Do szpitala w Australii Zachodniej trafiła 80-letnia kobieta, która otrzymała jedną dawkę szczepionki AstraZeneca. Pojawiły się u niej niezwykle niepokojące objawy – na ciele miała siniaki, a potarta skóra zaczynała krwawić.

Objawy postępowały bardzo szybko

– mówiła córka Maureen DeBoick, Trudy.

Siniaki pojawiały się przy każdym dotknięciu

W rozmowie z news.com dodała, że kobiecie krwawiły dziąsła, a siniak pojawiał się przy każdym dotyku jej ciała. Co więcej, gdy tylko kobieta ją potarła, ta zaczynała krwawić.

Siniaki miały pojawiać się na jej skórze stopniowo, a dwa tygodnie po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki kobieta trafiła do szpitala. Badania wykonane przed hospitalizacją, które przekazała rodzina chorej, okazały się szokujące. Liczba płytek krwi miała spaść do zera!

U Maureen przeprowadzono też biopsję szpiku kostnego. Okazało się, że produkuje on płytki krwi, ale te nie znajdują się we krwi i nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Konieczne było już dwukrotne przetaczanie krwi kobiecie.

Kobieta zareagowała na leczenie, a jeden z departamentów prowadzi śledztwo

Teraz jej córka informuje, że jednym z rozwiązań dla Maureen ma być usunięcie śledziony. Liczba płytek krwi ostatecznie nieco wzrosła, do poziomu 10 tys. na mikrolitr. To wynik reakcji leczenia sterydami. Dalsze sukcesy w tej terapii pozwolą jej wrócić do domu.

W sprawie zachorowania Australijki prowadzone jest śledztwo Departamentu Zdrowia Australii Zachodniej. Wstrzymano też podanie drugiej dawki szczepionki. Nie wiadomo obecnie, co dokładnie wywołało taką reakcję organizmu, jednak departament nie wyklucza, że było to skutkiem przyjęcia szczepionki. Dodano jednak, że nie można wykluczyć innych przyczyn wystąpienia choroby.

Zobacz też:
Koronawirus 6 grudnia 2021. Raport Polska, poniedziałek, szczegółowe dane

źródło: portal.abczdrowie.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły