Ibuprofen należy do najbardziej popularnych leków przeciwbólowych. Znajdujące się w niemal każdej domowe apteczce tabletki nie są jednak odpowiednie dla wszystkich. W pewnych schorzeniach są wręcz zabronione.

Substancja ta, należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jest niezwykle często wybierana przez Polaków w przypadku lekkiego czy umiarkowanego bólu. Po ibuprofen sięgamy w przypadku bólu głowy czy zęba. Mimo, że lek ten sprzedawany jest bez recepty i na większość osób nie wpływa w żaden sposób negatywnie, pewne schorzenia wykluczają możliwość jego zażywania.

W jakich lekach znajduje się ibuprofen?

Substancja czynna o tej nazwie znajduje się w wielu lekach. Nie tylko przeciwbólowych, ale i przeciwgorączkowych. Leki zawierające ją to na przykład:

  • Ibum
  • Ibufen
  • Nurofen
  • Ibuprom

W jakich schorzeniach ibuprofen jest niewskazany?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, duża liczba schorzeń wyklucza możliwość stosowania ibuprofenu. Jedną z nich jest chociażby zwyczajna ospa wietrzna. Rodzice mogą wówczas odruchowo sięgnąć bo ten lek, ponieważ pojawia się wtedy gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza.

Ibuprofenu nie wolno stosować także w przypadku obniżonej krzepliwości krwi. Może on hamować agregację płytek krwi, w związku z czym nie powinno się go też przyjmować razem z lekami, które wywołują takie działanie.

Wszystkie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych są wykluczone w przypadku niewydolności serca. Mogą one zwiększać ryzyko zawału serca. Nie powinno się ich także stosować w przypadku nadciśnienia tętniczego u pacjenta.

Zobacz też:
Koronawirus 30 września 2021. Raport Polska, czwartek, szczegółowe dane

Ponadto, leków z tej grupy unikać powinny zarówno kobiety w ciąży, jak i te które próbują zajść w ciążę. Lek może zaburzać owulację, a pewne badania wskazują na możliwość związku tej substancji z niektórymi wadami rozwojowymi dziecka.

Co zamiast ibuprofenu?

Jeśli boli cię ząb lub głowa i czujesz, że bez tabletki nie będziesz mógł wytrzymać, zastanów się czy ibuprofen to dobry wybór. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Kategorycznie unikaj go, jeśli ciebie dotyczy cokolwiek z tego, co wymieniliśmy powyżej.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły