Każdy człowiek gubi od kilku do kilkunastu włosów dziennie. Mają na to wpływ zarówno kosmetyki, jakich się używa, jak i prowadzony styl życia. Ilość włosów jest również kwestią genetyczną. Jedni mogą pochwalić się bujną czupryną od małego, podczas gdy inni dobierają w pocie czoła fryzury, by ukryć braki w owłosieniu. Jest wiele domowych sposobów na wypadanie włosów. Najbardziej skuteczne z nich znajdziesz w naszym artykule! Dowiedz się, jak mieć zdrowe włosy z serwisu Zdrowe Włosy Bez Tajemnic!

Przyczyny wypadania włosów

W ciągu ostatnich kilku lat specjaliści obserwują rosnący problem nadmiernego wypadania włosów. Mają na to wpływ zarówno dieta, poziom stresu, jak i odpowiednia pielęgnacja włosów. W przypadku kobiet duży wpływ na przerzedzenie włosów mają:

  • zaburzenia hormonalne;
  • choroby tarczycy;
  • ciąża i karmienie piersią.

Kolejnym kłopotliwym etapem jest menopauza, podczas której również można zaobserwować bardziej intensywną utratę włosów. Z podobnym problemem mierzą się mężczyźni w czasie andropauzy (tzw. łysienie androgenowe), u których łysienie spowodowane jest hormonami, a dokładniej pojawiającym się dihydrotestosteronem.

Struktura włosa

Szacuje się, że człowiek gubi kilkanaście włosów dziennie. Jest to nieodłączna część rozwoju włosa związana z jedną z trzech faz cyklu – fazą spoczynku. Specjaliści ostrzegają, że jeśli liczba wypadających włosów przekracza 100 włosów dziennie – należy zacząć szukać przyczyny. Rozpoznanie jej jest kluczowe, ponieważ tylko w ten sposób możesz podjąć odpowiednie kroki, by poprawić kondycję skóry i włosów. Czy domowe sposoby na wypadanie włosów zadziałają? Najpierw sprawdź, dlaczego jeszcze problem może się u ciebie pojawić.

Zobacz też:
Duszący kaszel w nocy – domowe sposoby. Co pomaga?

Wpływ stanu zdrowia

Nie zawsze masz wpływ na stan włosów. Ich wypadanie może wiązać się z:

  • chorobami genetycznymi (np. łuszczycą);
  • zaburzeniami hormonalnymi (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy);
  • grzybicą skóry głowy;
  • anoreksją i bulimią.

W takich przypadkach warto najpierw zatroszczyć się o ogólną poprawę funkcjonowania organizmu, najlepiej pod kontrolą lekarza. Palenie papierosów czy szybka i niekoniecznie zdrowa utrata wagi również mogą przyczynić się do przerzedzenia włosów.

Skuteczne domowe sposoby na wypadanie włosów!

Mimo dobrego samopoczucia wciąż gubisz włosy? Koniecznie sprawdź zebrane przez nas metody, które mogą temu zaradzić! Jeśli jednak niepokoi cię ilość gubionych kosmyków pamiętaj, by udać się do specjalisty.

Odpowiednia dieta

To bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o zdrowie i poprawne funkcjonowanie organizmu. Eksperymentalne diety czy głodówki, a także jedzenie dużych ilości przetworzonego jedzenia, które pozbawione jest elementarnych składników odżywczych, prowadzą do wielu niedoborów. Zastanawiasz się, które z witamin i minerałów mają wpływ na włosy i skórę głowy? Są to m.in. cynk, witaminy z grupy B, selen, a także żelazo. Pierwszy z domowych sposobów na wypadanie włosów to zdrowa dieta, czyli przede wszystkim bogata w warzywa, zioła i owoce, a także aminokwasy, będące budulcem białka. Obecnie za najzdrowszą dietę uważa się tę śródziemnomorską.

Suplementacja

Gdy już zadbasz o zbilansowaną i odżywczą dietę, warto zadbać o odpowiednią suplementację. Wybieraj produkty zawierające takie składniki mineralne, jak biotyna, wyciąg ze skrzypu polnego, cynk, selen, krzem, aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe. Pamiętaj, by suplementację traktować jako kurację i stosować się do zaleceń załączonych do danego preparatu.

Zobacz też:
Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!

Odpowiednie mycie głowy

Częstą przyczyną wypadania włosów jest łupież. W wielu przypadkach pojawia się on przez niedokładne płukanie włosów. Aby mu zaradzić, często wystarczy myć włosy we właściwy sposób oraz wzbogacić rutynę o peeling do skóry głowy. Jeśli chodzi o samo mycie, przede wszystkim rób to delikatnie, bez szarpania czy ciągnięcia. Każde mycie i spłukiwanie wzbogać o odprężający masaż głowy. To może być idealny moment na aplikację peelingu! Pamiętaj, by nie stosować go częściej, niż zaleca producent.

Właściwa pielęgnacja włosów

Poza odpowiednim myciem włosów warto zadbać o odżywczą pielęgnację. Dzięki olejowaniu włosów olejem kokosowym lub oliwą z oliwek głęboko je odżywisz i wzmocnisz. Jak wdrożyć właśnie ten z domowych sposobów na wypadanie włosów? Wystarczy, że raz w tygodniu rozprowadzisz olej na całą długość wilgotnych włosów, minimum godzinę przed myciem. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na olejowanie, zawsze możesz wybrać naturalny olej w formie odżywki (np. rycynowy), który możesz nałożyć zaraz po umyciu. Na rynku jest również wiele masek przeciw wypadaniu włosów, które wystarczy wetrzeć w skórę głowy, a po paru minutach spłukać. Możliwości jest wiele, wybór należy do ciebie!

Ostrożnie ze stylizacją

Nadmierne wypadanie włosów mogą powodować również zbyt ciasno zaplecione warkocze lub kucyki, które ciągną cebulki włosowe u nasady. Specjaliści nie zalecają również spania w mocno spiętych włosach, a także w… mokrych! Położenie się do łóżka z mokrymi włosami może powodować łupież, a w najgorszym wypadku nawet grzybicę. Warto uważać również z suszeniem włosów, a także codziennym korzystaniem z prostownic i lokówek. Jeśli chodzi o farbowanie, trudno mówić o naturalnych metodach, bo te niestety są zwykle nietrwałe. Jednak jeśli farbujesz, zalecamy wybieranie farb do włosów bez amoniaku.

Zobacz też:
Domowe sposoby na opuchliznę

Domowe sposoby na wypadanie włosów – podsumowanie

Zdrowe, mocne włosy są marzeniem wielu. Nie zawsze masz wpływ na kondycję włosów, jednak ich wypadanie może świadczyć o niedoborach lub zaburzeniach hormonalnych, z którymi zmaga się organizm. Co zrobić jeśli żaden z domowych sposobów na wypadanie włosów nie pomaga? Udaj się do lekarza dermatologa lub trychologa, który nie tylko przyjrzy się skórze głowy, lecz również zleci potrzebne badania, jeśli będzie taka konieczność.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły