Szczepionki przeciw grypie będzie można kupować w liczbie nie większej niż jedna na osobę. Obwieszczenie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

Szczepionki przeciw grypie z ograniczeniami

Decyzja rządu jeśli chodzi o szczepionki przeciw grypie będzie obowiązywać już od jutra. Nowe przepisy mówią o możliwości sprzedaży w aptekach maksymalnie jednego preparatu na osobę powyżej 9 roku życia raz na 180 dni.

Szczepionki mają być sprzedawane z ograniczeniami w związku z obawami rządu co do ich dostępności. Takie sytuacje miały miejsce już wcześniej w trakcie epidemii koronawirusa. Rząd spodziewa się wzrostu zainteresowania przed sezonem jesienno-zimowym. Chodzi o preparaty Efluelda, Fluarix Tetra, Influvac, Influvac Tetra i VaxigripTetra.

Szczepionki przeciw grypie – jedna sztuka na osobę

Polacy chcący się zaszczepić przeciwko grypie nie będą więc mogli kupować preparatów „na zapas”. W aptekach będzie można kupić najwyżej jedną sztukę szczepionki co 180 dni.

Co ciekawe, zainteresowanie Polaków jeśli chodzi o szczepionki przeciw grypie nie jest zbyt duże. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ubiegłej jesieni ze szczepień skorzystało tylko 4 proc. społeczeństwa. Nie są to szczepienia obowiązkowe.

Za: PAP, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

Zobacz też:
Odporność populacyjna coraz bliżej

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły