Czym charakteryzuje się skolioza?
Jest to wada kręgosłupa, na którą cierpi nawet 12% populacji. Skolioza często występuje u dzieci i ma związek z wrodzonymi nieprawidłowościami w obrębie układu ruchu. Ale zdarza się też, że rozwija się w późniejszych latach życia. Wówczas jest spowodowana chorobami i nieprawidłowymi nawykami.
Co to jest skolioza? Wiele osób kojarzy ją z bocznym wygięciem kręgosłupa. Jednakże wada ta charakteryzuje się skrzywieniem aż w trzech płaszczyznach: strzałkowej, poprzecznej i bocznej. Skolioza występuje w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym. Rozpoznaje się ją w badaniu rentgenowskim. Poza tym gołym okiem widoczne jest wykrzywienie kręgosłupa w bok, a także uniesienie barku i biodra po jednej stronie ciała.
Ćwiczenia na skoliozę
Ćwiczenia na skoliozę najlepiej dopasowywać indywidualnie, dlatego należy zapisać się na wizytę do fizjoterapeuty. Następnie terapia może być prowadzona w domu.
Przykładowe ćwiczenia na skoliozę to:
- Leżenie na brzuchu z wyciągniętymi przed siebie rękami. Wykonywanie ruchów dłońmi, jak podczas pływania żabką – 10 powtórzeń.
- Leżenie na brzuchu z wyciągniętymi przed siebie rękami. Złączenie dłoni bez opierania się na łokciach – 10 powtórzeń.
- Skłony tułowia w przód i do przeciwnej kończyny dolnej – 10 powtórzeń.
- Stanie tyłem do ściany. Podjęcie próby przyciśnięcia do niej jednocześnie głowy, pleców, pośladków i nóg z maksymalnym wyprostowaniem ciała – 5 powtórzeń.
- Leżenie na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Poruszanie na zmianę raz jedną, raz drugą nogą (tzw. rowerek).
- Wykonywanie przysiadów z ustawieniem nóg w lekkim rozkroku (należy zwrócić uwagę, aby plecy były przez cały czas proste) – 10 powtórzeń.
Warto pamiętać o ogólnej aktywności fizycznej. Przy skoliozie wskazane jest pływanie, ale zalecane są też gimnastyka rozciągająca (np. joga), taniec, a nawet sporty walki. Przed rozpoczęciem treningów należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, ponieważ przy bardziej zaawansowanych wadach niektóre z ćwiczeń mogą nie być wskazane.
Jakie ćwiczenia nie są dobre na skoliozę?
Przy skoliozie ważne są nie tylko ćwiczenia korekcyjne, ale także ogólna aktywność fizyczna. Jednak nie wszystkie sporty mogą być wykonywane przez osoby z rozpoznaną wadą. Powinny one unikać podnoszenia ciężarów i akrobatyki (zwłaszcza wykonywania przewrotów). Niewskazane są ćwiczenia, które wymagają ściągania łopatek.
Czy skoliozę można wyleczyć?
Odpowiednio prowadzona terapia może spowodować wycofanie się skoliozy. Bardzo ważne jest jednak, aby rozpoczęła się ona bardzo wcześnie – zaraz po rozpoznaniu wady. Oprócz ćwiczeń ważne jest także pilnowanie prawidłowej postawy ciała. Niekiedy jedynym sposobem leczenia skoliozy jest zabieg chirurgiczny.