Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, to częsty problem, z którym zmaga się wiele osób. Dyskomfort i ból utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją naturalne metody, które mogą przynieść natychmiastową ulgę! Warto zastosować domowe sposoby na hemoroidy. Może się okazać, że dzięki nim wizyta u lekarza nie będzie konieczna!
Czym są hemoroidy?
Zanim poznasz domowe sposoby na hemoroidy, przeczytaj, czym jest ta dolegliwość. Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, które są fizjologiczną strukturą odbytu i umożliwiają kontrolowanie wypróżniania się. Choroba hemoroidalna występuje wtedy, gdy rozciągnięte hemoroidy wypełniają się krwią, która zostaje zatrzymana i jej przepływ jest zaburzony. Objawy choroby to zazwyczaj świąd oraz pieczenie w okolicach odbytu.
Objawy żylaków odbytu
Objawami hemoroidów może też być krwawienie podczas wypróżnienia, ból i podrażnienie śluzówki odbytu. Ciśnienie w kanale odbytu jest większe podczas wysiłku fizycznego i podczas oddawania stolca. Może to prowadzić do powstawania lub powiększania się guzków, które już istnieją. W dolnej części odbytnicy, wewnątrz odbytu, występują hemoroidy wewnętrzne, a pod skórą wokół odbytu hemoroidy zewnętrzne.
Przyczyny powstawania hemoroidów
Hemoroidy powstają na skutek zbyt dużego ciśnienia krwi w końcowym odcinku jelita grubego. Wśród najczęstszych przyczyn występowania hemoroidów można wymienić:
- siedzący tryb życia;
- ciąża i poród;
- zaparcia;
- dietę ubogą w błonnik;
- otyłość;
- zbyt małą ilość spożywanych płynów;
- choroby przewlekłe, na przykład marskość wątroby.
Hemoroidy w ciąży i hemoroidy po porodzie. Sposoby na hemoroidy w ciąży
Podczas ciąży jelita pracują wolniej. Powoduje to wzrost ciśnienia w okolicach odbytu, żyły odbytu są nabrzmiałe, co prowadzi do częstych zaparć. Z tego powodu kobiety w ciąży i po porodzie często mają problem z hemoroidami. W aptece dostępne są bez recepty maści na hemoroidy dla kobiet w ciąży, które poprawiają przepływ krwi. Jednak nie w każdym przypadku potrzebne są leki na hemoroidy. Domowe sposoby na hemoroidy najlepiej zastosować już przy pierwszych objawach. Umożliwi to ich szybkie złagodzenie. Ważne jest również dbanie o odpowiednią higienę intymną.
Domowe sposoby na hemoroidy
Jeśli objawy nie są nadmiernie uciążliwe i występują rzadko, wystarczą domowe sposoby leczenia. W początkowych stadiach wystarczy odpowiednia profilaktyka. Warto skorzystać z prostych i skutecznych metod, które działają przeciwzapalnie, ściągająco i przynoszą ulgę w bólu.
Domowe sposoby na hemoroidy – zimne okłady
Zimne okłady łagodzą dolegliwości bólowe i zmniejszają obrzęk. Trzeba jedynie pamiętać, że lodu nie należy przykładać bezpośrednio do błony śluzowej odbytu. Można go owinąć w chusteczkę lub papier toaletowy.
Surowy ziemniak pomoże złagodzić dyskomfort
Ziemniak pomaga w leczeniu bolących hemoroidów. Stosuje się go w formie czopków. Należy obrać ziemniaka, a następne wystrugać z niego czopek i włożyć na noc do odbytu.
Domowe leczenie krwawiących hemoroidów – kasztanowiec
Kasztanowiec jest używany w celu uszczelniania naczyń krwionośnych, ze względu na zawartość escyny. Preparaty z jego ekstraktem mogą występować w postaci tabletek lub maści i żeli do stosowania na skórę. Ekstrakt z kasztanowca warto stosować profilaktycznie, gdy jest się narażonym genetycznie na występowanie żylaków.
Ziołowa nasiadówka na hemoroidy zmniejszy stan zapalny
Skutecznym domowym sposobem na hemoroidy są nasiadówki, czyli moczenie okolic odbytu w ciepłej wodzie, która może mieć maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Zalecane jest dodanie do wody wywaru z kory dębu, która wzmacnia naczynia krwionośne i usprawnia krążenie krwi w okolicy odbytu.
Higiena intymna – ciepłe kąpiele i delikatne środki myjące
Bardzo ważna jest higiena intymna, która zapobiega rozwojowi stanu zapalnego skóry i błony śluzowej. Okolice odbytu należy myć ciepłą wodą z dodatkiem środków myjących. Nie powinno się stosować mydła ani drażniących detergentów. Należy wybierać preparaty naturalne, bez sztucznych spieniających i zapachowych substancji.
Zioła na hemoroidy – rumianek
Rumianek, to naturalny lek na hemoroidy, znany już od pokoleń. Można go stosować na różne sposoby. Wskazane są na przykład kąpiele z roztworem z rumianku lub przemywanie hemoroidów herbatą rumiankową. Można również stosować olej rumiankowy, który jest dostępny w aptekach.
Maści i czopki na guzki krwawnicze
Czopki na hemoroidy wspomagają regenerację błony śluzowej odbytu. Zawierają w składzie substancje nawilżające i łagodzące. Takie działanie wykazuje na przykład aloes. Aby złagodzić pieczenie i swędzenie, zwykle stosuje się preparatu o działaniu znieczulającym i przeciwobrzękowym.
Odpowiednia dieta pomaga w leczeniu hemoroidów
W przypadku tej dolegliwości zalecana jest dieta bogata w błonnik, który pobudza perystaltykę jelit. Błonnik znajduje się w otrębach, pełnoziarnistych kaszach, brązowym ryżu, nasionach roślin strączkowych, warzywach i w większości owoców. Na prawidłowe funkcjonowanie jelit wpływają fermentowane produkty mleczne, takie jak maślanki, jogurty i kefiry. Wskazane jest ograniczenie pokarmów, które spowalniają perystaltykę jelit. Są to między innymi białe pieczywo i ryż, kasza manna i banany. Unikać należy też ostrych przypraw, czekolady i alkoholu.
Ważna jest również aktywność fizyczna, która nie powoduje wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, taka jak pływanie, taniec i szybkie spacery.
Choroba hemoroidalna – kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?
Skonsultować się z lekarzem należy przy każdym krwawieniu z odbytu, bo nie tylko bolące hemoroidy je powodują. Takie objawy mogą towarzyszyć chorobom nowotworowym. Powodem do niepokoju jest również ból i zmiana rytmu wypróżnień.
Jak może pomóc proktolog?
Jeśli choroba hemoroidalna jest zaawansowana, może się okazać, że domowe sposoby na hemoroidy to za mało. Lekarz włącza wtedy do terapii leki, antybiotyki lub sterydy. Ostatecznie proktolog może zalecić również leczenie chirurgiczne. Najczęściej stosowane zabiegi na hemoroidy to metoda Barrona i koagulacja. W ciężkich przypadkach wykonywana jest operacja chirurgiczna, która polega na wycięciu objawowych hemoroidów oraz zamknięciu naczynia, które doprowadza krew. Jest to operacja o nazwie hemoroidektomia.
Wiesz już, czym są żylaki odbytu. Warto podkreślić, że choroba ta nie powinna być powodem do wstydu. Ważne jest podjęcie szybkiego leczenia, które może zapobiec jej rozwinięciu się. Mogą być w tym pomocne domowe sposoby na hemoroidy.
Zobacz także:
- Poznaj domowe sposoby na owsiki u dzieci. Owsica – objawy i leczenie. Naturalne sposoby leczenia
- Najlepsze domowe sposoby na zapalenie ucha. Jakie są przyczyny bólu ucha? Dowiedz się, jak złagodzić ból!
- Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego – czy warto je stosować?
- Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!
- Domowe sposoby na kaszel u dzieci i dorosłych. Jak poznać kaszel suchy i mokry? Sprawdź naturalne sposoby na kaszel!