Uboga dieta, obfitująca w pokarmy tłuste i przetworzone jest częstą przyczyną zaparć. Nie oznacza to, że zaparcia nie mogą być objawem choroby, np. chorób zapalnych jelita, a nawet nowotworów. Przed udaniem się na konsultację lekarską, możesz wypróbować też inne metody. Ziołowe specyfiki to sprawdzony sposób na szybkie przeczyszczenie. Domowe sposoby pomagają bezinwazyjnie wyregulować pracę jelit. W wielu przypadkach okazuje się, że wizyta u lekarza nie jest wcale konieczna.

Czym są zaparcia?

Zaparcia, czyli inaczej zbyt rzadkie wypróżnienia, to problem pojawiający się niezależnie od wieku. O zaparciach możemy mówić, gdy stolec oddawany jest 1-2 razy w tygodniu, a nawet rzadziej. Wypróżnianie przychodzi z trudem, a stolec jest twardy i zbity. Często zatwardzeniu towarzyszy też uczucie niewypróżnienia do końca i zalegania stolca w końcowym odcinku jelita.

Problem zaparć częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i ma to związek z wahaniami hormonalnymi. Wiele pań skarży się na ten problem przed lub w trakcie miesiączki. Zaparcia są również częste u osób starszych, a przyczyną tego stanu jest znaczne spowolnienie ruchu robaczkowego jelit.

Zobacz też:
Domowe sposoby na refluks – jak radzić sobie z dolegliwościami przełyku? Czego nie jeść by objawy się nie nasilały?

Przyczyny zaparć – skąd się biorą zaparcia?

Przyczyny zaparć mogą być bardzo zróżnicowane i wskazywać na poważniejsze schorzenia całego organizmu. W większości przypadków, zatwardzenia nie mają żadnej określonej przyczyny. Taki rodzaj nazywany jest zatwardzeniem idiopatycznym. Czasem jednak zaparcia powstają w wyniku następujących działań:

  • siedzący tryb życia;
  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • nieprawidłowa dieta;
  • niewystarczające nawodnienie organizmu;
  • zażywane leki;
  • ciąża;
  • choroby układu pokarmowego;
  • hemoroidy;
  • powstrzymywanie wypróżnień;
  • zła pozycja w trakcie defekacji.

Diagnostyka w tym przypadku jest ważna, jednak zanim udasz się na konsultację, warto wypróbować szybkiego przeczyszczenia domowymi sposobami. Okazuje się, że wiele produktów spożywczych wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego i częstotliwość wypróżnień.

Szybkie przeczyszczenie – domowe sposoby

Zanim sięgniesz po środek przeczyszczający, zastanów się nad swoją dietą. Czy spożywasz regularnie produkty pełnoziarniste tj. ciemne pieczywo, kasze, lub otręby? Czy wypijasz m.in. 2 litry wody dziennie? Czy w twojej diecie regularnie pojawiają się sezonowe warzywa i owoce? I najważniejsze – czy regularnie dbasz o aktywność fizyczną? Jeśli nie, to znak, że twoje problemy z wypróżnianiem mogą mieć związek z twoim stylem życia. Dlatego w pierwszej kolejności musisz zadbać o zdrowe nawyki. Pozostałe sposoby na zaparcia będą skuteczniejsze, jeśli zadbasz również o urozmaiconą dietę.

Szybkie przeczyszczenie domowe sposoby – zmiana diety

Ważnym czynnikiem jest dieta. Musisz zadbać o ilość i jakość spożywanych posiłków. Najlepiej jest zjadać 4-5 posiłków dziennie o regularnych porach. Taka dieta na zaparcia stabilizuje perystaltykę jelit, zapewnia regularne wypróżnienia i zapobiega cukrzycy. Dieta powinna być bogata w błonnik. Dzienna ilość spożywanego błonnika powinna oscylować w granicach 20-30 gramów na dobę. Składnik ten uzupełnisz, wprowadzając do posiłków otręby pszenne i większą ilość świeżych owoców (jabłka, banany, pomarańcze).

Zobacz też:
Domowe sposoby na chrypkę, czyli co robić, kiedy nasz głos zawodzi

Domowe sposoby na zaparcia – suszone śliwki

Jeśli cierpisz na zaparcia, możesz zastosować domowe sposoby, które pozytywnie wpływają na proces trawienia. Pracę przewodu pokarmowego doskonale regulują suszone śliwki. W 100 gramach tych owoców znajduje się aż 10 gramów błonnika! Aby jednak nadawały się do spożycia, owoce należy wcześniej namoczyć. Dopiero po upływie 8-10 godzin, śliwki można zjeść. Wody, w której moczyły się owoce, nie należy wylewać. Najlepiej jest ją wypić, ponieważ jest bogata we wszystkie substancje obecne w owocach.

Z suszonych śliwek warto przygotować kompot. Będzie on działał podobnie jak same owoce. Do śliwek możesz dodać też jabłka, skórkę z pomarańczy i laskę wanilii. Składniki zawarte w suszonych owocach zmuszą jelita do pracy, a tym samym wypróżnienia. To skuteczne i szybkie przeczyszczenie domowym sposobem.

Domowe sposoby na zaparcia – napary z ziół

Mięta to jedno z ziół, po które najczęściej sięgamy przy problemach trawiennych. Sprawdza się przy różnych rodzajach zaparć, niweluje wzdęcia i reguluje perystaltykę jelit. Substancją, która wspomaga walkę z zaparciami, jest obecny w liściach mięty mentol. Wpływa on na zahamowanie wydzielania żółci, a równocześnie oddziałuje na zwiększenie wydzielania soków trawiennych. Ziołowy napar warto pić profilaktycznie lub po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych potraw.
Innym ziołowym specyfikiem, który działa na rozluźnienie masy kałowej, jest melisa. To zioło znane głównie z uspokajających właściwości jest skuteczne także przy kłopotach trawiennych. Pobudza wydzielanie soków i żółci, zmniejsza napięcie w rejonie jelit, ułatwia defekację.

Szybkie sposoby na zatwardzenie – siemię lniane

Siemię lniane niweluje zaparcia, gdyż podobnie jak śliwki, zawiera wysoką zawartość błonnika. Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, skraca czas pasażu jelitowego i zwiększa objętość stolca. Siemię lniane wystarczy zalać wodą i zostawić, aż przyjmie kleistą, gęstą formę. Należy też pamiętać, aby w czasie walki z zaparciami spożywać odpowiednią ilość wody. W przypadku zatwardzenia to min. 2,5 do nawet 3 litrów wody. Kleik z siemienia lnianego jest bezpieczny dla dzieci i dorosłych, a także kobiet w ciąży.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zatwardzenie – zdrowa dieta to podstawa

Szybkie przeczyszczenie domowe sposoby – lewatywa

Zaparcia potrafią skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Czasem, pomimo zastosowanych metod, efekt nie jest zadowalający. Naturalne sposoby są skuteczne, jeśli wraz z nimi następuje zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli zaparcia nadal nie ustępują, metodą, która zawsze działa, jest lewatywa. To najlepszy sposób na oczyszczenie jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych. Jest stosowana doraźnie lub przed badaniem diagnostycznym, jakim jest kolonoskopia. Pomaga pozbyć się niestrawionych resztek pokarmowych i wzdęć.

Aby wykonać lewatywę, należy przegotować litr wody i ostudzić ją do temperatury ciała. Do przegotowanej wody warto dodać kilka kropli soku z cytryny. Płyn należy wprowadzić do odbytu za pomocą gruszki lub wlewnika doodbytniczego. Warto jednak pamiętać, że lewatywę można stosować, gdy pozostałe domowe sposoby zawiodą.

Przeczyszczenie jelit – kefir i przetwory mleczne

Dobre rezultaty w walce z zatwardzeniem przynosi spożywanie fermentowanych produktów mlecznych. Kefir, jogurt czy maślanka są pomocne przy problemach z wypróżnieniami. Duża ilość zdrowych bakterii kwasu mlekowego przyczynia się regulowania wypróżnień i zapobiega tworzeniu się zastojów mas kałowych. To naturalne środki na przeczyszczenie. Kefir lub jogurt dobrze spożywać na czczo.

Szybkie przeczyszczenie domowymi sposobami przynosi dobre efekty. Domowe sposoby na zatwardzenie są skuteczne, jeśli oprócz doraźnych działań, wprowadzisz zmiany w trybie życia. Aktywność fizyczna jest równie ważna, jak spożywane pokarmy i ilość wypijanych płynów. Jeśli oczekujesz natychmiastowego efektu, możesz sięgnąć po farmakologiczne leki na przeczyszczenie. Ich działanie bywa gwałtowne, dlatego po zażyciu środka, warto zostać w domu, oczekując na efekty.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból żołądka – ulga w brzuchu bez leków!

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles