Nie wystawiaj się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Wiele osób lubi leżenie plackiem na plaży lub w parku i warto tu zaznaczyć, że opalanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa nie powinno stanowić dla większości osób zagrożenia. Trzeba za to każdorazowo pamiętać o tym, by robić przerwy i nie wystawiać się na słońce przez długie godziny. Dobrze jest od czasu do czasu schować się w jakimś pomieszczeniu lub przynajmniej schować się pod plażowy parasol.

Należy też zawsze pamiętać o tym, by nosić odpowiednie nakrycie głowy. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, starszych, a także osób, które wcześniej przeżyły udar słoneczny.

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu się

Picie odpowiednich ilości płynów jest istotne niezależnie od pogody. Odgrywa ono jednak szczególnie ważną rolę w sytuacji, kiedy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie. Słodzone i sztuczne napoje najlepiej zastąpić zwykłą wodą o odpowiednim stopniu zmineralizowania lub ewentualnie herbatą ziołową czy owocową.

Nie powinno się za to przesadzać z kawą oraz mocną, czarną herbatą, ponieważ zawartość kofeiny i teiny może dodatkowo odwodnić organizm. Podobne działanie mają napoje wysokoprocentowe, których również powinno się unikać. Dodatkowo warto pamiętać o regularnym przyjmowaniu małych porcji napojów.

Zobacz też:
Domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny – jak zwalczać anemię i niedobór żelaza?

Rób zimne okłady na różne miejsca ciała

Jeśli masz możliwość zwilżenia zimną wodą kawałka materiału, zrób to. Jeszcze lepiej działają specjalne kompresy, które można przechowywać w zamrażarce. Potrafią one oddawać zimno przez kilka godzin, efektywnie schładzając skórę.

Trzeba tylko pamiętać o tym, by nie nakładać ich bezpośrednio na skórę, ponieważ są one zbyt zimne i mogą powodować uszkodzenia skóry. Najlepiej jest przykładać tego typu okłady na kark oraz głowę, ponieważ miejsca te są szczególnie narażone na przegrzanie. Dobrze działa także włożenie nóg do zimnej wody, jednak nie może ona być lodowata, ponieważ może to grozić szokiem termicznym.

Zadbaj o odpowiednią odzież dostosowaną do upałów

Latem najlepiej jest nosić lekkie i przewiewne ubrania wykonane z bawełny bądź lnu. Materiały te charakteryzuje naturalne pochodzenie i dobre odprowadzanie potu. Jeśli mają odpowiedni krój, nie powinny ponadto zbytnio przylegać do ciała, umożliwiając ochłodzenie. W wyjątkowo upalne dni trzeba także mieć przy na głowie czapkę, kapelusz bądź inną osłonę, która ochroni głowę przed skutkami przegrzania. Możesz też stosować alternatywę w postaci zacieniającego małego parasola przeciwsłonecznego.

Zobacz także:

Zobacz też:
Zapalenie gardła u dzieci – jak sobie z nim radzić?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły