Infekcja dróg moczowych to bardzo bolesna dolegliwość. Łatwo się na nią narazić jesienią i zimą. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać temu schorzeniu, niż leczyć. Jednak, gdy już przydarzy się nam zapalenie pęcherza, domowe sposoby mogą przynieść prawdziwe ukojenie i złagodzić ból. Infekcja niemal zawsze wymaga leczenia farmakologicznego, jednak istnieją również metody domowe. Pomagają one w złagodzeniu stanu zapalnego i wyciszają dolegliwości bólowe. Stosowane są od dawna w medycynie ludowej.

Zapalenie pęcherza – czym jest?

Zapalenie pęcherza to infekcja bakteryjna najczęściej wywołana przez bakterie Escherichia coli. Drobnoustrój ten stanowi naturalną cześć mikroflory jelitowej i w jej obrębie ma korzystne działanie na organizm. Problem pojawia się, gdy bakteria zostanie przeniesiona w rejon cewki moczowej. Może się to stać w czasie nieuważnego korzystania z toalety lub przy braku odpowiedniej higieny. Wtedy patogen dostaje się do pęcherza, wywołując stan zapalny.

Często do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego, gdy bakterie z rejonu odbytu zostają przeniesione w stronę cewki moczowej. Do rozwoju infekcji może dojść również w wyniku wychłodzenia okolic dróg moczowych.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Zapalenie pęcherza – objawy

Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej objawia się bólem pęcherza i brzucha. Nie są to jednak wystarczające symptomy, aby zdiagnozować to schorzenie. Ból umiejscowiony w tym rejonie ciała może wskazywać też na inne schorzenia np. zapalenie jajników czy prostaty u mężczyzn. Oprócz dolegliwości bólowych zapaleniu pęcherza towarzyszą:

  • pieczenie i ból w cewce moczowej;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • ciągłe parcie na pęcherz;
  • wymioty;
  • uczucie nieopróżnionego pęcherza;
  • wydalanie małych ilości moczu w bólu;
  • mocz o charakterystycznym zabarwieniu i zapachu;
  • w ostrych stanach domieszka krwi w moczu;
  • wysoka gorączka i ogólne osłabienie.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Nieleczone zapalenie pęcherza może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Infekcja może przenieść się dalej do układu moczowego i nerek. Jest to bardzo niebezpieczne i może powodować nieodwracalne konsekwencje, z uszkodzeniem nerek włącznie. Dlatego zapalenie zawsze wymaga wizyty u lekarza, który wykona badanie moczu i wdroży odpowiednie leczenie.
Najczęściej zalecanym lekiem jest furagina, chemioterapeutyk bakteriostatyczny, który działa hamująco na namnażanie się bakterii. Choć lek dostępny jest bez recepty, warto wstrzymać się z przyjmowaniem go aż do pobrania próbki moczu. Przyjmowanie leku może bowiem zafałszować wynik badania.
Zakażenie układu moczowego jest bardzo bolesne, dlatego wiele osób szuka sposobów, by sobie pomóc i złagodzić ból. Można wspomóc leczenie zapalenia pęcherza domowymi sposobami, które stosowały już nasze babcie. Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu to przede wszystkim ziołowe napary i nasiadówki, które potrafią przynieść wielką ulgę.

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby. Rumianek

Rumianek to zioło o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Stosowany jest w obrębie śluzówek, stanów zapalnych jamy ustnej, gardła czy dróg rodnych. Sprawdzi się także przy leczeniu schorzeń układu moczowego. Zapalenie pęcherza domowymi sposobami można leczyć poprzez ziołowe nasiadówki. Polegają na kąpieli lub moczeniu w misce w naparze ziołowym. Jak przygotować nasiadówkę z rumianku?

  1. Przygotuj napar z rumianku w garnku, będziesz potrzebować ok. 1 litra czystego naparu;
  2. Nalej do wanny ciepłej wody w temperaturze ok. 37,5 st. Celsjusza;
  3. Wlej do wanny przecedzony i lekko ostudzony wywar ziołowy;
  4. Posiedź w wodzie ok. 15-20 minut;
  5. Ważne, by po wyjściu z wanny utrzymać ciepło, dlatego załóż ciepłą bieliznę, skarpetki i połóż się do łóżka.
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból kolan, które musisz wypróbować. Niektóre z nich są lepsze niż leki!

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby. Żurawina

Żurawina od dawna uznawana jest za najlepszy sposób na naturalne wspomaganie dróg moczowych. Działa moczopędnie i odkażająco na drogi moczowe. Zapobiega osadzaniu się bakterii na ścianach pęcherza. Jest bogatym źródłem witaminy C, przez co wspiera pracę układu immunologicznego w walce z infekcją. Ponadto zapobiega nawrotom tego schorzenia poprzez zakwaszenie moczu. Żurawinę można stosować w postaci tabletek, syropu lub soku z tego owocu. Jest doskonała jako wsparcie farmakologicznej terapii infekcji.

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby. Napar z pokrzywy

Leczenie zapalenia pęcherza domowymi sposobami jest skuteczne, gdy potrzebujesz szybko ulżyć sobie w bólu. W przypadku zapalenia pęcherza o podłożu bakteryjnym domowe metody leczenia mogą okazać się mało skuteczne. Jedną z metod wspomagających jest picie naparu z pokrzywy. Pokrzywa działa moczopędnie, co pomaga w wydalaniu bakterii z układu moczowego. Napar najlepiej pić 3 razy dziennie po jednej filiżance. Przygotujesz go z 4 łyżeczek suszu. Po zalaniu wrzątkiem należy parzyć zioła pod przykryciem przez ok. 10 minut. Lekko ostudzony wywar można pić z dodatkiem miodu.

Domowe metody leczenia – termofor

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza objawia się silnym bólem. Aby nieco złagodzić te dolegliwości, warto zadbać o utrzymanie ciepła w rejonie podbrzusza i dróg moczowych. Nie można dopuszczać do wyziębienia, które potęguje ból. Często stosowaną metodą jest rozgrzewanie okolic brzucha za pomocą termofora. Ciepło skutecznie łagodzi ból w okolicy pęcherza i brzucha, przynosi ulgę. Wystarczy do termofora wlać gorącą wodę, a następnie ułożyć się wygodnie na łóżku układając go na brzuchu lub w okolicy krocza. Już po kilkunastu minutach poczujesz różnicę. Przeciwskazaniem do użycia termofora jest krwawienie m.in. z dróg rodnych.

Zobacz też:
Goździki na ból zęba – jak stosować?

Borówka brusznica na stany zapalne pęcherza

Zapalenie pęcherza domowymi sposobami można leczyć także, stosując napar ziołowy z borówki brusznicy. Podczas zapalenia pęcherza moczowego trzeba dużo pić, szczególnie naparów o działaniu odkażającym drogi moczowe. Tak właśnie działa borówka brusznica, która zwalcza i pomaga w wydaleniu rozwijających się w pęcherzu bakterii. Napar z borówki można przygotować zarówno z suszonych, jak i świeżych owoców i liści. Podczas parzenia naparu, dobrze owinąć naczynie czystą ściereczką. Napar można pić 3-4 razy dziennie.

Rozgrzewająca kąpiel z igliwia

Wśród domowych sposobów na ból, prym wiodą ciepłe kąpiele. Pomagają one uporać się z silnym parciem na pęcherz. Kąpiel z sosnowego igliwia to znany w medycynie ludowej sposobów na różne infekcje. Sprawdzi się również jako domowy sposób na zapalenie pęcherza. Wystarczy przygotować 1/2 kilograma igieł, a następnie zalać wrzątkiem, tak, by wszystkie były przykryte. Po kilkunastu minutach wywar wlać do wanny. Taka kąpiel działa rozgrzewająco i odkażająco, a olejki eteryczne z sosny korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Ciepła kąpiel oddziałuje korzystnie na cały organizm.

Lecznicza soda oczyszczona

Soda to skuteczny sposób na różne dolegliwości. Jednak niewiele osób wie, że można z niej skorzystać także podczas infekcji pęcherza. Niweluje bakterie w moczu i odkwasza organizm. Wystarczy w szklance wody rozpuścić 2 łyżeczki sody oczyszczonej wymieszanej z sokiem z połowy cytryny. Pomimo swojego smaku, ten napój potrafi zdziałać cuda i przyczynić się do szybszego wyleczenia infekcji.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zatkany nos. Jak poradzić sobie z katarem i pierwszymi objawami przeziębienia?

Domowe sposoby na zapalenie dróg moczowych – napary ziołowe

Picie płynów jest szczególnie istotne w czasie infekcji dróg moczowych. Zawsze warto sięgnąć po wodę, jednak dobrym pomysłem jest również picie ziołowych naparów o działaniu moczopędnym i odkażającym. Leczenie infekcji będzie przebiegać szybciej, jeśli w ten sposób będziesz usuwać bakterie obecne w pęcherzu. Co zatem pić przy zapaleniu pęcherza?

  • rumianek;
  • szałwię;
  • dziurawiec;
  • krwawnik;
  • napar z majeranku;
  • wywary warzywne – w szczególności z korzenia pietruszki i selera.

Zioła można pić osobno lub sięgnąć po gotowe mieszanki. Dostępne są one w aptekach lub sklepach zielarskich. Napary takie można pić również profilaktycznie, szczególnie wtedy, gdy infekcje dróg moczowych wciąż nawracają. Należy jednak podkreślić, że utrzymujące się objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Zapalenie pęcherza domowymi sposobami leczono od wieków. Stosowano ziołowe napary, nasiadówki i kąpiele. Choć dziś mamy skuteczne leki farmakologiczne, po domowe metody leczenia można sięgnąć w nagłych przypadkach. Wizyty u specjalisty nigdy nie należy odkładać, jeśli objawom bólowym towarzyszy wysoka gorączka, wymioty i osłabienie. To znak, że rozwija się poważna infekcja, której nie można lekceważyć. Metody domowe można stosować jako wsparcie tradycyjnej kuracji.

Zobacz także:

Zobacz też:
Domowe sposoby na chrypkę, czyli co robić, kiedy nasz głos zawodzi

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły