Zbierane w ciągu ostatniego miesiąca dane pokazują, z jaką siłą uderzył ponownie koronawirus. Europa odnotowała w ciągu ostatnich czterech tygodni wzrost liczby nowych zakażeń aż o 120 procent.

Koronawirus. Europa zmaga się ze wzrostem liczby zakażeń.

Według najnowszych danych, najgorzej wygląda sytuacja w krajach bałtyckich. W przypadku Łotwy mamy do czynienia ze 134 nowymi zakażeniami na 100 tysięcy mieszkańców. W przypadku Estonii jest to 115 zakażeń, a na Litwie 106.

Wysokie wskaźniki dotyczą także Bałkanów. Przykładowo w Serbii jest to 100 infekcji na 100 tysięcy mieszkańców, a na Słowenii 95. Rumunia odnotowuje każdego dnia 74 infekcje w przeliczeniu na wspomnianą liczbę mieszkańców.

Koronawirus. Europa w gorszej sytuacji niż Polska

Jeśli chodzi o dane z ubiegłego tygodnia, Polska wygląda na tle wielu innych krajów Europy znacznie lepiej. Stwierdzano wówczas około 15 infekcji na 100 tysięcy mieszkańców. W przypadku Wielkiej Brytanii jest to 65 infekcji, a w Belgii 53.

Widać tu jednak tendencję rosnącą. Najszybciej rośnie liczba zakażeń w Czechach, gdzie w czwartek odnotowano wzrost o 164 proc. w porównaniu do minionego tygodnia. W Polsce jest to aż 77 proc.

Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, najwyższa liczba zakażeń odnotowywana jest w Wielkiej Brytanii, gdzie każdego dnia stwierdzane są 44 tysiące nowych infekcji. W Rosji jest to 36 tysięcy, na Ukrainie 22 tysiące. Niemcy dopisują każdego dnia średnio 16 tysięcy nowych zakażonych. Polska w tym okresie odnotowywała średnio 5,7 tysiąca zakażeń dziennie. Wiemy już jednak, że sytuacja się pogarsza. Tylko dzisiaj odnotowano ponad 9 tysięcy infekcji.

Zobacz też:
Cholera zabiła 650 mieszkańców Nigerii

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły