Dzięki zmianom, trzecia dawka szczepionki, nazywana inaczej przypominającą, będzie podawana nie tylko osobom wykonującym zawody medyczne. Lista osób została mocno rozszerzona.

Trzecia dawka szczepionki. Dla kogo?

Zaktualizowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy dotyczące możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki dotyczą między innymi personelu pomocniczego i administracyjnego zatrudnionego w opiece zdrowotnej. Chodzi między innymi o rejestratorki oraz salowe, pod warunkiem że charakter ich pracy wiąże się z bezpośrednim kontaktem z pacjentem.

Trzecią dawkę szczepionki będzie można podawać również uczniom szkół oraz studentom uczelni, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem w trakcie zajęć. Komunikat w tej sprawie został opublikowany przez ministerstwo zdrowia 28 września.

Trzecia dawka szczepionki. Kiedy? O jaki rodzaj szczepionki chodzi?

Trzecia dawka szczepionki przeznaczona jest obecnie dla ograniczonego grona pacjentów. Będzie też można ją podać nie wcześniej niż po 6 miesiącach od zakończenia całego schematu szczepienia.

Kolejna, przypominająca dawka, w każdym przypadku będzie preparatem Comirnaty Pfizer-BioNTech. Będzie ona podawana wszystkim pacjentom, także tym, którzy szczepili się wcześniej preparatami innych producentów.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku osób z zaburzeniami odporności, które otrzymały wcześniej szczepionkę AstraZeneca lub Johnson & Johnson. Będą one wyłączone z otrzymywania dawki uzupełniającej w podstawowym schemacie.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Koronawirus: W Moskwie coraz gorzej. Władze apelują o ograniczenie kontaktów

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły