Mimo że nietrzymanie moczu dotyka wielu osób, wciąż jest dość intymną dolegliwością. Parcie na pęcherz to nic wstydliwego! Co więcej, jeśli w porę nie skonsultujesz się z lekarzem, możesz doprowadzić swój organizm do poważnych problemów z nerkami.

Czym jest częstomocz?

Częste oddawanie moczu, zwane również częstomoczem, to zaburzenie polegające na nadmiernej potrzebie oddawania moczu. Może być spowodowane wypijaniem zbyt dużej ilości płynów, jednak najczęściej jest symptomem towarzyszącym innym dolegliwościom. Zdrowe osoby odczuwają parcie na pęcherz zwykle wtedy, gdy jest on zapełniony w ok. 300 ml. Natomiast powodem do niepokoju jest sytuacja, gdy czujesz potrzebę oddawania moczu min. 8 razy w ciągu dnia oraz 2–3 razy w nocy. Częstomocz to jeden z pierwszych objawów infekcji pęcherza moczowego, dlatego nie ignoruj niepokojących objawów i udaj się do lekarza.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zarówno zapalenie pęcherza, jak i inne dolegliwości związane z zakażeniem dróg moczowych wykazują kilka specyficznych objawów, poza charakterystycznym parciem na mocz. Są to m.in.:

  • ból w dolnej części brzucha;
  • dyskomfort, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu;
  • ciągłe uczucie zapełnionego pęcherza;
  • wrażenie, że nie do końca się wypróżniasz;
  • w ostrych stanach wraz z mocze pojawia się krwawienie.
Zobacz też:
Szybkie przeczyszczenie – domowe sposoby na poprawę perystaltyki

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Jest wiele przyczyn częstomoczu. Do najczęstszych zalicza się:

  • stan zapalny cewki moczowej i pęcherza;
  • kolka nerkowa (związana z przebiegiem kamicy nerkowej)(
  • gruźlica;
  • cukrzyca typu I i II;
  • spożywanie dużej ilości moczopędnych napojów (alkoholu, kawy, herbaty);
  • uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego;
  • stan zapalny w gruczole krokowym;
  • nowotwór lub przepuklina pęcherza moczowego.

Powody częstomoczu u kobiet

Zbyt częste oddawanie moczu najczęściej dotyka kobiet, szczególnie tych, które są bardzo aktywne seksualnie. Wynika to z prostej przyczyny – nieoddawania moczu po stosunku. Często dochodzi wtedy do zakażenia układu moczowego. Wszystko przez wprowadzone do dróg moczowych bakterie, które naturalnie tam nie występują. Jednak częste oddawanie moczu nie jest jedynym symptomem infekcji dróg moczowych. Należą do nich również złe samopoczucie, wysoka temperatura oraz ból w okolicy lędźwi. Aby zapobiec zakażeniu, wystarczy, że zapamiętasz, by po każdym stosunku seksualnym koniecznie pójść do toalety.

Diagnostyka

Metoda leczenia częstomoczu zależy od przyczyny jego wystąpienia. W pierwszej kolejności udaj się do lekarza. W zależności od postawionej diagnozy zleci on wykonanie badanie ogólne moczu i krwi, USG jamy brzusznej czy – w przypadku mężczyzn – badanie prostaty. Po zebraniu potrzebnych wyników lekarz dobierze odpowiedni sposób leczenia. W wielu przypadkach wystarczą odpowiednie leki lub antybiotykoterapia, a także odpowiednia dieta i ograniczenie moczopędnych napojów.

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu

Lekarze zalecają spożywanie produktów z żurawiną, jako profilaktykę chorób układu moczowego. Żurawina przeciwdziała infekcjom i pozytywnie wpływa na pracę dolnych dróg moczowych. Jest wiele innych roślin, z których możesz sporządzić napar. Cierpisz na dolegliwości ze strony układu moczowego? Sprawdź zebrane przez nas domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu!

Zobacz też:
Domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci – jakie są przyczyny nudności oraz naturalne metody leczenia?

Ciepła bielizna

Ciepła bielizna to podstawa walki z zapaleniem pęcherza, ponieważ wychłodzenie tej wrażliwej części ciała sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Źle wpływa również siadanie na zimnych siedzeniach, np. z kamienia lub betonu. W sezonie jesiennym i zimowym warto ubierać długie kurtki, sięgające co najmniej do połowy uda. Każde przeziębienie pęcherza może skutkować problemami z oddawaniem moczu, dlatego warto nosić solidne majtki oraz ciepłe ubranie w mniej słoneczne dni.

Zioła na zapalenie pęcherza

Najczęściej polecane są liście rumianku. Wszystko dlatego, że roślina ta posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jeśli masz w domu wannę polecamy ciepłą kąpiel w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku. Natomiast jeśli nie posiadasz wanny, dobrym rozwiązaniem będzie picie naparu z rumianku, nawet do 3 razy dziennie. Kolejnymi uzdrawiającymi roślinami są dziurawiec i krwawnik. Podobnie jak z rumiankiem, możesz dodać napar do kąpieli. Te rośliny również wykazują działanie przeciwzapalne, a dodatkowo przeciwgrzybicze. W problemach z oddawaniem moczu sprzyjać będą również borówki oraz poziomki.

Moczopędne mikstury

Aby oczyścić nerki i usunąć z organizmu niepotrzebne substancje, polecamy moczopędne napary, zawierające substancje przeciwzapalne. Pamiętaj jednak, że wraz z utratą wody w postaci moczu, musisz odpowiednio nawadniać swój organizm, np. pijąc wodę! Jednym z polecanych wywarów jest mieszanka szałwii, rumianku, borówki, majeranku i cytryny. Tak przygotowany napój możesz pić jak herbatę! Kolejną propozycją jest napar z liści brzozy oraz wywar z selera i korzenia pietruszki.

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu – podsumowanie

Częste wizyty w toalecie czy pieczenie podczas oddawania moczu to uciążliwa przypadłość. Sprawia duży dyskomfort chorej osobie, szczególnie, gdy znajduje się poza domem. Jest wiele przyczyn częstego oddawania moczu, dlatego jeśli masz problem z opróżnieniem pęcherza, udaj się do lekarza. Leczenie zapalenia pęcherza zależy od wielu czynników, w tym wyników badań moczu. Leczenie domowe wspomagane ziołami złagodzi nieco objawy, jednak nie wyleczy przyczyn zaburzeń funkcjonowania pęcherza moczowego.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zatkany nos. Jak poradzić sobie z katarem i pierwszymi objawami przeziębienia?

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły