Uczucie gorzkiego smaku to dolegliwość, która dotyka wielu Polaków. Ciężko jednak powiedzieć, co jest jego przyczyną, gdyż każdy przypadek jest inny. U jednych winnym będzie refluks żołądkowo-przełykowy, a u innych nieodpowiednia higiena jamy ustnej. W naszym artykule zebraliśmy kilka domowych sposobów na gorzki smak w ustach, które pomogą nieco złagodzić ten stan.

Czym jest gorzki posmak w ustach?

Gorycz w ustach zniekształca zmysł smaku. W wielu przypadkach występuje razem z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak zgaga, uczucie palenia w przełyku lub suchość w ustach. To dolegliwość, która nie tylko odbiera radość z jedzenia. Bywa również bardzo krępująca, ponieważ uczuciu goryczy towarzyszy często nieprzyjemny zapach z ust, występujący mimo szczotkowania zębów.

Nieprzyjemny posmak w ustach – przyczyny

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki jest powód kwaśnego, gorzkiego lub metalicznego smaku w ustach, jednak do najczęstszych przyczyn gorzkiego smaku należą:

  • kamień nazębny i stan zapalny dziąseł;
  • infekcje grzybicze górnych dróg oddechowych;
  • zapalenie migdałków;
  • wrzody żołądka;
  • choroby wątroby;
  • długotrwałe wdychanie metali ciężkich;
  • reakcje alergiczne, np. na aparat ortodontyczny;
  • kamica żółciowa;
  • cukrzyca;
  • reakcja organizmu na przyjmowanie niektórych leków;
  • zespół pieczenia jamy ustnej;
  • zmiany hormonalne.
Zobacz też:
Zapalenie pęcherza – domowe sposoby. Jak sobie pomóc?

Gorzki posmak objawem choroby?

Poza wymienionymi powyżej częstymi przyczynami zaburzeń smaku może być to jeden z objawów bardziej poważnej choroby. Dlatego niezależnie od stosowania domowych sposobów na gorzki smak w ustach, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, by dobrał odpowiednie leczenie lub potrzebne badania.

Refluks

Spowodowany jest nieprawidłowym funkcjonowaniem dolnego zwieracza przełyku. W tym przypadku przyczyną gorzkiego posmaku jest zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Jednym z objawów jest suchy kaszel, chrypka, a czasami ból w klatce piersiowej. Refluks może być spowodowany niewłaściwą dietą, niektórymi lekami, a także przewlekłym stresem.

Problemy z wątrobą

Posmak metalu zdarza się również pacjentom cierpiącym na dolegliwości związane z wątrobą. W przypadku tej choroby jedną z przyczyn gorzkiego posmaku może być niewydolność wątroby. Jeśli towarzyszą Ci inne niepokojące objawy, takie jak ból po prawej stronie brzucha, nudności, wzdęcia, zła tolerancja alkoholu i tłustych pokarmów, zmniejszenie apetytu – koniecznie udaj się do lekarza.

Zakażenie bakteryjne

Niesmak w ustach może być również spowodowany zakażeniem bakteryjnym. Helicobacter pylori to powszechnie znany pasożyt układu pokarmowego. Niektórzy lekarze uważają, że jego nosicielem może być nawet co druga osoba! Najczęstszą przyczyną zarażenia jest niewłaściwa higiena, tzn. niedokładne mycie rąk, sztućców oraz spożywanych warzyw i owoców. Jeśli poza niesmakiem w ustach towarzyszy Ci również uczucie pełności w żołądku, mdłości czy częste odbijanie, skonsultuj się z lekarzem. Dobierze on odpowiedni antybiotyk, z pomocą którego szybko wrócisz do formy i pozbędziesz się uciążliwej bakterii.

Zobacz też:
Chrypka? Infekcja? Sprawdź domowe sposoby na ból gardła. Jak łagodzić ból gardła przy przełykaniu?

Domowe sposoby na gorzki smak w ustach!

Posmak goryczy w ustach może mieć wiele przyczyn, dlatego najpierw ustal, co mogło do niego doprowadzić. Przeanalizuj jedzone posiłki, udaj się na kontrolną wizytę do stomatologa, a także wykonaj podstawowe badania krwi i moczu, by wyeliminować najbardziej poważne przyczyny.

Odpowiednia dieta

Zmiana nawyków żywieniowych to kluczowy element w walce z odczuwaniem gorzkiego lub kwaśnego posmaku w ustach. Unikaj gazowanych napojów, tłustych i ostrych potraw oraz ogranicz spożycie cukru. Wszystkie te produkty wzmagają zgagę, która jest jedną z najczęstszych przyczyn kwaśnego smaku. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, komponuj posiłki tak, by zawierały dużo warzyw, a dzięki temu witamin i minerałów. Dodatkowo, możesz rzuć cynamon lub goździki, które niwelują niechciany smak. Korzystny wpływ ma również siemię lniane, które powleka śluzówkę jamy ustnej oraz błonę śluzową gardła i żołądka.

Higiena jamy ustnej

Gorzki smak mogą powodować nawet najmniejsze infekcje jamy ustnej, dlatego warto dbać o profilaktykę, odwiedzając regularnie gabinet stomatologiczny. Pamiętaj o myciu zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczotkując zęby nie zapominaj o języku. Na jego powierzchni również utrzymują się bakterie podczas infekcji. Do codziennej rutyny możesz wprowadzić także nitkowanie zębów oraz płukanie ust specjalnymi płynami, zawierającymi eukaliptus czy miętę. Zalecanym sposobem jest także płukanie ust wystudzonym naparem z suszonej szałwii.

Profilaktyczne badania

Niezależnie od tego, czy występują u ciebie któreś z dodatkowych objawów czy nie, warto wykonać badania krwi. Otrzymane wyniki mogą szybko dać odpowiedź, co jest przyczyną gorzkiego smaku (np. zbyt wysoki poziom potasu we krwi) lub wykluczyć inne podejrzenia dotyczące zaburzonego funkcjonowania poszczególnych narządów.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zapalenie spojówek – czy są skuteczne?

Domowe sposoby na gorzki smak w ustach – podsumowanie

Domowe sposoby na gorzki smak w ustach na pewno nie wyleczą dolegliwości, jednak pomogą je nieco złagodzić. Ciężko podjąć odpowiednie kroki, gdy nie jesteś pewny przyczyn zmienionego smaku. Jeśli pierwszy raz dokucza ci ta dolegliwość, być może jest to sygnał, że dzieje się coś złego z twoim uzębieniem lub dziąsłami. Natomiast jeśli nieprzyjemny smak towarzyszy ci na co dzień, może to świadczyć o problemach, np. z wątrobą lub żołądkiem. Znajdujące się w jamie ustnej kubki smakowe odpowiadają za odczuwanie smaku, dlatego nie zapominaj również o odpowiedniej higienie jamy ustnej.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły