Woreczek żółciowy, inaczej pęcherzyk żółciowy jest jednym z tych narządów, o których istnieniu niewiele się wie, dopóki, dopóty nie pojawią się objawy upośledzenia jego działania. Jego rola polega na gromadzeniu i zagęszczaniu żółci, co następnie jest wykorzystywane w procesie produkcji tłuszczów. Sama żółć wydzielana jest przez wątrobę i jest wydzieliną niezbędną w trawieniu substancji tłuszczowych.

Atak woreczka żółciowego – czym jest?

Atak woreczka żółciowego wynika z upośledzenia odpływu żółci na skutek kamicy żółciowej. Kolka żółciowa, inaczej wątrobowa charakteryzuje się silnym, przeszywającym bólem zlokalizowanym w prawej, górnej części brzucha (pod prawym łukiem żebrowym). Może on promieniować do pleców, prawej łopatki lub barku. Atak kolki żółciowej pojawia się najczęściej u kobiet otyłych po 40. roku życia. Czynnikami, które zwiększają ryzyko ataku kolki wątrobowej, są m.in. cukrzyca, przewlekłe stosowanie niektórych leków, predyspozycje genetyczne i choroby metaboliczne.

Atak woreczka żółciowego – przyczyny

Ból woreczka żółciowego pojawia się zazwyczaj kilka godzin po zjedzeniu tłustego posiłku. Innymi przyczynami są także:

  1. wysoki poziom cholesterolu;
  2. przewlekły stres;
  3. długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych;
  4. wzmożony wysiłek fizyczny.
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból brzucha – porady z domowej apteczki

W niektórych przypadkach silny ból w okolicy prawego łuku żebrowego jest konsekwencją rozwoju innej jednostki chorobowej, a także zaburzeniem funkcji dróg żółciowych.

Atak woreczka żółciowego – objawy

Ból brzucha, który jest głównym objawem ataku woreczka żółciowego, może trwać nawet kilka godzin. To jednak niejedyny symptom kolki wątrobowej. Częstymi objawami są także nudności i wymioty. Chory najczęściej sięga wówczas po leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Co ważne, jeżeli ból nie ustępuje, a dodatkowo pojawia się gorączka, może być to zwiastun zapalenia pęcherzyka żółciowego. Czasami mogą pojawić się również dreszcze, stolce o jasnym kolorze i ciemne zabarwienie moczu.

Jak rozpoznaje się atak woreczka żółciowego?

Podczas wizyty lekarz zbiera dokładny wywiad, po czym kieruje swojego pacjenta na badania USG. Pomocnym narzędziem diagnostycznym są również badania krwi, które w przypadku kolki wątrobowej wykażą wysokie stężenie bilirubiny, nadaktywność lipazy i amylazy. Lekarz może zadecydować dodatkowo o wykonaniu rezonansu magnetycznego.

Atak woreczka żółciowego – domowe sposoby leczenia

Domowe sposoby leczenia ataku woreczka żółciowego polegają jedynie na skorzystaniu z leków przeciwbólowych i przeciwrozkurczowych. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie podstawowych badań. Istnieje jednak skuteczna profilaktyka, która zmniejsza ryzyko pojawienia się dolegliwości ze strony woreczka żółciowego.

Dietetyczne zalecenia uwzględniają:

  • lekkostrawne posiłki, w tym chude mięso, warzywa (najlepiej gotowane na parze) i produkty bogate w błonnik,
  • wybieranie pełnoziarnistego pieczywa,
  • unikanie smażonych i tłustych potraw, szczególnie wysoko przetworzonych,
  • wyłączenie z diety roślin strączkowych i kapustnych,
  • ograniczenie spożywania alkoholu.
Zobacz też:
Goździki na ból zęba – jak stosować?

Lekarze podkreślają, jak ważna jest redukcja masy ciała u osób otyłych. Pozwala to zmniejszyć poziom cholesterolu, który jest jednym z czynnikiem wpływających na możliwość pojawienia się bolesnych dolegliwości. W aptece bez recepty dostępne są także zioła, działające rozkurczająco. W ich składzie wyróżnić można np. pinen, czy też borneol. Takie herbaty warto pić po posiłku, aby poprawić trawienie tłuszczów.

Nieleczone ataki woreczka żółciowego a powikłania

Warto pamiętać o tym, że bagatelizowanie objawów kolki wątrobowej lub zaniechanie leczenia, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Niektóre z nich stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Zalicza się do nich m.in.:

  • zapalenie dróg żółciowych,
  • przewlekłe zapalenie ścian pęcherzyka żółciowego,
  • ostre zapalenie trzustki,
  • wtórna marskość wątroby.

Atak woreczka żółciowego – chirurgia

Jednym ze sposobów, które mają na celu zapobieganie atakom woreczka żółciowego, jest usunięcie tego narządu. Jeszcze do niedawna usuwano go klasyczną metodą otwartą. Obecnie, dzięki postępowi medycyny, zabieg ten wykonywany jest laparoskopowo. Kiedy lekarz może zadecydować o operacji. Jest to profilaktyka w przypadku osób z wysokim stopniem otyłości, a także ostrego zapalenia trzustki.

Cholecystektomia laparoskopowa

Za pomocą tej metody wykonuje się zdecydowaną większość zabiegów. Ma ona wiele zalet, w tym przede wszystkim krótki czas rekonwalescencji. Pacjenci na ogół opuszczą szpital kolejnego dnia po operacji. Od lat 90. ubiegłego wieku jest to złoty standard usuwania kamieni żółciowych. Innym plusem jest również to, że bardzo rzadko daje powikłania, co czyni go bardzo bezpiecznym.

Zobacz też:
Duszący kaszel w nocy – domowe sposoby. Co pomaga?

Cholecystektomia otwarta

Do niedawna stosowana była na szeroką skalę. Nadal jest wykorzystywana w przypadkach, gdy zabieg laparoskopowy wiązałby się w dużymi trudnościami technicznymi. W przypadku cholecystektomii otwartej pacjent musi pozostać w szpitalu nawet kilka dni. Ponadto znacznie zwiększa się ryzyko powikłań, w tym silnego bólu pooperacyjnego, a także ryzyko pojawienia się zrostów i przepuklin. Z tego też względu, ten rodzaj klasycznego sposobu na usunięcie woreczka żółciowego jest dziś coraz rzadziej stosowany.

Domowe sposoby na atak woreczka żółciowego pomogą znacznie złagodzić dokuczliwy ból. Warto jednak pamiętać o tym, że najważniejsze to zapobieganie takim napadom. Kluczowe znaczenie ma lekkostrawna, niskotłuszczowa dieta, która eliminuje ryzyko niestrawności i wzdęć. Profilaktyka obejmuje również częste wizyty u lekarza i wykonywanie morfologii, w tym przede wszystkim profilu lipidowego i wskaźników pracy wątroby. Nie mniej ważne jest także systematyczne wykonywanie USG jamy brzusznej, co pozwala wykryć wiele chorób układu pokarmowego na wczesnych etapach ich rozwoju.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles