Dla ludzi aktywnych fizycznie każda pora roku jest dobra na ruch. Mimo wielu korzyści płynących z uprawiania sportu, musimy pamiętać o tym, że często wiąże się on z kontuzjami. Co warto mieć w apteczce i jakie domowe sposoby na stłuczenia i siniaki są skuteczne?

Czym jest stłuczenie?

O stłuczeniu mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z obrażeniem powstałym w skutek tępego urazu mechanicznego lub upadku na twarde podłoże. Obrażenia mają charakter zamknięty. Oznacza to, że poprzez uraz nie doszło do przerwania ciągłości skóry. Podczas stłuczenia dochodzi do zgniecenia komórek oraz uszkodzenia naczyń krwionośnych. Właśnie dlatego typowymi objawami są siniaki, opuchlizna czy drobne krwiaki. Może być to połączone z urazem mięśni. Zwykle stłuczenie jest mniej poważnym obrażeniem niż skręcenie, rana lub złamanie.

Jak rozpoznać stłuczenie?

Najczęściej występującym objawem stłuczeń są siniaki, które podczas gojenia kilkukrotnie zmieniają swój kolor. Zmiana barwy z purpurowej aż do żółtej czy zielonej to dobry znak! Oznacza, że uszkodzone komórki krwi są powoli wchłaniane do krwiobiegu. Kolejnym charakterystycznym objawem jest obrzęk miejsca urazu, wynikający z uszkodzenia tkanek podskórnych oraz podwyższona temperatura. Wokół stłuczonej części ciała mogą pojawić się również rozległe krwiaki. Ból o różnym stopniu nasilenia również jest typową reakcją organizmu. Wszystko zależy od części ciała, która doznała urazu.

Zobacz też:
Domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci – jakie są przyczyny nudności oraz naturalne metody leczenia?

Czy trzeba zgłosić się do lekarza?

W wielu przypadkach domowe sposoby na stłuczenia będą wystarczające, by uśmierzyć ból. Jednak są sytuacje, w których nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem. Jedną z nich jest np. pomylenie stłuczenia ze zwichnięciem lub złamaniem. Jeśli mimo stosowania zimnych okładów lub chłodzących maści na stłuczenia odczuwasz silny ból i nie potrafisz poruszać daną częścią ciała – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W takiej sytuacji mogło dojść do złamania kości. Jest to oczywiście dość czarny scenariusz, jednak pamiętaj by nigdy nie ignorować stłuczeń i obrzęków.

Domowe sposoby na stłuczenia

Zanim przystąpisz do wdrożenia jakichkolwiek sposobów na siniaki i stłuczenia, upewnij się czy twoja ręka lub noga nie jest zwichnięta! Jeśli jednak dolegliwości bólowe są w normie, a okoliczności powstania stłuczenia jednoznaczne, możesz przejść do leczenia stłuczenia. W wielu przypadkach koniecznym może okazać się unieruchomienie bolącej części ciała. Pomoże ci w tym bandaż lub opaska elastyczna. Poniżej znajdziesz inne domowe sposoby na stłuczenia!

Lód oraz zimne okłady

Najlepiej sprawdzi się „sztuczny lód” w postaci aerozolu, który możesz nanieść bezpośrednio na stłuczone miejsce. Jeśli jednak takim nie dysponujesz, wystarczy przyłożyć kostki lodu owinięte kompresem lub ręczniczkiem. Zimne okłady zmniejszają obrzęk i hamują wewnętrzne krwawienie. Świetnie sprawdzą się również kompresy namoczone w roztworze sody. Do przygotowania potrzebne będzie pół szklanki zimnej wody oraz łyżeczka sody oczyszczonej. Gdy pozbędziesz się już obrzęku możesz zacząć stosować ciepłe okłady na stłuczenia, które przyspieszą regenerację uszkodzonych tkanek.

Zobacz też:
Domowe sposoby na wypadanie włosów – 5 metod. Jak pozbyć się problemu z wypadającymi kosmykami raz na zawsze?

Preparaty na stłuczenia

Dużą ulgę dadzą ci wszelkie chłodzące preparaty. Zarówno żele na stłuczenia, jak i maści chłodzące (np. maść końska) zadziałają przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Jeśli odczuwasz silny ból, możesz stosować również maści przeciwbólowe. Stosowanie ich na zmianę z tymi chłodzącymi da najlepszy efekt! Jeśli mimo stosowania żelu lub maści przeciwbólowej nadal odczuwasz dyskomfort, polecamy niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Domowe okłady

Nie od dziś zmagamy się z siniakami, dzięki czemu istnieją domowe sposoby na stłuczenia, opracowane dawno temu przez… babcie! Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów na stłuczenia, z wykorzystaniem produktów, które każdy ma w kuchni:

  • liście kapusty – zawierają dużo witaminy C, co uszczelnia naczynia krwionośne. Weź jeden liść, obtłucz z jednej strony, a następnie przyłóż do miejsca urazu, zawiń bandażem i pozostaw na kilka godzin;
  • roztwór octu – przygotuj 100ml, dodaj łyżkę octu i wymieszaj. Następnie zamocz w miksturze kompres lub małą szmatkę i przyłóż na 15min do miejsca stłuczenia.

Jak pozbyć się siniaków?

  • żel aloesowy – nie tylko łagodzi ból, lecz także pomaga zlikwidować stany zapalne skóry;
  • maść nagietkowa – przyspiesza gojenie wszelkich zmian skórnych, łącznie z ukąszeniami, obrzękami czy otarciami. Zdecydowanie warto mieć ją w domu;
  • maść arnikowa – działa przeciwzapalnie oraz stymuluje regenerację skóry;
  • maść z kasztanowca – zmniejsza obrzęk oraz przyspiesza wchłanianie krwiaków;
  • maści na siniaki bazujące na heparynie – usprawniają przepływ krwi;
  • gdy zniknie obrzęk wykonuj delikatne masaże w obolałym miejscu.
Zobacz też:
Szybkie przeczyszczenie – domowe sposoby na poprawę perystaltyki

Domowe sposoby na stłuczenia – podsumowanie

Zarówno stłuczenia, jak i powstające później siniaki, nie są groźnymi zmianami. Wszelkie domowe sposoby mają na celu jedynie zmniejszenie bólu i obrzęku, a także szybsze wchłonięcie się uszkodzonych komórek krwi. Gojenie się siniaków jest procesem długotrwałym, natomiast po paru dniach przestają boleć. Pamiętaj, że najważniejsze jest schłodzenie bolącego miejsca. Pomogą ci w tym maści i żele dostępne w aptekach. Jeśli obrzęk nie schodzi, a do tego ciężko ci poruszać stłuczoną kończyną – nie bagatelizuj tego i udaj się do lekarza.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles