Czy istnieje granica wieku, do której podaje się dziecku mleko modyfikowane?

Jak wiadomo, mleko modyfikowane jest wsparciem w karmieniu dzieci, które nie mogą być karmione mlekiem naturalnym z różnych względów. Z tego tez powodu może towarzyszyć dzieciom nawet od pierwszych dni ich życia, jeżeli tylko zachodzi taka konieczność.

Istnieje ogólne przekonanie, iż mleko modyfikowane podaje się do pierwszego roku życia. Prawdą jest jednak, iż nie ustala się odgórnej granicy jego serwowania dzieciom. Powodów jest kilka.

Po pierwsze, nie jest ono w żaden sposób szkodliwe, a skoro dzieciom niejednokrotnie podaje się mleko naturalne również wtedy, gdy mają kilka lat i wciąż tego potrzebują, tak samo w tym przypadku nie ma przeciwwskazań do tego, by przerywać karmienie mlekiem modyfikowanym.

Drugi powód to oczywiście możliwości urozmaicania posiłków dzieci. Już po sześciu miesiącach stopniowo zaczyna się wprowadzać nowe produkty do diety niemowlęcia. Jak wiadomo, mleko modyfikowane jest odpowiednie pod kątem wartości odżywczych i energetycznych dla dzieci do określonego wieku. Kiedy jednak do ich jadłospisu zaczynają dołączać nowe składniki, porcja mleka modyfikowanego, które samo byłoby niewystarczające, będzie co najwyżej uzupełniającym dziecięce menu posiłkiem. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować karmienie mlekiem modyfikowanym. Najważniejsze to nie przerywać karmienia, jeżeli dziecko wciąż tego potrzebuje i nie zapominać o tym, by wprowadzać nowe pokarmy do diety. Mleko modyfikowane jest serwowane nawet kilkulatkom, choć wtedy opakowanie takiego produktu oznaczone jest odpowiednim numerem.

Zobacz też:
Jak odpowiednio przygotować się do ciąży?

Mleko modyfikowane, a mleko krowie

Kiedy dziecko jest już na tyle duże, że nic nie stałoby na przeszkodzie, aby zrezygnować u niego całkiem z mleka modyfikowanego, a ono samo coraz mniej domaga się takiego rodzaju posiłku, można zacząć myśleć o stopniowym wprowadzaniu mleka krowiego.

Mowa tutaj o granicy wieku 12. miesiąca życia. To właśnie w tym czasie można zacząć zastępować jedno mleko drugim. Jednak ze względu na wprowadzanie produktów stałych, trzeba stopniowo nie tylko zmieniać proporcję mleka modyfikowanego względem krowiego, ale również posiłków płynnych względem tych stałych.

Jednym ze sposobów przejścia na mleko krowie jest stopniowe przekształcanie proporcji w butelce, czy zastępowanie jednego posiłku z mleka modyfikowanego tym drugim. Po kilku dniach można tak samo postąpić z kolejną dzienną porcją mleka modyfikowanego.

Trzeba jednak mieć na uwadze, iż mleko krowie może powodować reakcje alergiczne i uczuleniowe u dzieci. Jeśli jednak okazuje się, że dziecko źle reaguje na taki pokarm, można stosować mleko modyfikowane hipoalergiczne, nie zapominając również o tym, aby produkty stałe będące częścią diety dziecka również nie zawierały składników uczulających.

Mleko modyfikowane u starszych dzieci

Wraz z wiekiem butelkę należy zastępować kubeczkiem dla dziecka. Dzięki temu jego nowo pojawiające się ząbki będą chronione przed zbyt częstym i nadmiernym odruchem ssania, a także problemami z próchnicą. Jest to także konieczne, aby uniknąć wad zgryzu. Więcej informacji o żywieniu dzieci i mleku modyfikowanym znajdziesz na Aptelia.pl.

Zobacz też:
Katar u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku, które ma zatkany nos?

Mleko modyfikowane nie jest niczym złym i może bez obaw być stosowane również u starszych dzieci. Mleka są dostosowane swoim składem do zmieniającego się wieku dziecka, dlatego wciąż będą dla niego źródłem witamin i innych składników odżywczych, których maluch potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Treść promocyjna

Zobacz także: