Domowe sposoby na ból kolana znane są już od wielu lat. Już nasze babcie stosowały niezawodne metody, które ułatwiały codzienne funkcjonowanie przy zwyrodnieniach stawów czy ostrych bólach spowodowanych urazami. Naturalne środki lecznicze wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i regenerujące. Uciążliwy, silny ból kolana może być spowodowany urazami mechanicznymi, ale również być objawem innych chorób. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu kolana przy zginaniu, jak poradzić sobie z tym problemem za pomocą domowych metod i kiedy skonsultować się z lekarzem!

Ból stawu kolanowego – samodzielna dolegliwość czy objaw choroby?

Ból kolan jest jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony narządu ruchu. Kolana mogą boleć podczas zarówno chodzenia, jak i siedzenia. Ból zazwyczaj odczuwany jest jako kłujący, przeszywający, rwący, a nawet piekący. Chorobom stawu kolanowego może towarzyszyć również nieprzyjemne chrupanie i przeskakiwanie w kolanie. Ból i obrzęk kolan nie zawsze świadczy o problemach toczących się w obrębie tego stawu. Dolegliwości bólowe mogą być objawem poważnych chorób, dlatego zawsze warto skonsultować się z ortopedą. Aby zmniejszyć ból, do czasu wizyty u lekarza można skorzystać z naturalnych metod leczenia.

Zobacz też:
Domowe sposoby na swędzenie pochwy i infekcje intymne – jak leczyć świąd i pieczenie warg sromowych?

Ból kolana – ortopeda

Dolegliwości stawu kolanowego mogą mieć przeróżne podłoże, dlatego bardzo ważna jest szybka i trafna diagnoza. Charakter bólu nie świadczy o przyczynie problemu – aby znaleźć winowajcę, należy wykonać niezbędne badania, takie jak:

  • USG – badanie ultrasonograficzne;
  • RTG – zdjęcie rentgenowskie;
  • TK – tomografia komputerowa;
  • badanie palpacyjne – badanie dotykiem.

Bez względu na to, czy za ból odpowiada kontuzja kolana, czy inna choroba, ważne jest wdrożenie leczenia. Zanim przejdziemy do skutecznych sposobów, sprawdźmy, jakie mogą być przyczyny zmniejszonej ruchomości stawu i co powoduje ból.

Najczęstsze przyczyny bólu kolan

Częstą przyczyną bólu kolan jest choroba aparatu stawowego, przeciążenia i zwyrodnienia stawu. Wśród czynników przyczyniających się do wystąpienia dolegliwości bólowych stawów wyróżniamy:

  • chorobę zwyrodnieniową stawów;
  • zaburzoną produkcję mazi stawowej;
  • zniszczenie chrząstek stawowych;
  • nadmierne obciążenie stawów kolanowych;
  • wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej;
  • intensywną aktywność fizyczną;
  • choroby o podłożu reumatoidalnym;
  • naderwanie lub zerwania więzadeł;
  • pęknięcie łąkotki;
  • uszkodzenie rzepki;
  • niedobór kolagenu;
  • złamania i zwichnięcia;
  • dnę moczanową;
  • zapalenie stawów;
  • boreliozę.

Jak pozbyć się bólu? Poznaj domowe sposoby na bolące kolana!

Metoda leczenia zależy oczywiście od przyczyny dolegliwości. Domowe sposoby na ból kolana mogą być pomocne przy każdym rodzaju przypadłości. Jednak wybór odpowiedniej opcji powinien być uzależniony od konkretnego zaburzenia. Wprowadzenie niewłaściwego leczenia może przynieść więcej strat niż pożytku, dlatego w pierwszej kolejności ważne jest postawienie trafnej diagnozy przez ortopedę. Przewlekły ból kolan wymaga konsultacji z lekarzem, ale nawet w takim wypadku można skorzystać z domowych sposobów leczenia, aby zmniejszyć przykre dolegliwości. Sprawdźmy, co może pomóc na ból kolana!

Zobacz też:
Domowe sposoby na opuchliznę

Okłady z kapusty na stan zapalny i opuchnięte kolano

Objawem chorego stawu często jest opuchlizna. Świadczy ona nie tylko o kontuzji spowodowanej urazem mechanicznym, ale może być również czynnikiem wywołanym przez stan zapalany, chorobę zwyrodnieniową czy reumatoidalne zapalenie stawów. Okłady na kolano z liści białej kapusty działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i redukując obrzęk. Jak zastosować tę metodę? Liście kapusty należy schłodzić i delikatnie rozbić tłuczkiem do mięsa. Następnie nałożyć okład na bolące miejsce, zabezpieczyć folią spożywczą i zawinąć kolano bandażem elastycznym. Stosuj lecznicze kompresy aż do ustąpienia objawów.

Obrzęk spowodowany urazem – zmniejsz opuchliznę okładami z lodu!

Urazy i kontuzje mogą przydarzyć się każdemu. Chwila nieuwagi, upadek i problem gotowy. Aby powstrzymać rozwój stanu zapalnego i zmniejszyć obrzęk, można zastosować zimne okłady, np. z zamrożonej paczki warzyw klub kostek lodu. Leczenie zimnem znane jest od wielu lat i jest stosowane w medycynie pod nazwą krioterapia. Jej korzystne właściwości są udowodnione, a metoda jest chętnie zalecana przez lekarzy i specjalistów. W wyniku urazu często pojawia się silna opuchlizna – w takiej sytuacji warto nałożyć chłodzący okład z roztworu octu. Ocet winny działa przeciwbólowo i szybko zmniejsza obrzęk.

Domowe sposoby na ból kolana – leczenie bólu imbirem

Imbir znany jest ze swoich korzystnych właściwości prozdrowotnych. Korzeń rośliny uprawnej doskonale wpływa na odporność organizmu oraz schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych. To jednak nie wszystko! Imbir sprawdzi się również w przypadku bólu stawów. Roślina wspomaga regenerację stawów oraz działa przeciwzapalanie. Jak stosować ten naturalny produkt leczniczy? Imbir może być stosowany jako dodatek do codziennego menu. Dobrym sposobem jest także wykorzystywanie korzenia imbiru do przygotowywania zdrowych naparów i syropów. Na bolące kolano warto przygotować pastę z imbiru, kurkumy i oliwy.

Zobacz też:
Domowe sposoby na refluks – jak radzić sobie z dolegliwościami przełyku? Czego nie jeść by objawy się nie nasilały?

Żywokost lekarski i gojnik – babcine sposoby na ból kolan

W przypadku bólu kości i stawów doskonale sprawdzi się naturalna maść z naturalnych ekstraktów roślinnych. Najbardziej znanymi i cenionymi składnikami są:

  • wyciąg z żywokostu lekarskiego;
  • wyciąg z gojnika.

Rośliny mogą być stosowane także w formie okładów i kompresów. Liście żywokostu przyspieszą odbudowę kości i stawów. Alantoina zawarta w żywokoście wspomoże regenerację tkanek. Gojnik od lat stosowany jest do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Obie rośliny świetnie poradzą sobie również z bólem mięśni.

Ból w kolanie a choroba zwyrodnieniowa – co warto stosować?

Choroby zwyrodnieniowe świadczą o uszkodzeniu tkanek danego stawu przez nieprawidłowe obciążenia i zaburzenia struktury chrząstki stawowej. W wyniku choroby uszkodzeniu ulegają wszystkie tkanki stawu. W zmniejszeniu dolegliwości związanych ze zwyrodnieniem stawów pomocne są kąpiele w roztworze solanki. Najlepszym produktem do przygotowania roztworu jest sól uzdrowiskowa. Sól nie tylko zmniejszy ból i stan zapalny, ale również zwiększy ruchomość dotkniętych chorobą stawów i przyspieszy regenerację tkanek.

Przyczyny dolegliwości – kiedy udać się do lekarza i skonsultować problem?

Ból kolan często jest objawem poważnych dolegliwości. Brak odpowiedniej diagnostyki i leczenia może doprowadzić do poważnego uszkodzenia stawu kolanowego oraz znacznego ograniczenia sprawności fizycznej. Wszystkie dolegliwości wokół stawu kolanowego powinny być skonsultowane z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci właściwe leczenie. Domowe sposoby na ból kolana mogą być stosowane w oczekiwaniu na wizytę lekarską lub jako uzupełnienie terapii leczniczej. Szczególnymi sygnałami o konieczności konsultacji z ortopedą są:

  • zaczerwienienie;
  • mocna opuchlizna;
  • zwiększona temperatura kolana;
  • wysoka gorączka.
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból brzucha – porady z domowej apteczki

Problemy ze stawem kolanowym mogą mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawami poważnych chorób może być nie tylko ból, ale również zmniejszona ruchomość stawu, a nawet zaburzenia chodzenia. Domowe sposoby na ból kolana pomogą ci odzyskać sprawność i pozbyć się dolegliwości bólowych.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles