Wybielanie zębów w domu można przeprowadzić różnymi sposobami. Najpopularniejsze to soda, węgiel lub lampy i nakładki. Czy takie domowe metody mogą równać się z kosztownymi, profesjonalnymi zabiegami wybielającymi? Przekonaj się o ich skuteczności.

Piękny, biały uśmiech jest marzeniem każdego. Być może i ty niejednokrotnie myślałeś o wybielaniu swoich zębów. Niekoniecznie musisz wydawać setki złotych, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Poznaj sprawdzone sposoby na wybielanie zębów w domu naturalnymi sposobami.

Jak wybielić zęby w domu?

Podstawowym zaleceniem dentystów jest regularne i dokładne szczotkowanie. Pamiętaj o tym, aby codziennie rano i wieczorem myć zęby odpowiednią pastą i szczoteczką. Najlepiej sprawdzi się szczotka soniczna. Powinieneś pamiętać też o nitkowaniu zębów. Dobrze jest też myć zęby po niektórych potrawach lub napojach, np. po kawie, herbacie, czerwonym winie. Pamiętaj, aby po wybielaniu zębów w domu zawsze stosować białą dietę, pozbawioną barwiących produktów spożywczych.

Domowe sposoby na wybielanie zębów pomogą ci uzyskać efekt hollywoodzkiego uśmiechu. Pamiętaj jednak, aby poniższe metody stosować rozsądnie, z zachowaniem zasad ostrożności. Częste wybielanie zębów sodą lub węglem aktywowanym może podrażniać dziąsła lub uszkodzić szkliwo. Jeśli chodzi o skuteczność i efektywność, nic nie zastąpi wizyty u dentysty.

Zobacz też:
Awitaminoza – co robić, gdy w organizmie brakuje witamin?

Wybielanie zębów sodą – czy to bezpieczne?

Soda spożywcza ma niezastąpione działanie ściągające i oczyszczające. Mycie zębów sodą nie należy do najprzyjemniejszych. Substancja ta ma piaszczystą konsystencję i słony smak. Jednakże doskonale usuwa osad, bakterie, zapach i inne naleciałości. Wybielanie zębów sodą jest proste i tanie. Produkt ten kupisz w każdym sklepie spożywczym. Na dłuższą metę, mycie zębów sodą jest niebezpieczne, bowiem możesz uszkodzić szkliwo.

Czy wybielanie zębów węglem działa?

Być może wybielanie zębów węglem wydaje ci się nielogiczne. Węgiel jest przecież całkowicie czarny. Węgiel aktywny na zęby jest jednak jednym z bardziej skutecznych sposobów na wybielanie zębów w domu. Działa on jednak dość drażniąco i intensywnie. Dlatego jeżeli cierpisz na nadwrażliwość dziąseł lub zębów, unikaj tej metody. W przeciwnym razie, możesz stosować węgiel aktywny na zęby mniej więcej raz na 3 dni. Częstsze używanie podrażni twoją jamę ustną.

Lepszą skuteczność uzyskasz mieszając węgiel ze swoją pastą do zębów albo olejem kokosowym. Wybielanie zębów węglem daje błyskawiczne efekty, widoczne już nawet po pierwszym stosowaniu. Zaletami tej metody są: skuteczność, łatwość w użyciu, cena i dostępność. Węgiel aktywny na zęby dostaniesz w każdej aptece w postaci kapsułek lub proszku.

Jakie środki i preparaty do wybielania zębów w domu warto wybrać?

Jeżeli powyższe domowe sposoby na wybielanie zębów cię nie przekonują, możesz wypróbować inne metody. Poniżej znajdziesz inne metody na to, jak wybielić zęby w domu specjalistycznymi produktami. Aby z nich skorzystać, musisz zainwestować w specjalne urządzenia. Jednakże, zabiegi wybielające zęby możesz wykonywać w domu. Są one proste i bardzo skuteczne.

Zobacz też:
Sorbinian potasu – czy ten konserwant szkodzi zdrowiu?

Lampa do wybielania zębów w domu  

Niegdyś z lamp do wybielania zębów korzystali głównie specjaliści w gabinetach stomatologicznych. Dziś lampę do wybielania zębów możesz kupić i używać w warunkach domowych. Wybielanie zębów w domu przy pomocy lampy nie jest skomplikowane. Oto, co musisz zrobić:

  1. codziennie myj zęby po trzy razy. Użyj do tego specjalnej pasty, którą zaleci ci twój dentysta;
  2. po szczotkowaniu, nałóż na swoje zęby lampę do wybielania zębów;
  3. naświetlanie wystarczy wykonać raz dziennie, przez około minutę;
  4. jeżeli chcesz uzyskać intensywniejszy efekt, raz w tygodniu wydłuż naświetlanie do 10 minut.;
  5. zawsze po użyciu lampy do wybielania zębów wypłucz jamę ustną zwykła wodą.

Wybielanie nakładkowe 

Stomatolog musi najpierw wykonać odlew twojego zgryzu. Na jego podstawie tworzy nakładki wybielające. Są one zawsze dopasowane indywidualnie do pacjenta. Wybielanie nakładkowe wymaga systematyczności. Przez około 2 tygodnie należy pamiętać o zakładaniu nakładek na zęby. 

Wiesz już, jak wybielić zęby w domu. Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę, skonsultuj się ze stomatologiem. Doradzi ci on najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób na wybielanie zębów w domu. Nie powtarzaj kuracji wybielającej częściej niż raz do roku.

Zobacz także:

Zobacz też:
Klawiterapia – rewolucyjna metoda leczenia wynaleziona przez Polaka. Czym są klawiki i na czym polega zabieg klawiterapii?

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły