Charakterystyczne pieczenie w gardle to jeden z najczęściej doświadczanych objawów refluksu. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego prowadzą nie tylko do dyskomfortu. W niektórych przypadkach mogą nawet zagrażać zdrowiu. W naszym artykule poznasz domowe sposoby na refluks, które są sprawdzone i powinny być skuteczne. Jednak pamiętaj, że w razie utrzymywania się niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Czym jest refluks?
Choroba refluksowa jest wynikiem zaburzonych czynności dolnego zwieracza przełyku. To właśnie przez jego obniżone napięcie treść z żołądka cofa się do przełyku. Zawarte w treści pokarmowej kwasy żołądkowe często prowadzą do zapalenia przełyku, co skutkuje zgagą, pieczeniem oraz bólem promieniującym aż do szyi.
Rodzaje refluksu
Wyróżniamy 3 rodzaje refluksu:
- żołądkowo-przełykowy – treść z żołądka trafia do przełyku. Ten rodzaj może pojawić się również u zdrowych osób. Jego obawy nie powinny nas martwić, jeśli nie utrzymują się dłużej niż 5 minut;
- jelitowo-żołądkowy – objawia się bólem nadbrzusza promieniującym aż do pleców oraz wymiotami. U chorych może pojawić się raz na kilka tygodni i trwać od 30 minut do paru godzin;
- krtaniowo-gardłowy – treść żołądka trafia do krtani, jamy ustnej, zatok i ucha środkowego. Pacjenci czują drapanie w gardle, mają problemy z przełykaniem i chrypkę.
Refluks żołądkowo-przełykowy a zgaga
Szacuje się, że każdy Polak przynajmniej raz w życiu doświadczył lub doświadczy zgagi. To charakterystyczne uczucie pieczenia, które spowodowane jest cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Zarzucanie treści, zwane właśnie zgagą, to objaw choroby refluksowej. Natomiast przyczyną refluksu jest nieprawidłowo pracujący mięsień dolnego zwieracza przełyku. Co może nasilić refluks żołądka? Przede wszystkim nieodpowiednia dieta, częste objadanie się, które skutkuje przepełnieniem żołądka, a także nadużywanie alkoholu i papierosów.
Domowe sposoby na refluks
Gdy doskwiera choroba refluksowa przełyku, należy udać się do lekarza. Specjalista po wywiadzie z pacjentem znajdzie przyczynę i dobierze odpowiednie metody leczenia refluksu. Jest jednak parę naturalnych metod na zgagę, które mogą zmniejszyć dokuczliwe objawy albo uchronić przed cofaniem się treści pokarmowej w przyszłości. Oto domowe sposoby na refluks.
Jakich produktów unikać?
Lekkostrawna dieta to zdecydowanie najważniejszy z domowych sposobów na zgagę. Dieta powinna być oparta na niskoprzetworzonych produktach.
- Jeśli dokuczają ci problemy żołądka i przełyku unikaj jedzenia fast foodów i picia gazowanych napojów.
- Niewskazane są również potrawy pikantne, kwaśne i tłuste, dlatego w codziennej diecie zrezygnuj z cytrusów, cebuli, czosnku, tłustego mięsa i serów.
- Ogranicz produkty mleczne oraz te, które zawierają gluten.
- Unikaj nadmiaru kawy i słodyczy, a w szczególności czekolady.
Zamiast tego postaw na zbilansowane posiłki i odpowiednią ilość niegazowanej wody.
Co można jeść w czasie choroby refluksowej przełyku?
Jeśli doskwiera ci pieczenie w przełyku, twoja dieta powinna być oparta na:
- gotowanych warzywach (np. pietruszka, marchew, brokuł, dynia, cukinia, kalafior);
- mało kwaśnych owocach (np. banan, brzoskwinia, melon, gruszka, mango);
- chudym nabiale i gotowanym mięsie;
- koktajlach, sorbetach, galaretkach, kisielach zawierających wyżej wymienione owoce.
Zalecane są też ziołowe napary, które pomagają złagodzić dolegliwości układu pokarmowego. Jedną z przyczyn zgagi może być stres, więc zioła zagwarantują podwójne działanie. Polecane zioła na zgagę to imbir, mięta, siemię lniane, koper włoski, kminek czy prawoślaz lekarski.
Aktywność fizyczna
Jednym z domowych sposobów na refluks jest nic innego, jak tylko ruch! Jako jedną z przyczyn zgagi podaje się otyłość, która może wpływać nie tylko na palenie w przełyku, lecz także na pogorszone samopoczucie. Na początek wystarczą kilkunastominutowe spacery! Wysiądź przystanek wcześniej w drodze z pracy lub zafunduj swojemu pupilowi 1 dodatkowy spacer dziennie. Poza aktywnością fizyczną ważna jest również pozycja, w jakiej śpisz. Specjaliści zalecają spanie na lewym boku, z głową uniesioną lekko wyżej. Dzięki takiej pozycji żołądek będzie spoczywał nieco niżej niż przełyk, co utrudni cofanie się soków trawiennych.
Zmiana nawyków
Aby zapobiec refluksowi, nie wystarczy modyfikacja diety i wdrożenie powyższych domowych sposobów na refluks. Musisz zmierzyć się ze zmianą szkodliwych nawyków!
- Przede wszystkim zerwij z nałogiem palenia papierosów i spożywania alkoholu.
- Unikaj jedzenia w biegu.
- Zadbaj o 4-5 małych posiłków w ciągu dnia oraz pij dużo niegazowanej wody.
Pomocna jest również farmakoterapia. Na rynku istnieją leki zobojętniające kwas żołądkowy oraz takie, które hamują wydzielanie kwasu solnego. Jednak przyjmowanie leków nie zawsze jest konieczne. Decyduje o tym lekarz prowadzący. Natomiast zmiana nawyków to podstawa, by pozbyć się uporczywej zgagi.
Domowe sposoby na refluks – podsumowanie
Jeśli cierpisz na dolegliwości przełyku i żołądka pamiętaj, by się nie objadać. Warto jeść lekkostrawne potrawy, ruszać się oraz odstawić papierosy i alkohol. Pieczenie w przełyku występuje u większości osób, przynajmniej raz w życiu. Dlatego nie martw się, jeśli doświadczyłeś zgagi. Potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy organizmu i zastanów się, czy na pewno zdrowo się odżywiasz, ruszasz lub czy może masz ostatnio bardziej stresujący czas? Jeśli nie, profilaktycznie zastosuj domowe sposoby na refluks. Jeśli zaś cofanie treści pokarmowej do przełyku zdarza się częściej – koniecznie udaj się do lekarza, bo być może zmagasz się z chorobą refluksową.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na zgagę. Zgaga – przyczyny i objawy dolegliwości. Poznaj domowe metody na pieczenie w przełyku!
- Jak walczyć ze zgagą?
- Jeżeli męczy cię refluks, dieta może okazać się bardzo pomocna! Poznaj najnowsze zalecenia, które przyniosą ci ulgę
- Domowe sposoby na gorzki smak w ustach – jakie są przyczyny oraz jak zapobiec nieprzyjemnemu posmakowi w ustach?
- Szczypanie i pieczenie w gardle – co robić?