Dane Ministerstwa Zdrowia na temat rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce nie napawają optymizmem. Ostatniej doby potwierdzono rekordową liczbę zgonów wśród zakażonych osób. Zmarło aż 954 osoby.

Sytuacja jest niezwykle trudna

Powiem jeszcze raz – sytuacja w Polsce, mimo spadku zakażeń odnotowanego na poziomie 20 proc., jest nadal bardzo trudna

– mówił w trakcie konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ostatniej doby potwierdzono aż 27 887 nowych infekcji. To bardzo duży wzrost w porównaniu do środy, kiedy to odnotowano niecałe 15 tys. kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce.

Niestety, choć podana dziś liczba zgonów dotyczy między innymi osób zmarłych w okresie Wielkanocy, zdaniem ekspertów powinniśmy się liczyć z ciągłym wzrostem ofiar koronawirusa. Liczby te mogą przekraczać nawet 1000 zgonów w ciągu doby.

Liczba zgonów. Polska niebezpiecznie wysoko w rankingu

Obecnie Polska znajduje się niezwykle wysoko w rankingu krajów, w których liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusa jest najwyższa. Obecnie zajmujemy 23. miejsce na świecie pod tym względem.

Dodatkowo, rzecznik resortu wskazywał:

[…] to nie jest tak, że to tylko wina okresu świątecznego i opóźnionego raportowania, bo ze skalą wzrostów musimy się liczyć, ale na pewno nie z taką, jak ta dzisiaj, bo ona jest zaburzona tym okresem świątecznym.

Nadzieja w szczepieniach

Wygląda na to, że musimy się przygotować na niezwykle trudne tygodnie walki z epidemią koronawirusa. Liczba zakażeń wciąż rośnie, szpitale są przepełnione i niebawem może zacząć brakować łóżek respiratorowych.

Zobacz też:
Protest medyków. Kraska: Postulaty są zasadne, ale...

Pozytywnym aspektem są jedynie szczepienia, które znacznie przyspieszają. Rząd jest przekonany, że po wakacjach zaszczepiona będzie już każda z osób, które wyraziły taką wolę. To obecnie nasza jedyna skuteczna broń przeciwko epidemii.

za: PAP, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły