Dotychczas w krajach UE wydano 650 mln cyfrowych zaświadczeń o pełnym zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Nowe zalecenia muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie oraz Parlament Europejski.

Paszport covidowy: nowe regulacje mają zapewnić większe bezpieczeństwo

Komisja Europejska wydała następujące oświadczenie:

Dziewięciomiesięczny okres uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawkę przypominającą należy podać po upływie sześciu miesięcy, i przewiduje dodatkowy okres trzech miesięcy, który ma umożliwić dostosowanie krajowych kampanii szczepień i zapewnić obywatelom możliwość otrzymania dawki przypominającej

– czytamy na stronie KE.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności natomiast podkreśla, że nowe regulacje mają zapewnić jeszcze bezpieczniejsze podróżowanie:

Zaszczepiliśmy ponad 65 proc. całej ludności UE, ale to nie wystarczy. Nadal zbyt wiele osób jest pozbawionych ochrony. Aby wszyscy mogli podróżować i żyć bezpiecznie, musimy pilnie osiągnąć znacznie wyższy wskaźnik zaszczepienia. Musimy również wzmocnić naszą odporność dzięki dawkom przypominającym

– mówi cypryjska polityk.

Paszport covidowy: nowe zasady dotyczące podróży

Komisja Europejska zamierza także zaktualizować zasady dotyczące podróży z państw trzecich do Unii Europejskiej. Od 10 stycznia 2022 roku będą akceptowane szczepionki, których nie uznaje Europejska Agencja Leków, ale które znajdują się na liście szczepionek zalecanych przez WHO. Osoby podróżujące z krajów trzecich, które będą zaszczepione preparatem innym niż zatwierdzony przez EAD, ale zatwierdzonym przez WHO, będą musiały także okazać negatywny wynik testu PCR.

Zobacz też:
Objawy COVID-19 różne u kobiet i mężczyzn. Ważny jest także wiek

Źródło: PAP

Zobacz także: