Domowe sposoby na oparzenia mogą skutecznie wspomóc proces gojenia się ran. Do poparzenia może dojść w każdej chwili, dlatego warto znać niezawodne metody i sposoby postępowania, które nie tylko zmniejszą dolegliwości bólowe, ale również umożliwią regenerację skóry. Każdy rodzaj i stopień poparzenia będzie wymagał innych kroków postępowania. Jeśli oparzenie jest dość rozległe lub coś cię niepokoi, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku lekkich uszkodzeń skóry wystarczy zastosować ogólnodostępne maści na oparzenia lub naturalne środki. Poznaj domowe sposoby na oparzenia!

Oparzenie skóry – rodzaje i stopnie oparzenia

Oparzenia kwalifikuje się na trzy sposobów:

  • pochodzenie,
  • głębokość;
  • powierzchnia uszkodzenia.

Wśród rodzajów oparzeń ze względu na pochodzenie wyróżniamy:

  • termiczne;
  • chemiczne;
  • elektryczne;
  • radiacyjne.

Stopnie oparzeń zależą od głębokości uszkodzenia skóry. Przy oparzeniu I stopnia uszkodzony został jedynie naskórek. II stopień oparzenia wskazuje na uszkodzenia pośredniej grubości – gojenie trwa do kilkunastu dni i możliwe jest pojawienie się blizn. Oparzenia III stopnia obejmują pełną grubość warstwy skóry właściwej wraz z naczyniami i tkanką podskórną. Najcięższą odmianą poparzenia jest IV stopień.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból brzucha – porady z domowej apteczki

Podział oparzeń a uszkodzona powierzchnia ciała

Oparzenia dzielimy również na lekkie, średnie i ciężkie. Kwalifikacja odbywa się ze względu na zajętą powierzchnię skóry:

  1. Mniej niż 15% powierzchni ciała dorosłych i poniżej 10% u dzieci – oparzenia lekkie;
  2. Od 15% do 25% u dorosłych i od 10% do 20% u dzieci – oparzenia średnie;
  3. Powyżej 25% u dorosłych i więcej niż 20% u dzieci – oparzenia ciężkie.

Objawy oparzenia – zaczerwienienie skóry oparzonego miejsca i ból

Objawy zależą od stopnia poparzenia. W przypadku I stopnia wystąpi rumień, czyli silne zaczerwienienie oraz ból i pieczenie. W II stopniu uszkodzenia dojdą pęcherze (bąble), które wypełnione są płynem surowiczym oraz obrzęk. III stopień oparzenia objawia się twardą, woskową skórą. Na skutek uszkodzenia nerwów skórnych pacjent nie będzie odczuwał bólu. W najcięższym przypadku może dojść do zwęglenia i całkowitej martwicy tkanek, w tym nawet kości. Gdy dojdzie do oparzenia warto zgłosić się do lekarza, który oceni stopień i zaleci skuteczną terapię. Można również wykorzystać domowe sposoby.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach – leczenie oparzeń domowymi sposobami

Domowe sposoby na oparzenia znane są od wielu lat. Zastosowanie naturalnych produktów spożywczych i wyciągów z ziół skutecznie przyspiesza gojenie podrażnionej skóry i regenerację naskórka. Warto jednak zaznaczyć, że ich działanie pozwoli złagodzić oparzenia i wyeliminować stan zapalny, a nie leczyć skutki poparzeń, dlatego każde oparzenie powinien ocenić lekarz. W przypadku oparzeń III i IV stopnia niestety nie wystarczy przyłożyć chłodnego okładu. W lżejszych stanach babcine sposoby będą jednak całkowicie wystarczające. Sprawdź, jak łagodzić ból i dbać o poparzone miejsce!

Zobacz też:
Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!

Czy leczenie domowymi metodami jest bezpieczne i skuteczne?

Jak najbardziej tak! Nie każde oparzenie wymaga interwencji lekarza. W przypadku lekkich uszkodzeń I i II stopnia można poradzić sobie z problemem w zaciszu domowym. Oczywiście zawsze warto udać się do lekarza, aby ocenił głębokość i rozległość uszkodzeń. Jeśli lekarz da zielone światło, wystarczy wybrać odpowiednią metodę, które nie tylko przyspiesza regenerację, ale również działa przeciwzapalnie i dba o właściwą pielęgnację poparzonej skóry. Jakie domowe sposoby na oparzenia są warte uwagi? Sprawdźmy to!

Jak złagodzić ból po oparzeniu – domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać po oparzeniu, jest schłodzenie uszkodzonego miejsca. Najszybciej i najprościej jest włożyć daną część ciała pod bieżącą zimną wodę. Chłodzenie oparzonej powierzchni należy kontynuować przez 15–20 minut. Po schłodzeniu rany można przejść do kolejnych kroków – oceny rozległości i głębokości poparzenia oraz decyzji o metodzie dalszego postępowania.

Domowe sposoby na oparzenia skóry – opatrunek z aloesu

Aloes jest rośliną, która wykazuje szereg korzystnych dla ludzkiego organizmu właściwości. Żel aloesowy nie tylko pomoże złagodzić ból, ale również przyspieszy gojenie się skóry. Naturalna substancja jest bezpieczna dla skóry dziecka. Aby wykonać niezawodny opatrunek z aloesu, wystarczy na sterylną gazę wycisnąć sok z aloesu, który znajduje się w liściach rośliny lub nałożyć kupiony żel i przyłożyć na poparzoną skórę. Po dwóch godzinach powinno się wykonać nowy opatrunek.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego – czy warto je stosować?

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia – kefir i maślanka

Produkty nabiałowe zna chyba każdy. Są szczególnie stosowane przy oparzeniach spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Wyróżniamy 3 rodzaje promieniowania UV:

  • promieniowanie UVA;
  • promieniowanie UVB;
  • promieniowanie UVC.

Promieniowanie UVC nie dociera do ziemii. Za powodowanie poparzeń odpowiadają promienie UVB. Dlatego zawsze należy wybierać filtry, które dają ochronę nie tylko przed promieniami UVA, ale również właśnie UVB! Słoneczne oparzenia u dzieci występują dość często, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kremów ochronnych.

Naturalne sposoby na oparzenia – ogórek i zioła

Aby odżywić zniszczony naskórek, warto stosować produkty zawierające antyoksydanty i witaminę C. Nie trzeba jednak kupować gotowych kosmetyków. Świetnym rozwiązaniem będzie… ogórek! Zielony ogórek jest bogactwem witaminy C i innych ważnych witamin i mikroelementów. Zawiera także sporą ilość wody, dlatego schłodzone warzywo przyniesie ulgę dla poparzonej skóry i przyspieszy jej leczenie. Warto również zastosować kompresy z naparów ziołowych, takich jak:

  • rumianek;
  • nagietek;
  • bez czarny;
  • dziurawiec;
  • żywokost lekarski.

Co stosować na oparzenia I i II stopnia? Preparaty na oparzenia

W każdym domu powinna znajdować się dobrze wyposażona apteczka. Nie może w niej zabraknąć produktów, które można stosować przy oparzeniach. W aptekach dostępne są bez recepty liczne środki na oparzenia, takie jak:

  • maści;
  • pianki;
  • żele;
  • kremy;
  • aerozole;
  • plastry;
  • opatrunki specjalistyczne.

W składzie powinna znaleźć się alantoina, D-pantenol, srebro, wyciągi z ziół i/lub antybiotyk.

Oparzenia mogą być naprawdę niebezpieczne i stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście, w zdecydowanej większości mamy do czynienia z lekkimi poparzeniami, których skutki mogą być usuwane domowymi sposobami. Zadbaj o zawartość apteczki domowej i bądź przygotowany na każdą ewentualność!

Zobacz też:
Domowe sposoby na refluks – jak radzić sobie z dolegliwościami przełyku? Czego nie jeść by objawy się nie nasilały?

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły