W ubiegłym roku w Polsce u 24 tys. kobiet wykryto nowotwór złośliwy piersi. 8 tys. z nich niestety zmarło.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Polki niechętnie poddają się badaniom

Uwzględniając powyższe dane nie ma wątpliwości, że statystyka umieralności jest bardzo wysoka. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Lekarze zgodnie podkreślają, że jeżeli mamy do czynienia ze wczesnym stadium choroby, wówczas szansa na całkowite wyleczenie jest niemal pewna. W tym bezsprzecznie pomaga regularne samobadanie wykonywanie cyklicznie pomiędzy wizytami kontrolnymi USG czy mammografii. Sęk w tym, że Polski pomimo licznych kampanii zachęcających do działań prozdrowotnych wciąż badają się niechętnie i nieregularnie. Główną przyczyną takiego postępowania jest obawa przed „wyczuciem czegoś złego”, inne panie z kolei przyznają, że nie są w stanie wykształcić u siebie tego nawyku w natłoku codziennych zajęć. 1/4 ankietowanych natomiast nie wie jak właściwie samobadać własne piersi.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. BIUSTOapka, czyli aplikacja, która dba o kobiece piersi

Polki do samobadania zachęca bieliźniana marka Panache – organizator kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. W tym celu firma oferuje bezpłatną aplikację BIUSTOapka, która kompleksowo dba o zdrowie piersi. O tym jak ważna jest profilaktyka mówi Elżbieta Kozik ze stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które jest wieloletnim partnerem kampanii:

„Jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania zmian jest samobadanie piersi. Potrafi w wielu przypadkach dosłownie, uratować komuś życie”.

Samobadanie najlepiej wykonywać raz w miesiącu, pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu (po miesiączce). Wtedy piersi mają najbardziej neutralną strukturę i nie są aż tak wrażliwe. Samobadanie nie zajmuje więcej niż 3 – 5 minut. Można je wykonywać przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku.

Zobacz też:
Amerykanie chcą stworzyć lek przeciwwirusowy. Na badania przeznaczą ponad 3 mld dolarów

Źródło: dotykamwygrywam.pl

Zobacz także: