Podrażnienie strun głosowych i towarzyszący mu ból gardła mogą być objawami infekcji, zapalenia krtani lub nadwyrężenia głosu. W zależności od przyczyny chrypki w końcowym etapie możesz nawet stracić głos. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jednak można samodzielnie zająć się leczeniem objawowym, poprzez domowe sposoby na chrypę. Przekonaj się, jakie metody powinny zadziałać!

Czym jest chrypka?

Chrypką określa się każdą niechcianą zmianę głosu. Zmienia się jego barwa i wysokość, głos może stać się bardziej chrapliwy lub szorstki. Dokuczliwa dolegliwość powstaje poprzez zaburzenie mechanizmu drgań fałdów głosowych. Zwana przez niektórych chorobą zawodową, jest częstą przypadłością ludzi pracujących głosem, np. aktorów, wokalistów czy nauczycieli. Chrypce często towarzyszy podrażnienie gardła, suchy kaszel i drapanie w gardle.

Rodzaje chrypki

Wyróżniamy 2 rodzaje chrypy:

  • krótkotrwałą – jest wywołana przez infekcje wirusowe lub bakteryjne, zbyt dużą eksploatację głosu, palenie papierosów, spożywanie dużych ilości alkoholu, picie zimnych napoi lub kontakt z alergenem;
  • przewlekłą – związana jest zwykle z długotrwałym nadwyrężaniem strun głosowych. Przewlekła chrypka może sygnalizować zanikowe lub przerostowe zmiany strun głosowych, a także uszkodzenie nerwów krtani (wywołane np. nowotworem).
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból kolana – jak złagodzić ból kolana? Poznaj najczęstsze przyczyny i babcine sposoby na ból kolan!

Zanim poznasz domowe sposoby na chrypkę, sprawdź, jakie są jej najczęstsze przyczyny.

Najczęstsze przyczyny chrypki

Chrypka to często pierwszy sygnał organizmu, informujący o wirusowej lub bakteryjnej infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli nadmiernie eksploatujesz gardło bez odpowiedniego nawilżenia, prędzej czy później doświadczysz chrypki. Przewlekła chrypa to również dolegliwość towarzysząca nałogowym palaczom. Mogą ją wywoływać również niektóre leki, a także alergie lub poważne choroby, jak nowotwory gardła i krtani. Jeśli nie występują u ciebie niepokojące objawy, ale chrypka trwa dłużej niż tydzień – koniecznie udaj się do lekarza.

Chrypka u dziecka

W przypadku dzieci chrypka również może sygnalizować infekcję górnych dróg oddechowych. Może być też znakiem, że w pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze. Wtedy warto rozejrzeć się za odpowiednim nawilżaczem powietrza. Jednak niezależnie od twoich podejrzeń – udaj się do lekarza, najlepiej laryngologa. Dzięki temu będziesz wiedział, w jaki sposób łagodzić objawy. Jeśli chodzi o specyfiki dla dzieci, jest znaleźć duży wybór syropów, a zamiast tabletek możesz im zaproponować lizaki na gardło. Są one bezpieczniejszą formą niż pastylki, a mogą dać równie skuteczne efekty.

Domowe sposoby na chrypkę i utratę głosu

Tak jak wspomnieliśmy wyżej – jest wiele przyczyn chrypki. Jeśli nie dowiesz się, skąd pojawiła się u ciebie, nie dobierzesz odpowiedniego sposobu leczenia. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby na chrypkę są nie tylko chwilowym ratunkiem. Zebrane przez nas metody warto stosować jako odpowiednią profilaktykę, szczególnie kiedy pracujesz głosem!

Zobacz też:
Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!

Zioła wspomagające leczenie chrypki

Warto stosować następujące zioła:

  • napar z siemienia lnianego – dzięki substancjom o właściwościach powlekających zapewnia odpowiednie nawilżenie gardła i błony śluzowej;
  • napar z szałwii – gwarantuje działanie przeciwzapalne i rozkurczowe;
  • rumianek – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dodatkowo łagodzi ból i zmniejsza uszkodzenia śluzówki gardła;
  • olejek lawendowy – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, najlepiej sprawdzi się podczas inhalacji.

Nawilżenie i płukanie gardła

Sprawdzonym i skutecznym domowym sposobem na chrypkę jest płukanka, którą przygotujesz z roztworu soli kuchennej. W pewnym rodzaju chrypki może okazać się zbyt mocna, co spowoduje uszkodzenia, dlatego warto postawić na płukanki ziołowe. Zabieg należy powtarzać 3 razy dziennie. Pamiętaj również o piciu dużej ilości napojów, najlepiej niegazowanej wody i herbaty. Nawilżenie gardła to klucz do pozbycia się uciążliwej chrypki!

Inhalacje

Inhalacje są skuteczne nie tylko przy dolegliwościach związanych z zatokami. Dzięki nim skutecznie nawilżysz drogi oddechowe, a poprzez wdychanie gorącej pary wodnej poprawi się ukrwienie błon śluzowych gardła. Dodatkowo, dodając olejki eteryczne (np. lawendowy, miętowy lub eukaliptusowy), zapewnisz działanie bakteriobójcze, co usprawni regenerację jamy ustnej i gardła.

Produkty spożywcze

Wśród domowych sposobów na chrypkę nie może zabraknąć babcinej mikstury – syropu z cebuli. Ma on działać bakteriobójczo i wzmacniająco. Do produktów spożywczych mających dobroczynne działanie w czasie chorób gardła czy utraty głosu należą także:

  • miód, propolis, syrop z agawy – czyli gęste substancje, które działają łagodząco i nawilżająco, pokrywając błony śluzowe jamy ustnej i gardła;
  • sok z aloesu – wykazuje działanie przeciwzapalne, a zawarte w nim polisacharydy regenerują śluzówki jamy ustnej.
Zobacz też:
Duszący kaszel w nocy – domowe sposoby. Co pomaga?

Leki na chrypkę

Dostępne w aptekach ziołowe tabletki do ssania na pewno przyniosą ulgę w walce z chrypką. Przy wyborze pastylek zwróć uwagę, jakie substancje zawierają. Najbardziej skuteczne w leczeniu chrypki będą te oparte na ekstraktach z ziół – szałwii, rumianku, tymianku i podbiału. Dzięki ssaniu tabletek wyprodukuje się więcej śliny, co pomaga złagodzić ból. Skuteczne są również preparaty, które zawierają ekstrakt z korzenia prawoślazu oraz wyciąg z porostu islandzkiego. Składniki te zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia i tworzą barierę, która chroni błonę śluzową przed wpływem czynników zewnętrznych.

Domowe sposoby na chrypkę – podsumowanie

Chrypka może być objawem choroby, zapalenia gardła lub nadwyrężenia głosu. Jeśli nie jesteś przeziębiony ani nie byłeś wczoraj na świetnym koncercie, a mimo to chrypka ci dokucza, nie ominie cię wizyta u lekarza. Jednak dzięki zebranym przez nas domowym sposobom na chrypkę złagodzisz ból gardła i zniwelujesz niektóre z uciążliwych dolegliwości. Najważniejsze, byś pamiętał o odpowiednim nawilżeniu, ponieważ to podstawa do pozbycia się chrypy.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły