dieta bazująca na świeżych warzywach i owocach. Zażywaj suplementy, m.in. witaminę D oraz C, a także reaguj na pierwsze oznaki przeziębienia.

Domowe sposoby na anginę

By dobrać odpowiednie leczenie, najpierw musisz ustalić, jakiego typu angina cię dotyczy. W celu diagnozy najlepiej skonsultować się z lekarzem. Najczęściej zaleci ci on antybiotykoterapię, jednak nie zawsze jest ona koniecznością. Leczenie objawowe poprzez naturalne sposoby, takie jak płukanie gardła czy picie ziołowych naparów, bywa wystarczające, by złagodzić ból czy pozbyć się zalegającej wydzieliny. Opisane przez nas sposoby dadzą ukojenie w anginie wywołanej zarówno wirusami, jak i bakteriami.

Pij dużo napojów!

Pierwszą i najważniejszą zasadą domowej kuracji jest picie dużej ilości płynów. Nawadnianie się jest potrzebne, by skutecznie nawilżyć błonę śluzową gardła. Poza niegazowaną wodą spróbuj pić ziołowe napary, np. z szałwii lub rumianku. Pomoże to w łagodzeniu bólu gardła. Dodatkowo rośliny te działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu skrócisz czas trwania objawów zapalenia gardła i migdałków. Ostre zapalenie gardła zwykle występuje wraz z wysoką gorączką. By się jej pozbyć, trzeba się wypocić, jednak wtedy łatwo doprowadzić do odwodnienia, dlatego tak ważne jest uzupełnianie wody.

Zobacz też:
Domowe sposoby na neuropatię obwodową – rehabilitacja, łagodzenie objawów i leczenie bólu neuropatycznego

Płukanki

Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z zakażeniem są płukanki na gardło. Możesz je wykonać z roztworu soli fizjologicznej i wody, sody oczyszczonej lub wcześniej wspomnianych roślin, czyli rumianku lub szałwii. Płukanki z ziół są bezpieczniejszym wyborem, ponieważ nie prowadzą do podrażnienia lub wysuszenia błony śluzowej jamy ustnej. Po sporządzeniu roztworu należy płukać gardło kilka razy dziennie. Poza naturalnymi metodami w aptekach są również dostępne dedykowane płyny do płukania jamy ustnej i gardła.

Domowe sposoby na ból gardła – naturalne produkty

W leczeniu bólu pomogą ci domowe mikstury. Do najskuteczniejszych należy syrop z cebuli. Oto jak go wykonać:

  1. Pokrój cebulę w paski, włóż do słoika i zasyp cukrem lub dodaj łyżkę miodu.
  2. Cebulę w takiej formie zostaw na całą noc, by puściła sok.
  3. Rano, gdy sok z cebuli zmiesza się z cukrem powstanie słodki cebulowy syrop!
  4. Miksturę pij min. 3 razy dziennie po jednej łyżce.

Jeśli mowa o domowych sposobach leczenia, nie może zabraknąć ciepłego mleka z czosnkiem, masłem i miodem oraz ciepłego naparu z imbiru (np. z dodatkiem liści malin). Świeży imbir możesz również wkroić do herbaty lub naparu ziołowego.

Pozostałe skuteczne sposoby

W leczeniu każdej choroby ważny jest odpoczynek i odpowiednia ilość snu. Dbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze nie sprzyja podrażnionemu gardłu, dlatego zainwestuj w dobry nawilżacz powietrza lub wypróbuj sprawdzony sposób – połóż mokry ręcznik na grzejnik. Dodatkowo zapewnij sobie dostęp do świeżego powietrza poprzez częste wietrzenie pokoju. Jeśli męczy cię gorączka, stosuj zimne okłady na głowę, szyję i kark. Wystarczy, że zwilżysz ręczniczek zimną wodą. Powtarzaj czynność za każdym razem, gdy przestaniesz odczuwać przyjemny chłód.

Zobacz też:
Szybkie przeczyszczenie – domowe sposoby na poprawę perystaltyki

Domowe sposoby na anginę – podsumowanie

Zanim zaczniesz jakiekolwiek leczenie musisz wiedzieć, z jaką anginą masz do czynienia. Naturalne metody pozwolą złagodzić ból oraz niektóre objawy choroby, jednak nie wyleczą przyczyny. Pamiętaj o płukaniu gardła, piciu dużej ilości napojów i domowych mikstur. Postaraj się nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne. Natomiast jeśli mimo korzystania z zebranych przez nas domowych sposobów na anginę nadal męczy cię ostry ból gardła – udaj się do lekarza. Są różne przyczyny i rodzaje anginy. W niektórych przypadkach stosowanie antybiotyku może okazać się jedyną drogą do pełnego wyzdrowienia.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły