Opuchlizna na nogach i innych częściach ciała to kłopotliwa dolegliwość, która może pojawić się w różnym wieku, niezależnie od płci. Jest wiele czynników, które mają wpływ na nadmierne gromadzenie się wody w tkankach. Cześć z nich można modyfikować, a niektóre wynikają z procesów chorobotwórczych. Domowe sposoby na opuchliznę są pomocne, jednak w poważniejszych przypadkach zalecane jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na opuchliznę – trochę teorii

Opuchlizna nóg, dłoni, czy twarzy to inaczej nagromadzenie się płynów w przestrzeniach pozakomórkowych. Jest to zjawisko patologiczne, które polega na upośledzeniu procesów mających na celu zatrzymanie płynów na naczyniach. Napływ płynu powoduje wzrost ciśnienia w naczyniach żylnych, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnego upośledzenia układu sercowo-naczyniowego.

Nieprawidłowy przepływ limfy może mieć wiele przyczyn, jednakże zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Sam okład, czy schłodzenie zaczerwienionego, czy też opuchniętego miejsca może nie wystarczyć.

Opuchlizna – przyczyny

Zatrzymywaniu wody w organizmie sprzyja:

  • siedzący tryb życia,
  • ciąża,
  • spożywanie nadmiernej ilości soli w diecie,
  • choroby tarczycy,
  • choroby nerek,
  • schorzenia tkanki łącznej i stawów,
  • nadwaga i otyłość,
  • uraz mechaniczny,
  • niewydolność serca,
  • niektóre choroby przewlekłe np. cukrzyca,
  • wahania hormonalne,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zatrzymywanie wody w organizmie,
  • problemy z układem limfatycznym.
Zobacz też:
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi – jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi?

Opuchnięte kostki, czy inne części ciała to nie jedyne objawy tego, że nasz układ krążenia potrzebuje pomocy. Często dodatkowymi symptomami są m.in. przebarwienia skóry, uczucie tępego bólu w kończynie, żylaki i skurcze nóg, a także uczucie ciężkości.

Domowe sposoby na opuchliznę – wskazówki

Aby wyraźnie zmniejszyć opuchliznę, warto dostosować się do kilku wskazówek. Cześć z nich jest stosowana od lat i nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Woda z octem

To numer jeden na wszelkiego rodzaju obrzęki. Ten wodny roztwór kwasu octowego znakomicie spisuje się nie tylko w kuchni, czy podczas sprzątania, ale również pomaga pozbyć się opuchlizny. Jak to możliwe? Zawarte w nim substancje przyczyniają się do zmniejszania odczynu zapalnego, a to z kolei widocznie zmniejsza odczyn. Dodatkową zaletą jest także to, że pomaga łagodzić ból. Jaki rodzaj octu wybrać? Okazuje się, że nie ma to większego znaczenia. Równie dobrze sprawdzi się ocet jabłkowy, jak ryżowy, czy też na bazie innych soków owocowych. Jak przygotować idealny roztwór do wykonywania kompresów? Zalecane proporcje wody i octu to 1:1.

Ruch

Codzienna aktywność fizyczna to złoto dla układu krążenia. Nawet kilkuminutowy spacer znacznie poprawia mikrokrążenie. Nie potrzeba zatem katorżniczych ćwiczeń na siłowni, które wyciskają z nas siódme poty. Pamiętajmy jednak, aby ruch był systematyczny.

Masaż kostkami lodu

Opuchnięta twarz, czy nogi mogą wrócić do swojego dawnego kształtu dzięki niepozornym kostkom lodu. Weź czysty ręcznik kuchenny i owiń w niego kilka kostek lodu. Następnie delikatnie wykonuj nimi masaż opuchniętego miejsca. Pamiętaj jednak o tym, aby nie nakładać zimnych kostek bezpośrednio na skórę, gdyż może to powodować odmrożenia. Masaż taki wykonuj nie dłużej niż 2-3 minuty.

Zobacz też:
Domowe sposoby na neuropatię obwodową – rehabilitacja, łagodzenie objawów i leczenie bólu neuropatycznego

Ułóż nogi wysoko

Po długim dniu warto dać odpocząć nogom. Połóż się lub usiądź i ułóż nogi wysoko np. na poduszkach. Ułatwi to odpływ krwi z nóg i po kilkunastu minutach odczujesz wyraźną ulgę.

Preparaty z apteki na opuchliznę

W aptece znaleźć można wiele preparatów (np. w postaci żelu, plastrów, czy też maści), w których składzie znaleźć można substancje aktywne zmniejszające opuchliznę. Do najpopularniejszych zaliczają się wyciągi z kasztanowca. Wyciągi roślinne stosowane w tego rodzaju produktach, znacznie usprawniają mikrokrążenie i pozwalają na pozbycie się stanu zapalnego. Dużą skutecznością cieszą się także preparaty z rutyną w składzie. Uelastycznia ona i uszczelnia naczynia, co zmniejsza ryzyko przepuszczania wody. Osoby, które doświadczają opuchlizny nóg w sposób przewlekły, mogą skorzystać ze specjalnych rajstop lub pończoch, które działają przeciwżylakowo.

W poważniejszych przypadkach koniecznie może okazać się przyjmowanie specjalistycznych leków, wydawanych na receptę.

Profilaktyka – co robić, aby uniknąć opuchlizny?

Opuchlizny można uniknąć przede wszystkim przez prowadzenie zdrowego stylu życia. Kluczem jest zachowanie codziennej aktywności fizycznej i utrzymanie prawidłowej masy ciała (mieszącej się w zakresie prawidłowego BMI). Co jeszcze można zrobić, aby uniknąć zjawiska nagromadzenia płynów w przestrzeni pozakomórkowej?

  1. Pij dużo wody. Nawodnienie organizmu to podstawa. Picie wody mineralnej w ciągu dnia pozwala pozbyć się z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. To z kolei usprawnia działanie układu limfatycznego i zmniejsza ryzyko pojawienia się opuchlizny.
  2. Ogranicz sól w diecie. Duża zawartość sodu w organizmie działa bardzo negatywnie na wielu poziomach. Największym zagrożeniem jest fakt, że sól znacznie podnosi ciśnienie tętnicze krwi i zatrzymuje wodę w organizmie. A przedawkować sód jest bardzo łatwo. Nie musisz wcale solić swoich potraw. Przyjrzyj się bliżej etykietom na produktach spożywczych. Sól znajduje się praktycznie wszędzie, do serków, poprzez wędliny, a kończąc na niektórych słodyczach.
  3. Unikaj ciasnej odzieży i butów.
  4. Wybieraj produkty bogate w potas. Ten cenny pierwiastek pozytywnie wpływa na zachowanie homeostazy wodno-elektrolitowej. Gdzie szukać potasu? Znajdziesz go przede wszystkim w bananach, ziemniakach, pomidorach, pestkach słonecznika, a także w orzechach.
  5. Pożegnaj się z cukrem. Chociaż mówi się o tym niewiele, cukier to jeden z głównych winowajców obrzęków. Jak się okazuje, ogranicza on zdolność organizmu do wydalania sodu, a zatem przyczynia się do zatrzymania wody w tkankach.
  6. Wybieraj produkty o działaniu moczopędnym. Diuretyki znacznie poprawiają pracę nerek i pomagają pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku natka pietruszki i owoce (pamiętaj jednak, aby zjadać maksymalnie 2-3 porcje dziennie, ze względu na obecność fruktozy). Moczopędnie działają również niektóre popularne zioła, w tym głównie mniszek lekarski, imbir i herbatka z pokrzywy. Zioła również stosuj z umiarem – do 2 małych filiżanek dziennie.
Zobacz też:
Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu – co robić gdy dokucza ci zapalenie pęcherza moczowego?

Domowe sposoby na opuchliznę mogą okazać się skuteczne i przynieść natychmiastową ulgę. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków obrzęki są konsekwencją prowadzenia niezdrowego stylu życia. Przyjrzyj się zatem swojej diecie, nawykom i aktywności fizycznej. Być może poprawa w którymś z nich przyczyni się do całkowitego pozbycia się problemu. Jeżeli jednak opuchlizna utrzymuje się długo i nie ustępuje, nie zwlekaj i umów się na wizytę u lekarza. Taki stan może świadczyć o poważnych chorobach np. nerek lub układu krążenia.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles