Ból kolana może spotkać osoby w każdym wieku, o różnych nawykach życiowych. Co prawda różne sporty obciążają te delikatne stawy i zwiększają ryzyko kontuzji, jednak brak jakiegokolwiek ruchu może być równie szkodliwy. Wraz z wiekiem postępuje ryzyko chorób reumatycznych, lecz nie oznacza to, że w młodości jest się odpornym na problemy ze stawami. Niezależnie od twojej sytuacji, warto zatem poznać domowe sposoby na ból kolan, które uchronią cię przed nieprzyjemnościami.

Domowe sposoby na bóle kolana – leczenie konkretnych przyczyn

Zanim poznasz domowe sposoby na bolące kolana, warto dokładnie zapoznać się z tą dolegliwością i zrozumieć, co ją powoduje. Wówczas będziesz w stanie skuteczniej dobrać odpowiednie leczenie do twojego problemu.

Najczęstsze przyczyny bólu stawów kolanowych to:

  • zerwanie więzadła krzyżowego przedniego;
  • złamania i zwichnięcia rzepki;
  • pęknięcie łąkotki;
  • zapalenie kaletki lub stawu kolanowego;
  • entezopatie;
  • kolano skoczka lub biegacza;
  • lateralizacja rzepki;
  • chondromalacja rzepki;
  • tendinopatie.
Zobacz też:
Ość w gardle – czy można usunąć ją domowymi sposobami?

Należy zauważyć, że nie wszystkie z powyższych problemów da się wyleczyć domowymi sposobami na ból kolan. Przy złamaniach lub poważnych chorobach stawów należy od razu udać się do lekarza. Jeżeli natomiast masz pewność, że twój przypadek nie jest na tyle poważny, wypróbuj nasze domowe sposoby na bolące kolana.

Co na ból kolana? Domowe sposoby z wykorzystaniem soli Epsom

Naturalnym i skutecznym domowym sposobem na ból kolana jest kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom. Już samo wygrzanie stawu może przynieść ci wyraźną ulgę. Natomiast zawarte w soli minerały wspomagają zdrowie kolana. Magnez działa kojąco i rozluźniająco na cały organizm, a siarka stymuluje odbudowę chrząstki.

Jak skorzystać z soli Epsom jako domowego sposobu na ból kolan? Wsyp do wanny napełnionej ciepłą (lecz nie przesadnie gorącą) wodą 2–4 szklanek soli. Zalecamy około 15–20 minutową kąpiel w takim roztworze.

Kapuściane okłady na bolące kolano – domowe sposoby z twojej spiżarni

Liście młodej kapusty mają w sobie składniki zwalczające opuchliznę i stany zapalne. Ten domowy sposób na ból kolan jest prawdziwym ulubieńcem w domowej apteczce. Liście trzeba najpierw przygotować za pomocą tłuczka do mięsa, by puściły soki. Następnie przyłóż taki okład do bolącego miejsca i owiń bandażem, by zabezpieczyć go w obolałym miejscu. Najlepsze efekty tego domowego sposobu na bolące kolano odczujesz po przynajmniej kilku godzinach lub całej nocy aplikacji.

Zobacz też:
Domowe sposoby na anginę, czyli co zrobić, aby uporać się z bólem gardła?

Domowe sposoby na bolące kolano – przyprawy, które leczą

Niektóre popularne przyprawy wykazują niesamowite właściwości lecznicze. Mowa tu m.in. o imbirze oraz kurkumie. Imbir posiada właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przyspieszające regenerację. Kurkuma działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i wspomaga gojenie się ran. Nic więc dziwnego, że takiej mieszanki można używać jako okładów na bolące kolano. Domowe sposoby do stosowania zarówno zewnętrznego, jak i doustnego z wykorzystaniem tych przypraw są bardzo skuteczne.

Jak przygotować okład? Jako domowy sposób na ból kolan najlepiej sprawdzi się świeży imbir i kurkuma. Zmiażdż i posiekaj je drobno, zetrzyj lub przeciśnij przez praskę. Następnie wystarczy owinąć je wokół kolana bandażem. Możesz też zrobić z nich mocno skoncentrowany napar i nasączyć nim gazę. Leczenie bólu kolana tym domowym sposobem opiera się na stosowaniu takich okładów przez 1–2 godziny nawet do kilku razy dziennie.

Jeśli nie masz do nich dostępu, wystarczą też suche przyprawy i przygotowana z nich pasta. Możesz zmieszać po 1–2 łyżeczki każdej z nich z wodą, olejem, miodem lub żółtkiem. Jajo kurze posiada spore ilości antyoksydantów, które zwiększą korzyści z takiego okładu. Pozostaw taką pastę na kolanie przez około 15 minut.

Pamiętaj, że kurkuma intensywnie barwi wszystko, z czym tylko ma kontakt. Uważaj więc na swoje ubrania, ręczniki i meble – plamy mogą być bardzo trudne do usunięcia.

Domowe sposoby na bolące kolana, które mogą cię zaskoczyć – cytrusy

Okazuje się, że świetnym domowym sposobem na ból kolan jest okład z cytryny. Zawiera ona dużo witaminy C, która ma liczne korzyści dla ludzkiego zdrowia:

  • przyspiesza gojenie się ran;
  • wspomaga regenerację;
  • poprawia odporność;
  • zapobiega chorobom dziąseł.
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból brzucha – porady z domowej apteczki

Aby wykonać okład z cytryny, wystarczy owinąć bandażem wokół kolana kilka grubszych plastrów tego cytrusa. Podobnie jak przy powyższych domowych sposobach na bolące kolana, okład należy zostawić na kilka godzin i w razie konieczności powtórzyć. Cytryna wykazuje też właściwości wybielające. Może więc przyczynić się do lekkiego rozjaśnienia twojej skóry w miejscu długiego kontaktu.

Skuteczne, domowe sposoby na ból kolana – terapia ziołowa

Do tego domowego sposobu na bóle reumatyczne kolan przyda ci się mocny napar z rozmarynu. Ta roślina posiada silne działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwbólowe. Możesz też wzmocnić jego działanie dodając np. lawendę. 

Warto wypróbować zarówno ciepłe, jak i zimne okłady ziołowe. Wysoka temperatura rozluźnia i koi, natomiast niska – zmniejsza opuchliznę i miejscowo wygłusza ból. Możesz próbować nawet polewać kolano zimną wodą lub przyłożyć do niego kostkę lodu.

Domowe sposoby na bóle reumatyczne kolan i żylaki – moc octu

Mowa tu w szczególności o occie jabłkowym. Posiada on właściwości, które wyraźnie redukują ból, a dodatkowo zapewniają przyjemne uczucie chłodzenia. Nasącz gazę w occie i owiń ją wokół stawu na około pół godziny. Pamiętaj też, aby zapewnić sobie odpoczynek i czas na regenerację.

Co robić, gdy domowe sposoby na bolące kolana nie działaj?

Powyższe metody nie działają i nadal zastanawiasz się, co będzie dobre na ból kolana? Domowe sposoby nie w każdej sytuacji okażą się pomocne. Kolana są podatne na różne poważne uszkodzenia. Jeżeli po ok. 3–4 dniach nie widzisz żadnej poprawy – udaj się do lekarza. Szczególnie niepokojące są sytuacje, w których dolegliwości się wręcz pogarszają. 

Zobacz też:
Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu – co robić gdy dokucza ci zapalenie pęcherza moczowego?

W pierwszej kolejności ulgę powinny ci przynieść doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zwiększ uczucie ulgi, stosując końską maść (w wersji chłodzącej lub rozgrzewającej) bądź inne balsamy kojące. Lekarz może też zalecić ci suplementację wzmacniającą chrząstkę. W niektórych przypadkach konieczne będzie specjalistyczne leczenie czy nawet operacja.

Domowe sposoby na ból kolan opierają się na wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz naukach o ziołolecznictwie. Medycyna naturalna ma w sobie dużą moc, z której warto nauczyć się korzystać. Może bowiem się okazać, że leki nie każdej sytuacji są potrzebne. Pamiętaj jednak, że żaden domowy sposób na bolące kolana nie może się równać z profesjonalną diagnozą i leczeniem. Nie wahaj się więc, aby udać się do lekarza, jeśli problem w kolanach będzie się utrzymywał lub nasilał przez kilka dni.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły