Informację na temat stanowiska WHO przekazała w trakcie środowej konferencji w Genewie główna specjalistka naukowa organizacji. Soumya Swaminathan podkreśliła, że trzecia dawka nie jest konieczna.

Trzecia dawka. WHO zajęła stanowisko

Jak zaznaczyła ekspert, w pierwszej kolejności powinny zostać zaszczepione wszystkie osoby, które nie otrzymały jeszcze pełnej dawki. Dopiero w dalszej kolejności można wprowadzać dawki przypominające w bogatszych krajach. Swaminathan podkreśliła również, że według obecnych danych nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki.

Głos zabrał także doradca WHO Bruce Ayward. Wskazał on, że ilość szczepionek na świecie jest obecnie wystarczająca. Problem stanowi jednak to, że nie są one kierowane do najbardziej potrzebujących.

Trzecia dawka. USA i Izrael planują szczepienia

Stany Zjednoczone mają jednak w tej kwestii inne zdanie. Przed zabraniem głosu przez WHO poinformowano, że już 20 września USA mają zamiar rozpocząć podawanie dawki przypominającej na szeroką skalę.

Wczoraj o decyzji w tej sprawie poinformowali szefowie głównych amerykańskich agencji ds. zdrowia i zespołu ds. COVID-19, który doradza prezydentowi USA. Powodem jest słabnąc ich zdaniem z upływem czasu skuteczność preparatów przeciwko koronawirusowi. Trzecia dawka ma być podawana po ośmiu miesiącach od drugiej.

Podobnie chce postąpić Izrael. Tamtejsze ministerstwo zdrowia chce podawać trzecią dawkę szczepionki wszystkim powyżej 12. roku życia. Poinformował o tym wczoraj wieczorem kanał 12. telewizji. Do tej pory trzecią dawkę szczepionki w Izraelu otrzymało już 12 proc. mieszkańców w wieku od 40 lat.

Zobacz też:
Czwarta fala zakażeń w Polsce. Zmierzamy w kierunku szczytu

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły