Ból gardła to jeden z pierwszych objawów infekcji, zwykle wirusowej. Dolegliwość często pojawia się nagle, np. po przebudzeniu, może również występować wspólnie z innymi objawami przeziębienia. Gdy odczuwamy ból gardła, warto sięgnąć po domowe sposoby ale również preparaty w postaci spray-u, które mogą pomóc.

Ból gardła – najczęstsze przyczyny

W trakcie infekcji górnych dróg oddechowych często dochodzi do rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej. W konsekwencji pojawia się obrzęk i zaczerwienienie wywołujące ból gardła o różnym nasileniu.

Za większość przypadków infekcji gardła odpowiadają wirusy. Choroby o takim podłożu zwykle rozwijają się stopniowo i po kilku dniach ustępują, jednak w niektórych sytuacjach może dojść w konsekwencji infekcji wirusowej do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Objawy przeziębienia mogą znacznie utrudniać nasze funkcjonowanie, a ból gardła, nasilający się przy przełykaniu często bywa bardzo uciążliwy. Dodatkowo mogą towarzyszyć mu inne symptomy przeziębienia, takie jak osłabienie, dreszcze, katar, kaszel, czy podwyższona temperatura ciała.

Na przeziębienie jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym, ale również latem, kiedy pijemy mrożone napoje, często dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Wówczas ból gardła może występować bez innych objawów. Do innych przyczyn tej dolegliwości zalicza się także podrażnienie spowodowane ekspozycją na hałas. Jeśli jednak ból gardła trwa przewlekle, warto poradzić się lekarza, który wykluczy poważniejsze choroby.

Zobacz też:
Leki na nadciśnienie – rodzaje i efekty działania. Jak wybrać bezpieczny lek dla siebie?

Domowe sposoby na ból gardła – mleko z miodem

Aby wzmocnić organizm i złagodzić przebieg infekcji, po domowe sposoby warto sięgnąć już przy zaobserwowaniu pierwszych objawów. Delikatna błona śluzowa wyściełająca gardło potrzebuje przede wszystkim intensywnego nawilżenia. Od lat tradycyjną i cenioną metodą nie tylko na ból gardła, ale również innych objawów przeziębienia jest picie mleka z miodem, często z dodatkiem masła.

Ciepłe mleko działa na błonę śluzową osłaniająco. Dodatkowo mleko jest płynem bardzo wartościowym pod względem zawartości składników odżywczych. Miód z kolei poprzez długą tradycję stosowania wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne – szczególnie ważne w łagodzeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Syrop z cebuli pomocny na ból gardła

Cebula to jedno z najcenniejszych warzyw. Zawiera szereg związków korzystnie wpływających na organizm, w tym witaminy i składniki mineralne. Sok z cebuli wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i łagodzące. Co ważne, cebula nie traci wielu właściwości nawet po obróbce termicznej, dlatego warto spożywać ją w różnej postaci.

Przy infekcjach górnych dróg oddechowych sprawdza się syrop z cebuli, który można przygotować w prosty sposób. Wystarczy 3 posiekane cebule przełożyć do słoika i zasypać cukrem lub zalać szklanką miodu. Po kilku godzinach przechowywania w szczelnie zamkniętym naczyniu cebula puści sok. Miksturę taką można pić 3 razy dziennie po jednej łyżce.

Jaki spray zastosować na ból gardła? 

Domowe sposoby doskonale sprawdzają się jako wspomaganie postępowania terapeutycznego, dlatego przy bólu gardła warto stosować także gotowe preparaty, takie jak syropy, pastylki i środki do psikania, które mogą przynieść szybką ulgę. Niektóre z nich nie tylko nawilżają śluzówkę, ale także zmniejszają wnikanie drobnoustrojów.

Zobacz też:
Wyjazd do sanatorium, czyli leczenie, relaks i rehabilitacja. Jak się przygotować i co zabrać do sanatorium?

Jeśli dokucza Ci ból gardła, możesz wypróbować np. spray blokujący wnikanie wirusów ViruProtect Stada. Jest to wyrób medyczny, który zawiera naturalne składniki. Jednym z nich jest glicerol o właściwościach osmotycznych. Z kolei drugi – trypsyna – zmniejsza zdolność wirusów do infekowania komórek. Wyrób ten możesz stosować zarówno w trakcie infekcji, jak i w sytuacjach zagrożenia lub profilaktycznie, np. jeśli masz kontakt z chorą osobą.

STADA/PL/159/2021

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły