Ibuprofen należy do najbardziej popularnych leków przeciwbólowych. Znajdujące się w niemal każdej domowe apteczce tabletki nie są jednak odpowiednie dla wszystkich. W pewnych schorzeniach są wręcz zabronione.
Substancja ta, należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jest niezwykle często wybierana przez Polaków w przypadku lekkiego czy umiarkowanego bólu. Po ibuprofen sięgamy w przypadku bólu głowy czy zęba. Mimo, że lek ten sprzedawany jest bez recepty i na większość osób nie wpływa w żaden sposób negatywnie, pewne schorzenia wykluczają możliwość jego zażywania.
W jakich lekach znajduje się ibuprofen?
Substancja czynna o tej nazwie znajduje się w wielu lekach. Nie tylko przeciwbólowych, ale i przeciwgorączkowych. Leki zawierające ją to na przykład:
- Ibum
- Ibufen
- Nurofen
- Ibuprom
W jakich schorzeniach ibuprofen jest niewskazany?
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, duża liczba schorzeń wyklucza możliwość stosowania ibuprofenu. Jedną z nich jest chociażby zwyczajna ospa wietrzna. Rodzice mogą wówczas odruchowo sięgnąć bo ten lek, ponieważ pojawia się wtedy gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza.
Ibuprofenu nie wolno stosować także w przypadku obniżonej krzepliwości krwi. Może on hamować agregację płytek krwi, w związku z czym nie powinno się go też przyjmować razem z lekami, które wywołują takie działanie.
Wszystkie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych są wykluczone w przypadku niewydolności serca. Mogą one zwiększać ryzyko zawału serca. Nie powinno się ich także stosować w przypadku nadciśnienia tętniczego u pacjenta.
Ponadto, leków z tej grupy unikać powinny zarówno kobiety w ciąży, jak i te które próbują zajść w ciążę. Lek może zaburzać owulację, a pewne badania wskazują na możliwość związku tej substancji z niektórymi wadami rozwojowymi dziecka.
Co zamiast ibuprofenu?
Jeśli boli cię ząb lub głowa i czujesz, że bez tabletki nie będziesz mógł wytrzymać, zastanów się czy ibuprofen to dobry wybór. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Kategorycznie unikaj go, jeśli ciebie dotyczy cokolwiek z tego, co wymieniliśmy powyżej.
Zawsze należy pamiętać, żeby odpowiednio uważnie czytać ulotki leków, które bierzemy. Przecież zażywanie specyfików, których nie znamy jest naprawdę bezmyślne. Zawsze czytajmy ulotki, aby wiedzieć, czy możemy dany lek przyjąć.