Nudności i wymioty to uciążliwe dolegliwości, szczególnie dla malucha. Ich przyczyny mogą być różne, dlatego ważna jest przede wszystkim obserwacja. Towarzyszący im często ból brzucha i biegunka bardzo osłabiają organizm dziecka. Dlatego jeśli nudności utrzymują się ponad dobę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Przyczyny wymiotów u dzieci

Wymioty są reakcją organizmu służącą pozbyciu się toksyn. Zwykle nie trwają długo, jednak nie możesz ich bagatelizować! Organizm dziecka bardzo szybko może się odwodnić, dlatego gdy tylko zauważysz, że dziecko wymiotuje – pilnuj by piło dużo płynów, najlepiej z dodatkiem elektrolitów. Choć najczęstszą przyczyną są infekcje wirusowe układu pokarmowego, wymioty mogą pojawić się z wielu innych powodów, nawet psychologicznych (np. jako reakcja na silny stres).

Niemowlęta

Do wymiotów u niemowląt dochodzi często wtedy, gdy w trakcie karmienia połkną zbyt dużo powietrza lub gdy zbyt często są karmione. Żołądek malucha nie potrafi poradzić sobie z przepełnieniem, dlatego próbuje pozbyć się zalegającej treści. U niemowląt i małych dzieci wymioty mogą pojawiać się również podczas infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie wtedy, gdy maluch dużo kaszle lub doskwiera mu ból gardła. Jeśli karmisz piersią – nie przestawaj tego robić! Dziecko potrzebuje wartości odżywczych i nawodnienia.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu – co robić gdy dokucza ci zapalenie pęcherza moczowego?

Zatrucia pokarmowe i alergie

Alergie pokarmowe u małych dzieci objawiają się zwykle przez wymiotowanie. Przeanalizuj posiłki, które spożywa twoja pociecha. Jeśli już będziesz podejrzewać po jakich produktach występują wymioty, postaraj się ograniczyć podawanie ich dziecku przez najbliższe kilka dni. Nawet jeśli uda ci się znaleźć uczulający pokarm – udaj się do lekarza. Jest wiele alergenów, o których istnieniu możesz sobie nie wiedzieć, a zdrowie dziecka jest przecież najważniejsze. Natomiast jeśli chodzi o zatrucia pokarmowe, wynikają one zwykle z powodu zjedzenia nieświeżego pokarmu.

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna (zwana również kinetozą) to choroba, której objawy pojawiają się podczas podróży środkiem transportu. Organizm dostaje sprzeczne sygnały, tzn. oczy odbierają sygnał, że jest się w ruchu, natomiast błędnik nie rejestruje zmiany położenia. Poza wymiotami do częstych objawów należą:

  • osłabienie organizmu;
  • zmęczenie;
  • brak apetytu;
  • zawroty głowy;
  • uderzenia gorąca lub zimna.

Jeśli twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, pamiętaj o dobrym zaplanowaniu trasy (w szczególności przystanków), a także odpowiednim przygotowaniu samochodu. Warto mieć również dedykowane leki bez recepty.

Domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci

Aby dobrać odpowiednie metody leczenia, najpierw musisz poznać przyczynę wymiotów. Jeśli są spowodowane konkretnym produktem spożywczym, koniecznie go odstaw. Jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak gorączka, silny ból brzucha, problemy żołądkowe czy biegunka, należy skonsultować się z pediatrą, który dobierze odpowiednie leczenie.

Zobacz też:
Domowe sposoby na trądzik – czy da się go bezpiecznie pozbyć w warunkach domowych?

Odpowiednia dieta

Dieta chorującego malucha powinna bazować na lekkostrawnych posiłkach. Świetnie sprawdzi się kleik z ryżu, kaszy jęczmiennej lub jaglanej. By nie dopuścić do odwodnienia organizmu, pilnuj, aby dziecko spożywało duże ilości wody, herbat czy naparów ziołowych. Ogranicz podawanie tłustych i gorących dań, a także bardzo ciepłych płynów. Zarówno posiłki, jak i napoje podawaj często, ale w małych porcjach. Dzięki temu nie dopuścisz do wtórnego odruchu wymiotnego, który może wystąpić nawet wtedy, gdy po zwymiotowaniu dziecko wypije kilka łyków wody za dużo.

Naturalne, sprawdzone sposoby

Dziecku często przestaje smakować niegazowana, letnia woda. Możesz spróbować dodać do niej np. sok z cytryny! Cytryna wpłynie korzystnie nie tylko na smak, ale również zredukuje odczuwanie nudności. Warto podać dziecku napar z ziół, np. rumianku, melisy, mięty. Zredukuje on dolegliwości, nawodni organizm, a także wpłynie kojąco na żołądek. Kolejnym domowym sposobem są letnie okłady. Wystarczy, że zwilżysz wodą ręczniczek i położysz na czoło oraz w okolicach karku i szyi. Okłady wyciszą zmęczony wymiotami organizm. Pamiętaj również o zapewnieniu dostępu do świeżego powietrza.

Leki przeciwwymiotne

Po konsultacji z lekarzem dzieciom, które ukończyły 6. rok życia można podawać również leki przeciwwymiotne. Dotyczy to m.in. leków przepisywanych na chorobę lokomocyjną oraz w sytuacjach, gdy wymioty są spowodowane uszkodzeniem ścian żołądka. Większość leków dostępnych jest wyłącznie na receptę. W aptekach znajdziemy je w formie tabletek, czopków, drażetek czy kropli. Pamiętaj, by nie podawać dziecku żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z pediatrą.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego – czy warto je stosować?

Domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci – podsumowanie

W sytuacji, gdy maluchowi dokuczają wymioty, najważniejszym jest, by nie doprowadzić do momentu, gdy dziecko jest odwodnione. Poza dużą ilością płynów, należy podawać dziecku lekkostrawne posiłki (np. kleiki ryżowe), a także napary ziołowe, które pomogą złagodzić ból przełyku i żołądka. Domowe sposoby na wymioty będą skuteczne tylko wtedy, gdy będziemy znali przyczynę złego samopoczucia dziecka. Jeśli wymiotom towarzyszą inne niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły